ANKARA HABERLERİ

Kolesterol ilacında neden 190 ve üzeri?

Hürriyet Haber
09 Ağustos 2012 - 17:18Son Güncelleme : 09 Ağustos 2012 - 17:17

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

 

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, kolesterol ilaçlarının geri ödemesini LDL kolesterol değerinin iki ayrı tahlilde 190'ın üzerinde çıkması şartına bağlayan düzenlemenin, geniş katılımlı akademik çalışmayla uygulamaya konulduğunu söyledi.
Uluslararası alanda kabul gören literatürlere göre risk altındakilerin LDL düzeyi 190 ve üzerindeki hastalar olarak tanımlandığını bildiren Acar, “Bu kararlar geniş katılımlı bilimsel bir çalışma ile ilacın ve hasta grubunun tüm özellikleri göz önünde bulundurularak alınmış bilimsel ve tıbbi dayanağı olan kararlardır” dedi.
Kurumun, bedeli ödenecek ilaçları ve bu ilaçlara ait reçeteleme koşullarını belirlerken tanı tedavi kılavuzları, diğer ülkelerdeki uygulamalar ve ilgili branş hekimlerinin görüşlerini de aldığını ifade eden Acar, şunları belirtti:
 “28 Temmuz'da yayımlanan lipid düşürücü ilaçların kullanım ilkeleri başlığı altındaki düzenleme de gerek Sağlık Bakanlığı, gerekse kurum bünyesinde konu ile ilgili geniş katılımlı akademisyenlerin çalışmaları sonucu oluşturulmuştur. Geniş katılımlı akademisyen grubunun yaptığı çalışmada, lipid düşürücü ilaçlarla ilgili dünya ülkelerinde yapılmış yüzlerce çalışma, literatür bilgileri değerlendirilmiş, bu bilgiler ışığında bu ilaçların hangi hasta gruplarında ne şekilde kullanıldığı dünya genelinde araştırılmış, ilacın tüm klinik çalışmalarının sonucu olarak da böyle bir düzenleme getirilmiştir.”
 
190 ve üzerindekiler riskli
 
 Kolesterol ilaçlarıyla ilgili yaygın uygulamalara da dikkati çeken Acar, şunları kaydetti:
 “Uluslararası alanda kabul gören literatürlere göre risk altındakiler LDL düzeyi 190 ve üzerindeki hastalar olarak tanımlanmıştır. Tebliğde de bu grup hastalar için başkaca bir risk faktörü aranmaksızın doğrudan ilaca başlayacak şekilde düzenleme yapılmıştır. Ancak, LDL 160, 130, 100 ve altında olan hastaların, bu ilaçları kullanmalarını gerektirecek durum ise yine uluslararası kılavuzlarda hipertansiyon, ailede erken kardiyovasküler hastalık öyküsü, 65 yaş ve üstü hastalar gibi risk faktörlerine bağlı tutulmuş, mevzuattaki düzenleme de yine bu doğrultuda yapılmıştır.”

Tedavi dozu
 
 Bu grup ilaçların 40 miligram ve üzerindeki yüksek dozları ile tedavi olmak durumunda kalan hastaların kardiyoloji, kalp ve damar cerrahisi ile endokrinoloji uzmanlık dallarını ilgilendiren diğer risk faktörlerini de taşıdığı göz önünde bulundurularak, tebliğde yüksek dozlar için ilgili uzmanlık dallarının tanımlandığına dikkati çeken Acar, böylelikle bu grup hastaların özellikle bu hasta grubu ile ilgili branş hekimlerinin takibinde olmasının amaçlandığını ve hasta odaklı bir düzenleme yapıldığını bildirdi.
 “Bu kararlar, akademisyenlerden oluşan geniş katılımlı bilimsel bir çalışma ile ilacın ve hasta grubunun tüm özellikleri göz önünde bulundurularak alınmış, bilimsel ve tıbbi dayanağı olan kararlardır” vurgusunu yapan Acar, bazı eczacılık örgütlerinin bu konuda hastalarla diğer vatandaşların kafalarını karıştıran açıklamalarına itibar edilmemesini istedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kolesterol ilacında neden 190 ve üzeri? haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı