« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kolejliler 1.lige göz kırpıyor

Ankara basketbolunun köklü kulüplerinden Optimum TED Ankara Kolejliler, Erkekler ve Bayanlar İkinci Ligi'nde gösterdiği başarılı performansla birinci lige göz kırpıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Sezon başında bayan ve erkek takımlarına yaptığı önemli transferlerle hedefini birinci lig olarak belirleyen başkent ekibi, hem erkekler, hem de bayanlar ikinci liglerinde lider durumda bulunuyor.

Optimum TED Ankara Kolejliler'in beklentileri, altyapı çalışmaları ve Ankara basketboluyla ilgili çeşitli açıklamalarda bulunan kulüp başkanı Önder Bülbüloğlu, kulüp olarak gelecekteki hedefleri doğrultusunda önemli yatırımlar yaptıklarını söyledi.

İkinci lige bu sezon adeta damga vurduklarını kaydeden Bülbüloğlu, “Bayan takımımız ligde namağlup liderliğini sürdürürken, erkek takımımız ise şu ana kadar aldığı tek yenilgiyle puan cetvelinde ilk sırada yer alıyor. İki takımımızın da gösterdiği bu muhteşem performans, camia olarak bizleri hem gururlandırıyor, hem de birinci lig için ümitlendiriyor. İki ekibimizi de gelecek sezon basketbolun en üst liglerinde göreceğimize inanıyoruz” dedi.

Görev başladıklarında öncelikle kulübün mali tablosunu düzeltmeye çalıştıklarını kaydeden Bülbüloğlu, “Kulüp, biz göreve gelmeden önce ciddi anlamda borç batağındaydı. Sadece erkek basketbol branşına yatırım yapılıyordu. Göreve seçilirken, ilk amacımızın 'kulübün mali yapısını düzeltmek olduğunu, şampiyonluk gibi bir amacımızın olmadığını' söyledik. Kulübümüzün bütün borçlarını bitirdik. Şimdi sportif başarılara odaklandık. Bu yıl da bütün spor branşlarımızı şampiyonluğa oynatmak adına yola çıktık ve ona göre yatırım yaptık. Şu anda bütün branşlarımız şampiyonluğa gidiyor. Umarım hem Ankara'ya, hem de okulumuza örnek bir kulüp oluruz” diye konuştu.

“TED KOLEJLİLER, ANKARA BASKETBOLU İÇİN BİR EKOLDÜR”

Optimum TED Ankara Kolejliler Kulübü Başkanı Önder Bülbüloğlu, Ankara TED Kolejliler'in başkent basketbolunda her zaman ekol kulüplerden birisi olduğunu söyledi.

Ankara'nın geçmiş yıllarda Türk basketboluna önemli yıldızlar kazandırdığını kaydeden Bülbüloğlu, şöyle devam etti:
“Ancak söz konusu durumu günümüzde maalesef göremiyoruz. Eskiden başkentte bu iş için çok fazla yatırım yapan müesseseler vardı. Birçok takımdan onlarca sporcu milli takımın çeşitli yaş kategorilerinde forma giyerdi. Önümüzdeki yıllarda bu durumun düzelmesini temenni ediyorum. Ankara TED Kolejliler, Ankara basketbol tarihinde hem erkek, hem de bayanlarda çok ciddi Türkiye dereceleri elde etmiştir ama artık okulumuzda da, özellikle lise döneminde artık başarı gelemiyor. Türkiye şampiyonlukları her zaman yıldız takım seviyelerinde kalıyor. Tabii bunda kolejin eğitiminin ağır olması da önemli bir etken olarak göze çarpıyor.”

İstanbul'da bazı büyük kulüplerin ve müessese takımlarının Anadolu'nun iyi oyuncularını çok erken yaşta kendi bünyelerine katmalarının, Ankara basketbolunu olumsuz etkilediğini belirten Bülbüloğlu, “İstanbul'da bazı kolejlerde çok fazla eğitime önem verilmeyip, sadece sportif başarı hedefleniyor. Ancak bizde veya Ankara'nın diğer okullarında eğitim ön plana çıkıyor. Ankara TED Koleji'nin yıllardan beri spora bakış açısı, sporu eğitimin her zaman bir parçası olarak görmesidir. İyi bir bireyin yetişmesinde sporun rolü her zaman bellidir. Bu camia hem spor kulübüyle, hem okuluyla spora çok büyük önem veriyor” ifadelerini kullandı.

“ANKARA'YI BASKETBOLDA ÜST SIRALARA ÇIKARMALIYIZ”

Basketbolda, birinci lig bazında Ankara'dan sadece bir ekibin olduğuna dikkat çeken Bülbüloğlu, “Başkentimizi, basketbolda üst sıralara çıkarmalıyız. Beko Basketbol Ligi'nde Türk Telekom'un yanında en az 2-3 takımın daha olması gerekir. Bayanlar Birinci Basketbol Ligi'nde ise Ankara'dan bir ekip yok. Bu durum bizleri çok üzüyor. Optimum TED Ankara Kolejliler olarak el birliğiyle başkent basketbolunu en üst seviyeye çıkarmak için mücadele edeceğiz” dedi.

“Beko Basketbol Ligi'ne çıkarsak Ankaralı basketbolseverlere önemli bir hizmet vermiş oluruz” diyen Bülbüloğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
“Birinci ligde çok yukarılara oynayabilecek bir takım yaratabileceğimizi zannetmiyorum. Çünkü bunun için çok büyük bütçeler gerekiyor. Fenerbahçe'nin ya da Efes Pilsen'in bir veya iki oyuncusunun bütçeleri, neredeyse bizlerin takım kadrosuna denk geliyor. Ancak sadece parayla da başarı gelmiyor. Bunun örneklerini çok sık bir şekilde görebiliyoruz. Ekol, yürek, sevgi gibi önemli kavramlar bizim kulübümüzde mevcut. 1250 tane sporcumuz var. Okulumuzda da tesis anlamında önemli yatırımlar yapıyoruz. Artık elimizdeki sporcularımızı diğer takımlara göndermeden, tamamen kendi alt yapılarımızda yetiştirerek, önemli başarılara imza atmak istiyoruz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz