Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Kolejlere kayıt riske girdi

  Gamze KOLCU
  01.07.2015 - 09:14 | Son Güncelleme:

  MİLLİ Eğitim Bakanlığı, YEP hesaplamalarında hata yapılan gayrımüslim öğrencilerle ilgili dün öğlen saatlerinde olağanüstü bir toplantı yaptı. Öğrenciler, YEP ile kayıt alan ancak ön başvuruları dün 17.00’da sona eren okullara başvuruyu kaçırırken, bakanlıktan beklenen açıklama akşam saatlerinde geldi. 519 öğrencinin puanlarının yeniden hesaplandığının belirtildiği açıklamada, hesaplamanın diğer 1 milyon 287 bin 428 öğrencinin yüzdelik dilimlerindeherhangi bir değişikliğe neden olmadığı vurgulandı.

  İNCELEME VE ARAŞTIRMA YAPILDI

  Bakanlıktan yapılan açıklamada özetle şöyle denildi:
  “TEOG kapsamında ilan edilen YEP’lere ilişkin olarak Bakanlığımıza Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olması gerekirken, bu muafiyetlerin dikkate alınmadığına dair talep içeren dilekçeler ulaşmış, bunun üzerine Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz konu ile ilgili gerekli inceleme ve araştırmaları yapmıştır. Bakanlığımız, 10 Ekim 2014 tarihine kadar sınavlara girecek öğrencilere ilişkin e-okul girişlerinin yapılmasını okullardan talep etmiştir. Bu talebe binaen uygun biçimde girişi yapılan öğrencilerin YEP puanları 29 Haziran 2015 tarihinde ilan edilmişti.

  Ancak 519 öğrencimizin muafiyet talepleri, kendilerinden kaynaklanan geç başvuru ya da okullarında başvuruların geç işleme konulması sebebiyle e-okul sistemine yansıtılmamış ve bu nedenle muafiyet işlemleri yapılamamıştır. Bakanlığımıza ulaşan dilekçeler üzerine yapılan araştırma sonucunda bu öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına muafiyet başvuruları sisteme geç girilen bu öğrencilerin puanları yeniden hesaplanarak e-okul üzerinden sisteme yüklenmiş ve saat 21.00’den itibaren öğrencilerin bilgisine açıldı. 519 öğrencinin puanlarının yeniden hesaplanması, diğer 1 milyon 287 bin 428 öğrencimizin yüzdelik dilimlerinde herhangi bir değişikliğe neden olmamıştır.”

  KOLEJLERE KAYIT YAPTIRAMADILAR

  YEP’leri, 500’lük puanda etkisi din sorularının tamamı doğru yapılmış kabul edildiği taktirde birinci ve ikinci dönem TEOG sınavlarında 10’ar puan olmak üzere toplamda 20 puan düşük gelen öğrencilerin puanları yeniden hesaplanırken, bu öğrenciler YEP ile öğrenci alan ancak ön kayıtları dün 17.00’da sona eren okullara başvuruyu kaçırdı. Öğrenciler, aralarında Koç, İtalyan ve Avusturya liselerinin de bulunduğu yabancı ve Türk özel okullara kayıt yaptıramadı.

  Cem Gülan (Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı): Akşam saatlerinde velilerden, puanlarda düzelmenin başladığı yönünde haberler geldi. Önemli olan hatanın düzelmesiydi. Bir şekilde problem yaşayan bir veli varsa ileriki kayıt dönemlerinde daha rahat etmeleri ve sorunun çözülmesi için elimizden geleni yaparız. Bu öğrencilerin büyük bir kısmı ilk ön kayıt dönemini kaçırdı. Sadece YEP kullanan okullarda sorun yaşandı, diğerlerinde olmadı. İkinci ön kayıt döneminde bu problemin çözülmesini umud ediyorum. Velilere elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz.

  Etiketler: meb , kayıt , kolej , TEOG
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı