UŞAK HABERLERİ

Kolombiya Büyükelçisi, Uşak'ta

DHA
20.10.2017 - 15:56Son Güncelleme :
DHA

UŞAK Ticaret ve Sanayi Odası'nın davetlisi olarak çeşitli incelemelerde bulunmak üzere kente gelen Kolombiya'nın Ankara Büyükelçisi Juan Alfredo Pinto Saavedra, Vali Salim Demir'i makamında ziyaret etti. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştiğini söyleyen Büyükelçi Saavedra, karşılıklı ziyaretçi sayısının ise 4 kat arttığını belirtti.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası'nın konuğu olarak kente gelen Kolombiya'nın Ankara Büyükelçisi Juan Alfredo Pinto Saavedra, Valilik Şeref Defterini imzaladı. Vali Salim Demir tarafından karşılanan Büyükelçi Saavedra, son dönemde Kolombiya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştiğini belirterek, "İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kolombiya Devlet Başkanı arasındaki kişisel ilişkilerden kaynaklanmaktadır. Karşılıklı ziyaretler ile iki ülke arasındaki ilişkiler pozitif anlamda gelişti, ticari ilişkiler yüzde 120 arttı. Türk Hava Yolları'nın direk uçuşlara başlamasıyla birlikte ticari anlamda artışlar meydana geldi, karşılıklı ziyaretçi sayısı 4 katına çıktı. Ticaretle ilgili serbestlik anlaşması konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. Özellikle turizmin gelişmesi önemli, eğitim alanında da iş birliği yapmalıyız" dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Demir ise, Büyükelçi Juan Alfredo Pinto Saavedra'nın ziyaretinin Uşak'la Kolombiya arasında hem ekonomik hem de sosyal ilişkilerde ortak çalışmaların yürütülmesi açısından önemli olduğunu kaydetti.

Uşak'ın hem turizm hem de sanayi potansiyeli açısından Ege Bölgesi'nin önemli şehirlerinden birisi olduğunu söyleyen Vali Demir, "Bu ziyaretle Kolombiya ile Uşak arasında ekonomik anlamda önemli ilişkilerin artarak gelişeceğine inanıyorum. Sayın büyükelçiye çalışmalara sağlayacağı katkı nedeniyle teşekkür ediyorum. Valilik olarak ilişkilerin gelişmesi için bize düşen her türlü desteği vermeye hazırız" diye konuştu.

Ziyarette Vali Demir, Büyükelçi Saavedra'ya Uşak kilimi ile plaket hediye etti. Büyükelçi Saavedra ise Vali Demir'e, kol düğmesi ve kolye hediye etti. Büyükelçi Saavadre, Uşak'ta çeşitli ziyaret ve incelemeler yapacak.

UŞAK, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Uşak haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Uşak haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kolombiya Büyükelçisi, Uşak'ta haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı