Dünya Haberleri

  Kolombiya'da barışa suikast

  Hürriyet Haber
  30.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kolombiya'da yıllardır süregelen iç savaşı sona erdirmek için çaba sarfeden Kolombiya Barış Kongresi Komisyonu Başkanı Diego Turbay öldürüldü. Ülkeyi sarsan cinayet Kolombiya Devrimci Güçleri grubunun (FARC) kontorlünde bulunan bölgenin hemen dışında gerçekleştiği bildirildi.

  Olayın Turbay'ın gazeteciler ile birlikte çıktığı gezinin dönüşünde gerçekleştiği açıklandı. Saldırıya tanık olan bir gazetecinin ifadesine göre olay silahlı birisinin Turbay'ın arabasının gelişini yatarak beklediği yerden ateş etmesiyle başladı.

  Turbay ile birlikte annesi dahil 5 kişinin daha ellerinin arkadan bağlanarak kafalarına kurşun sıkılması sonucu öldürüldüğü bildirildi. Kolobiya yetkili makamları cinayeti FARC gerillalarının işlediğini belirterek olayı şiddetle kınadı.

  Turbay'ın kardeşi Rodrigo Turbay'da FARC gerillaların ellerinde rehine olarak tutulurken aynı bölgede öldürülmüştü. Meclis Başkanı Mario Uribe suikast ile ilgili olarak "Kolombiya'da barış istiyen biri daha kurban edildi" diye konuştu.

  Diago Turbay muhalefet partisi olan Liberal partisi üyesi idi. Turbay 37 yıldır sürmekte olan içsavaşın bitmesi için dialog kurma çabalarını destekleyenler için sembol haline gelmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı