Dünya Haberleri

  Köln Üniversitesi: Türkiye'nin değerleri AB değerlerine uymuyor

  KÖLN(ANKA)
  04.07.2007 - 10:53 | Son Güncelleme:

  Köln Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, Türkiye’nin değerleri ile Avrupa Birliği’nin değerleri arasında farklar olduğu sonucunu ortaya koydu.

  Deutsche Welle’nin haberine göre Türkiye, cinsiyet eşitliği ve inanç özgürlüğü konularında Avrupa’nın gerisinde kaldı. Avrupa Birliği üyesi 27 ülke ve Türkiye’de bir araştırma yapan Köln Üniversitesi’nden Frederike Wuermeling, AB vatandaşlarının, Birliğin temel prensipleri olan inanç özgürlüğü, demokrasi, cinsiyet eşitliği ve hukukun üstünlüğü gibi konuları desteklediği ancak Türkiye’de bunlardan ikisinin destek bulmadığını söyledi.

  Wuermeling, araştırmaya Türkiye’den katılanların üçte birinin cinsiyet eşitliğini, yüzde 16’sının da inanç özgürlüğünü desteklediklerini ifade etti.

  HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE DESTEK BÜYÜK

  Frederike Wuermeling, ancak konu hukukun üstünlüğüne gelince Türkiye’nin diğer Avrupa ülkeleriyle aynı seviyede olduğunu, Türklerin yüzde 88’inin hukukun üstünlüğünü desteklediğini söyledi. Araştırmaya katılanların yüzde 66’sı da güçlü bir liderin önemli olduğunu kaydetti.

  Türkiye’nin ekonomik açıdan az gelişmişliği ve Müslüman nüfusunun bu sonuçların çıkmasına neden olduğunu ifade eden Wuermeling, “Bir ülkenin zenginliği ile AB değerlerini kabul etmesi arasında pozitif bir bağ var. Ekonomik gelişme değerlerde de farklılıklara neden olabilir” dedi.

  "ÜYELİK OLUMLU ETKİLER”

  Bu durumun AB’nin tarihinde hep var olduğunu kaydeden Wuermeling, bu nedenle imtiyazlı ortaklık ya da tam üyeliğin Türkiye’de de değerlerin yükselmesini sağlayabileceğini ifade etti. Wuermeling, “Ancak Türkiye şu anda AB’ye uygun değil” diye konuştu.

  “Avrupa Değerleri Araştırması” başlıklı kamuoyu yoklamasında Türkiye’den 1000 kişi ile konuşulduğu bildirildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı