Köln’de Nazım Hikmet ve Uğur Mumcu anılıyor

Hürriyet Haber
22.01.2015 - 14:48 | Son Güncelleme:

Cumhuriyet Halk Platformu (CHP) Köln Derneği, 25 Ocak Pazar günü “113. Yılında Nazım Hikmet’i, Uğur Mumcu ile anıyoruz” etkinliği düzenliyor. Köln Üniversitesi’nde yapılacak etkinliğe Türkiye’den birbirinden ünlü isimler katılacak.

Etkinlik programında Nazım Belgeseli’nin anlatımını ünlü gazeteci ve belgesel yapımcısı Can Dündar, Uğur Mumcu Belgeseli ve anlatımını da gazeteci Nebil Özgentürk yapacak.

Etkinliğe Uğur Mumcu Vakfı’ndan Özge Mumcu, Tarık Akan ve Rutkay Aziz de katılarak Uğur Mumcu’nun hayatını anlatacaklar. Ayrıca etkinliğe CHP Maraş Milletvekili Durdu Özpolat, CHP Grup Başkan vekili Levent Gök ve Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Dr. Gürbüz Çapan da bu etkinlikte bulunacak.

Köln Üniversitesi’nde saat 09.00’da başlayacak etkinlik, akşam 16.30’a kadar devam edecek.

Can Dündar, Nebil Özgentürk ve Tarık Akan sevenleri ile imza günü yapacak. Girişlerin ücretsiz olduğu etkinlik hakkında bilgi veren CHP Köln Derneği Basın, Köln’de Nazım Hikmet ve Uğur Mumcu anılıyorSivil Toplum ve Siyasi İlişkiler Sorumlusu Günay Çapan şunları söyledi:
“İsimleri insanlık tarihine beyaz harflerle yazılmış iki “Dünya İnsanı"dır Nazım Hikmet ve Uğur Mumcu. Sadece 20. yüzyılın değil bütün zamanların, sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın, hatta evrenin şairidir Nazım. Hiroşima'da çarpan yüreği ölü çocukların büyümeyeceğini hatırlatırken dünyamıza, barışın sesidir o. Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür/bir orman orman gibi kardeşçesine dizeleri sevginin, kardeşliğin ve özgürlüğün adıdır. O yüzdendir ki, Türkçe yazdığı şiirleri Dünyanın başka dillerine çevrilebilmiş, başka dillerde şiir tadını kaybetmemiştir. O yüzdendir ki; Aragon’a göre Nâzım Hikmet dünyanın en büyük şairlerinden biridir, Neruda’ya göre, çağının en önemli şairlerinden biridir Nâzım Hikmet. Yannis Ritsos ''Homeros’tan sonra, en büyük şairlerinden biri olarak tanımlarken Nazım'ı "karanlıkta gülümsedi bir adam/belki çünkü karanlığı görmüştü/belki çünkü karanlıkta görmüştü'' dizelerini kaleme almıştır onun için. O karanlık sürdüğü içindir ki, bir gazeteci olarak Nazım'ın yolunda yürürken, Dünya ve barış için atan yüreği, alçakça bir suikast ile bombalanarak susturulmuştur Uğur Mumcu'nun. Dün Ankara'da Uğur Mumcuya, bugün Paris'te Charlie Hebdo'ya saldırarak tüm insanlığı hedef alan karanlık elleri daha 06 Aralık 1945'te tarif etmişti Nazım,
Onlar ümidin düşmanıdır, sevgilim,
akar suyun,
meyve çağında ağacın,
serpilip gelişen hayatın düşmanı..

İnsanlığın Charlie Hebdo için tek yürek olduğu bugünlerde daha anlamlıdır Nazımı ve Uğur Mumcu'yu anmak. "113. Yılında Nazım Hikmet'i Uğur Mumcu ile Anıyoruz" kültür etkinliğine katılımınızdan onur duyacağız.“

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı