"Eray Görgülü" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Eray Görgülü" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Eray Görgülü

Kolpaya düşmüşüz Ankaralı

Gezi Parkı olaylarında eylemci olarak ön saflarda gözüktükten sonra, son çıkışı kaçırmadan yaptığı ani manevrayla ‘Gezici’lerin hedefi olan Şafak Sezer, bir manevra da Başkent Ankara’ya yaptı.

2012 yılının Ocak ayında Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Twitter’a girişinin 1. yıl kutlaması için düzenlediği toplantıya Ece Erken’le birlikte katılan Şafak Sezer, Gökçek’in yeni bir projesi olan film platosunu çok beğendiğini söylemişti. Ardından da, Kolpaçino film serisinin üçüncüsünü Çinçin’de çekeceğini açıklamıştı.
O dönemki bir yazımda, “Şafak Sezer’in açıklaması, gündemdeki film platosu projesine destek olmak için yapılmış bir açıklama mıydı yoksa, gerçekten ‘Kolpaçino 3’ Ankara’da çekilecek mi, bunu zaman gösterecek” diye sormuştum.
Zaman gösterdi.
Meğer Şafak Sezer, yazar Hulki Aktunç’un Büyük Argo Sözlüğü kitabında, “Bir amaca ulaşmak için olağandışı davranma, rol yapma” olarak tanımladığı ‘kolpa’yı o gün Ankaralıya yapmış.
Sezer, Ankara’yı unutup Antalya’da mekan bakmaya başlamış bile...
Gerekçesini de şu sözlerle açıklamış:
“Aydemir Akbaş’ın şöyle bir problemi var, sıcak bir iklim istiyor. Eğer setten birkaç kişi bu sıcaktan ölmezse, Aydemir ağabeyi buraya getireceğiz.”
Şafak Sezer, “Ankara Çinçin’de çekeceğiz” sözü verirken, herhalde Çinçin’i Ankara’nın Akdeniz sahillerindeki bir ilçesi sanıyordu.
Bu arada, Hulki Aktunç, kitabında Türkçe’ye İtalyanca’dan geçen ‘kolpaya düşmek’ deyimini de, “Tuzağa düşmek, oyuna gelmek, dalavereye kanmak’ diye tanımlamıştı. Şafak Sezer, Ankaralıya ‘kolpa’ yaparken, biz de ‘kolpaya düşmüşüz’ anlaşılan. Ne diyelim, Sezer ve ekibine Kolpaçino 3’te bol ‘kolpa’lı sahneler dileyelim.

X