Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kolejin parası bitti

  Hürriyet Haber
  29.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.03.1999 - 00:01

  Ekonomik kriz ve kötü yönetim, özel okullara havlu attırıyor. Öğretmenlerin maaşlarını ödemekte güçlük çeken kolej sahipleri, paralı müşteri bekliyor.

  Özel okullar hem plansız büyüme, hem de aldıkları kredileri geriye ödeyemedikleri için krize yenik düşüyor. Birçok özel okulda öğretmen maaşını ödemede sıkıntı yaşanırken, bazıları da okulu elden çıkarmak için paralı ve prestijli müşteri bekliyor. Özel Ahmet Şimşek Lisesi, Moda Koleji, Çavuşoğlu Koleji, Gürsoy Koleji öğretmen maaşlarını vermekte güçlük çekerken, kapanmamak için direniyor.

  SATAN SATANA

  28 yıllık eğitimci Muzaffer Yaşar, Tarabya Acarlar Sitesi'ndeki Yeni Yıldız İlköğretim Okulu'nu ekonomik güçlükler nedeniyle Acarlar Şirketler Grubu'na devretme işlemlerini yapıyor. Lise kısmında da öğretmenlerin maaşlarını ödemekte zorlanan Yaşar, Kadıköy'deki dersane binasını da satışa çıkardı. Özel Okullar Genel Müdürlüğü'nün onayının ardından 260 öğrencili okul, Acarlar Şirketler Grubu'na geçecek.

  ANTALYA YARDIM BEKLİYOR

  Akdeniz'in en büyük kolejlerinden biri olan Antalya Koleji de sıkıntıyı atlatamayan okullardan. En büyük kurucu ortak Mustafa Kıvrak, okul dışında büyük yatırıma girince okulda kriz yaşanmaya başladı. Kıvrak, Antalya Koleji'nin eğitimciler tarafından alınarak eğitimin sürdürülmesi amacıyla destek bekliyor.

  VELİLERDEN OKULA BORÇ

  Moda Koleji de plansız yatırımları nedeniyle sıkıntıyı çeken okullar arasında yer alıyor. Ödeme güçlüğü çeken kolejin öğretmen ve velileri mali krizden kurtuluncaya kadar okul yönetimine destek verme kararı aldı. Öğretmenler gerekirse maaş almadan çalışma, veliler de yönetime 500 milyon lira borç verme ile krizi atlatma konusunda okulu desteklemeye yöneldi.

  Bakırköy'de Çavuşoğlu Koleji'ni sattıktan sonra Bahçelievler'de aynı isimle kolej açan Ahmet Çavuşoğlu da krize yenik düştü. Öğretmen maaşlarının ödenmesinde sıkıntı yaşanıyor.

  KUMAR TUTKUSU OKUL BATIRDI

  Tuncer Özsoy'un geçtiğimiz yıl ekonomik sıkıntıya girerek, hatta eğitim camiasındaki söylentiye göre kumar tutkusu nedeniyle büyük darboğaza girmesinin ardından Ziya Aycan ve İbrahim Genç okulu satın aldı. Ziya Aycan, geçtiğimiz günlerde diğer ortak Genç'ten hisseleri alarak okulun tek sahibi oldu. Burada da maaş ödenme sıkıntısı yaşanıyor.

  Tarihi Güneş Koleji de ekonomik sıkıntıya uğrayınca okulun sahibi tarafından Feyziye Mektepleri Vakfı'na tüm mal varlığını hibe etti. 70 öğrencili okul, artık Feyziye Mektepleri Vakfı'nın şemsiyesi altında yer alacak.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı