Dünya Haberleri

DÜNYA

  Köln’deki iftar yemeğinde, Almanya’ya PKK eleştirisi

  DHA / AA
  03.06.2017 - 13:53 | Son Güncelleme: 03.06.2017 - 13:53

  Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), Almanya’nın Köln kentinde iftar programı düzenledi. Programa, siyasetçiler, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu’nun da konuşma yaptığı iftar programında konu, Türkiye-Almanya ilişkileri oldu.

  ALMAN milletvekilerinin İncirlik’teki Alman askerlerini ziyaretine izin verilmemesinden kaynaklanan Türkiye-Almanya arasındaki krize değinen Yeneroğlu, sorunun, Almanya’nın PKK terör örgütüne karşı gerekli önlemleri almamasından kaynaklandığını söyledi. Yasaklı olmasına rağmen PKK’nın Almanya’da rahatça hareket edebildiğini belirten Yeneroğlu, şunları söyledi:
  “Terör örgütünün Almanya’da günlük olarak yayınlanan bir paçavrası, manşetine bakın ne yazıyor, altına bakın ne yazıyor, sözde Almanya’da terör örgütü yasak. 1993’teki yasağı demek ki yetersizdi, güya Türkiye’ye kendilerince, ‘Bak adım atıyoruz’ diye, afedersiniz kandıracaklar. ‘1993’teki yasağı daha bir somutlaştırdık’ diye birkaç ay önce dediler ki, ‘İşte yasakladığımızı biraz daha yasakladık.’ Hatırlıyor musunuz? PKK terör örgütü zaten yasaktı, 1993’te yasaklanmıştı. Tabii uygulamıyorlardı, sonuçta şu anda da uygulamıyorlar. İçişleri Bakanı iki ay önce bir genelge gönderdi. Dedi ki, ‘Yasağı biraz daha somutlaştırdık.’ Yani şimdiye kadar yasağı uygulamıyorduk, bundan sonra biraz daha ciddi davranacağ

  ‘RAPORLARDA AYRINTILI YAZIYOR’

  “Peki bakın Almanya’da terör örgütü her ortamda cirit atıyor. Frankfurt’ta iki ay önce NAVDEM adı altında, sonuç itibariyle onların resmi paravan örgütü gösteri yapıyor. Resmi olan bir paravan örgüt. Bunu ben söylemiyorum Alman Anayasayı Koruma Teşkilatının raporlarında bunlar uzun ve ayrıntılı bir şekilde yazıyor. Yine o raporda her gün yüze yakın militanın Türkiye’ye gidip terör eylemlerine katıldığını ifade ediyor. Böyle bir ortaklık olabilir mi? Böyle bir dostluk olabilir mi?”

  Köln’deki iftar yemeğinde, Almanya’ya PKK eleştirisi

  ‘RAKAMLAR DAHA DA YÜKSEK’

  Yeneroğlu, Almanya’da İslamofobi ile ilgili suçlar hakkında yayınlanan raporu da değerlendirdi. Alman hükümetinin geçen sene kabul ettiği İslam düşmanlığıyla ilgili suçları kayıt altına almaya başladığını dile getiren Yeneroğlu, şöyle devam etti: “Raporda yılın ilk üç ayında Müslümanlara yönelik 224 saldırının gerçekleştirildiğini ve bu saldırılarla ilgili faillerin belirlenmesi noktasında adeta sıfır noktasında olduklarını ifade ediyorlar. Biz biliyoruz ki, gayriresmi rakamlar bunun çok daha ötesinde, bu sayının çok daha üzerinde. Ayrımcılıkla mücadele, gözlemleme ve raporlama noktasında Almanya’da güçlü derneklerimiz yok. Olmadığı sürece de bizim bundan sonra da çok ciddi sorunlarımız var, olmaya devam edecektir.”

  ‘SORUNLARA SAHİP ÇIKALIM’

  Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan Türk toplumunun ortak sorunlarına hep birlikte sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Menfaatlerin korunmasının yaşanılan yerlerde başladığını anlatan Yeneroğlu, bulunulan bölgede sosyal ve siyasal katılım hangi düzeydeyse, temsilin de o seviyede olduğuna işaret etti. Yeneroğlu, “Türk Hava Yollarının yük hakkı konusundaki haklı bir mücadele neticesinde 7 kilogram yük hakkına sahip çıktığımız kadar, Solingen’e, Möhln’e, NSU olayları neticesinde burada gün yüzüne çıkan ırkçılıkla mücadele noktasında varlığımızı ve gücümüzü ortaya koymamız gerekiyor” diye konuştu.

  Etiketler: ALMANYA , Türkiye , PKK , iftar , KÖLN
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı