ANKARA HABERLERİ

Kolej bütçesi yetmedi eğitim yarıda kaldı

Doğahan GİRİTLİOĞLU
29.12.2017 - 15:05Son Güncelleme :

Etimesgut’ta 2017-2018 eğitim öğretim yılının başında açılan Başkent Yıldızlar Koleji, biriken borçlarını ödeyemediği gerekçesiyle yarıyıldan sonra eğitime son verme kararı aldı. Greve giden öğretmenlerin derslere girmediği okulda, öğrenciler boş geçen dersleri, okul binasına zarar vererek protesto ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrı yapan veliler, “Çocuklarımızın geleceğiyle oynandı” dedi.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Etimesgut’ta 2017-2018 eğitim yılının başında açılan Özel Başkent Yıldızlar Koleji’nde, okul yönetiminin ısınma, elektrik, ve personel maaşlarını ödeyemecek duruma gelmesinin ardından yeni eğitim döneminde derslere son verilmesi kararı alındı. 3 aydır maaşlarını alamamadıklarını belirten öğretmenler, okulun kapanacağını öğrendikten sonra greve giderek derslere girmemeye başladı. Son bir aydır derslerin çoğunun boş geçtiğini söyleyen öğrenciler de, sınıflara zarar vererek okul yönetimini protesto etti. Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunan veliler ise okul yönetimin kayyuma devredilmesini veya faaliyetlerine devlet okulu olarak devam etmesini istiyor. Velileri temsilen konuşan Elif Acat şunları söyledi:

ÖĞRETMENLER GREV BAŞLATTI

“Diğer özel okullara kıyasla daha uygun fiyatlı olduğu için buraya tercih ettik. Eğitim yılının başında açılmasına karşın, 3 aydır çocuklarımız doğru düzgün ders alamadı. Maaşı ödenmeyen öğretmenler grev yaparak derslere girmedi, çocuklar da bu yüzden geri kaldı. Öğrencilerimizin de piskolojisi bozuldu, boş geçen dersleri okula zarar vererek protesto etmeye başladı. Önemli sınavlara hazırlanan çocuklar okulsuz kalacak. Çaresiz kalan veliler başka bir okul arayışına girdi. Çocuklarımızı fedakarlık yaparak buraya yolladık. Okul yönetimi velilerin çoğundan bir yılın parasını peşin aldı fakat karşılığında hiç bir hizmet sunmadı. Şu anda ödediğimiz parayı da geri veremeyeceklerini söylüyorlar.

Kolej bütçesi yetmedi eğitim yarıda kaldı

ÖĞRENCİLER MAĞDUR OLDU

Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurduk, ‘çözüm bulunacak’ açıklaması yapıldı. Çaresiz okul arıyoruz ama yarım dönemleri boşa giden öğrencilerimiz mağdur oldu. Çevredeki özel okullar bu durumdan faydalanarak yüksek fiyat talep ediyor. Yetkililere çağrımızdır, buraya kayyum atasınlar veya devlet okulu olarak hizmet vermeye devam etsin.”

‘BORÇLARI ÖDEYEMEDİK KAPATIYORUZ’

Başkent Yıldızlar Koleji’nin ortaklarından Burak Emen ise mali destek olmadan okulun faaliyetlerine devam edebilmesinin mümkün olmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Okul ödemesi gereken ücretleri ödeyemedi. Bütçe, yönetim tarafından kötü kullanıldı. Geri ödeyemiyoruz, mali sıkıntı aşılamıyor. Resmi olarak kapatmadık ancak destek olmadan devam etmesi mümkün değil. Öğretmenlerin maaşını ödeyemedik. 4 ortağız, diğer ortaklarım terk ederek gitti, sorunun çözümü için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kolej bütçesi yetmedi eğitim yarıda kaldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Aralık 2017 tarihinde saat 14 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kolej bütçesi yetmedi eğitim yarıda kaldı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

30 Temmuz 2018, Pazartesi
 • İmsak
  03:55
 • Guneş
  05:38
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:12
 • Yatsı
  21:48
Sayfa Başı