Dünya Haberleri

  Kolombiya'da holiganlar terörist gibi yargılanabilecek

  A.A.
  11.08.2009 - 09:41 | Son Güncelleme:

  Kolombiya'da parlamentoya sunulan bir yasa tasarısı kabul edilirse, futbol karşılaşmaları sırasında stadyum içinde ve dışında şiddet olaylarına yol açan veya karışanlar "terör" suçundan yargılanacak ve 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

  Yasa tasarısını kaleme alan milletvekili Juan Carlos Granados, dün yerel televizyon RCN'ye yaptığı açıklamada, statlarda şiddet olaylarına yol açmanın "terör" olarak nitelendirilmesi gerektiğini söyledi.

  Granados, "Bu tür yasadışı faaliyetlere polisiye veya idari önlemlerin ötesinde, kesin ve örnek teşkil edecek cezalar verilmesi lazım" diye konuştu.

  Yasa tasarısı parlamentoda kabul edilirse, holiganlara karşı spor müsabakası sırasında şiddet olaylarına yol açmak, kargaşa yaratmak veya terörizm suçlarından dava açılabilecek. Yasa tasarısı, holiganların 10 ila 15 yıl hapis cezası ve 8 bin ila 80 bin dolar para cezasına çarptırılmasını öngörüyor.

  Kolombiya'da son yıllarda futbol karşılaşmaları sırasında ve sonrasında özellikle kalabalık semtlerdeki şiddet olaylarında birçok kişi hayatını kaybetti. Kalabalık semtlerde holiganlar arasındaki kavgaların, önceden internet yoluyla ayarlandığı belirtiliyor.

  Kolombiya birinci futbol liginin 4'üncü haftasında, 1 Ağustos günü Quindio ve Atletico Nacional takımları arasında oynanan maçta güvenlik güçleriyle taraftarlar arasında çıkan çatışmalarda 14 kişi yaralanmış ve 30 kişi gözaltına alınmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı