Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kolombiya'da FARC'ın adı ve logosu değişti

  AA
  01.09.2017 - 21:00 | Son Güncelleme: 01.09.2017 - 21:03

  Kolombiya'da silah bırakarak siyasi alanda faaliyet göstermeye karar veren Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) adını ve logosunu değiştirdi.

  BBC'nin haberine göre, FARC adını "Halk İçin Alternatif Devrimci Gücü" olarak değiştirirken, kısaltması FARC olarak kaldı.
  FARC, partinin logosu olarak da "kırmızı gül" seçti.

  Kolombiya hükümeti ile FARC arasında imzalanan barış anlaşması çerçevesinde silah bırakma aşamasına, bütün militanlar toplanma alanlarına
  vardıktan sonra 1 Mart'ta geçilmişti. FARC, 17 Mart'ta ilk 140 silahını BM Ateşkesi İzleme ve Doğrulama Mekanizmasına teslim ederek, 50 yılı aşan çatışma geçmişinde ilk kez silah bırakmıştı.

  Af tartışmaları ve örgüt üyelerine düzenlenen suikastların bir süre geciktirdiği sürecin sonunda, Guajira yönetim bölgesine bağlı Fonseca kenti kırsalındaki Pondores toplanma alanında yapılan ve Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'un katıldığı törenle örgütün silahlarının yüklü olduğu son konteyner de kamptan çıkarılmıştı.

  Kolombiyada FARCın adı ve logosu değişti

  Barış sürecinde silah bırakan ve meşru hayata geçiş yapmaya hazırlanan FARC'ın başkent Bogota'daki kongresi, 27 Ağustos'ta FARC'ın üst düzey yöneticilerinin yanı sıra Kolombiya Kongresinden senatör, yabancı misyon temsilci ve ülke dışından davetlilerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla başlamıştı.

  Kongre, bugün sona erecek.

  Kolombiya’da 52 yıllık savaşın sonlandığı ilan edildiKolombiya’da 52 yıllık savaşın sonlandığı ilan edildi

  Etiketler: kolombiya , farc , logo
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı