« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Köle İsaura

‘Futbolculara, çeşitli durumlarda milyarlarca liralık cezalar kesiliyor. Futbolcular ise yönetimler karşısında korumasız. Bu tespitleri, TBMM Araştırma Komisyonu’nda gündeme getireceğim.’

Saffet KORKMAZ
SON GÜNCELLEME
CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, yönetimlerin futbolculara dilediği gibi ceza yazma hakkı bulunmasına tepki gösterdi. Futbolcuları, Brezilya dizilerindeki Köle İsaura kahramanına benzeten Ersin ‘Futbolcular, Köle İsaura gibiler. Hak arama yolları kapalı’ dedi. Ersin, bu sorunu, TBMM Sporda Şike ve Şiddet İddialarını Araştırma Komisyonu’nda gündeme getireceğini ve eksikliklere raporda yer verilmesini isteyeceğini söyledi. Komisyon üyesi Ersin, bugüne kadar yaptıkları çalışmalarda futbolcular açısından gündeme getirilmesi gerekenler konusunda bilgi verdi. Ersin, özetle şunları söyledi:

Ceza var, hak arama yok

Futbolda şikayetler için disiplin ve tahkim kurulu var. Ancak futbolculara, kulüpler tarafından verilen cezalar için herhangi bir hak arama yolu yok. Futbolculara, çeşitli durumlarda milyarlarca liralık cezalar kesiliyor. Antrenmana geç gelme, yönetim aleyhine veya herhangi bir konuda izinsiz demeç verme, kart görme gibi konularda cezalar kesilebiliyor. Bir kulübün, futbolcuya borcu var. Ancak kendisini de gözden çıkarmış. O durumda, borcu kadar futbolcuya ceza kesip, beş parasız adamı ortada bırakabilir. Futbolcu, yönetimler karşısında korumasız.

Bir an önce çözüm bulunmalı

Bu durumda futbolcu, yönetim baskısı ile mafya, güç odakları arasında sıkışıyor. Hukukta, her cezanın karşısında hak arama yolu vardır. Üstelik, bu cezaların kriterleri de yok. Tamamen keyfi olarak da uygulanabiliyor. Futbolcular, Köle İsaura konumundalar. Bu tespitleri, komisyonda gündeme getireceğim. Hep birlikte tartışarak, futbolcuların, yönetimler karşısında bu kadar güçsüz olmasını önleyecek tedbirler düşünmeliyiz. Avrupa’nın bazı ülkelerinde, futbolcuların sendikaları olduğunu biliyoruz. Bizde bu nasıl yapılır, bunu araştırmamız gerekiyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler