Kolayca kilo verebilmek için 10 yol

Hürriyet Haber
10.09.2014 - 14:03 | Son Güncelleme:

Artık forma girmeye karar verdiniz mi? Eğer böyle bir karar aldıysanız, size yardımcı olmaya hazırız. Başlamak için aşağıdaki 10 sağlıklı beslenme tavsiyesini takip edin!

1. KİLO VERME İSTEĞİNİZİN 3 NEDENİNİ YAZIN
Bu ilk ve en önemli adımdır. Eğer bir şeyi neden istediğimizi bilmezsek, elde etmemiz çok da önemli değildir. Hedeflerinizde pozitif olun. “Bu beden olmak istemiyorum” gibi veya buna benzer negatif şeyler yazmayın. Bu size ne istemediğinizi söyler. Onun yerine pozitif hedefler belirleyin. Örneğin “Yılbaşında elbisemin içinde harika görünmeliyim” gibi...

2. KENDİNİZE İNANIN
Kaç kez birine özenip “Keşke ben de yapabilsem ama yapamam” diye düşünmüşünüzdür. Hepimiz insanız ve zaman zaman böyle düşünceler aklımızdan geçiyor. Ancak düşüncelerinizle başarılarınızı engellemeyin. Ne yapmak isterseniz yapabilirsiniz!

3. NE ZAMAN VE NİÇİN FAZLA YEDİĞİNİZİ BELİRLEYİN
Nerede, ne zaman, kimlerle birlikteyken ve hangi olaydan dolayı yemek istiyorsunuz? Nedenini düşünürseniz, o zaman niçin fazla yemek yediğinizi belirleyebilirsiniz. Kolayca kilo verebilmek için 10 yolBir düşünün, iş yerinde mi, evde mi, hafta sonları mı, geceleri mi, bazı belli insanlarla mı, ya da yalnızken mi? Düşünün ve cevaplayın, çünkü cevaplar sorunun içindedir!

4. DAVRANIŞLARINIZI KADEMELİ ANCAK KALICI OLARAK DEĞİŞTİRİN
Ani olarak değilse de gerekli ve kolay bir adım atın. Zamanla buzdolabınızın içindekileri sağlıklı ürünlerle değiştirin, meyve ve sebze porsiyonlarınızı artırın, bisküvi ve aburcubur yiyeceklerinden kurtulun. Akıllı seçimler yapın. Sağlıklı yemek, zamanla alışkanlığa dönüşür.

5. PORSİYON MİKTARINIZI AZALTIN
Fazla kiloluysanız, fazla yemek yiyorsunuz demektir. Bazen çok sağlıklı yemekleri çok fazla yiyoruzdur. Ne kadar yemek yememiz gerektiğini bilmemiz ve ona göre miktarını azaltmamız çok önemlidir. Daha küçük bir tabak kullanın ve aynı tabağı her öğünde kullanmaya çalışın. Gerekirse, porsiyonunuzu tartın, böylece günlük ne kadar yediğinizi hesaplayabilirsiniz. Porsiyon miktarlarını kontrol etmeye alışmanız çok önemli.

6. SU İÇİN
Vücudun susuz kalması çoğu zaman açlık ile karıştırılır. Susuzluk metabolizmayı yavaşlatıp yorgunluğa, konsantrasyon bozukluğuna ve unutkanlığa yol açar. Günde en az 1.5 litre su içmek sizi tok tutmakla birlikte, eklem ağrılarınızı azaltır, böbrek ve karaciğerinizin daha iyi çalışmasını sağlar. Aynı zamanda cildinize faydalı olup, selülit probleminizi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

7. SAKIN KAHVALTIYI ATLAMAYIN!
Kahvaltıyı atlamak, vücudunuza saatlerdir yemek girmediğinden dolayı ‘açlık çektiğiniz’ mesajını yollar. Böylece vücut, koruma mekanizması olarak metabolizmayı yavaşlatır ve enerjiyi saklamaya çalışır ki, bu da istediğimizin tam tersidir! Kahvaltı aynı zamanda vücudumuzun düzenli çalışması için gereken yakıtı sağlar.

8. EGZERSİZİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN
Başarılı ve kalıcı kilo vermenin gizli silahı egzersizdir. Vücudumuz için spor yapmaktan daha faydalı hiçbir şey yoktur. Yavaş yavaş aktivitelerimizi çoğaltabiliriz. Örneğin kısa yürüyüşlerle veya yüzme, aerobik ya da tenis gibi sevdiğiniz herhangi bir sporla hareket etmeye başlayabilirsiniz.

9. AĞIRLIK ANTRENMANLARIYLA KASLARINIZI KUVVETLENDİRİN
Kuvvetlendirilmiş kaslar metabolizmanızı artırır ve vücudunuzun daha hızlı kalori yakmasına sebep olur. Hatta uyurken bile daha çok kalori yakarsınız!

10. AKTİF OLMAK İÇİN FIRSATLAR ARAYIN
Alışveriş merkezine olabildiğince uzak bir yerdeki park alanına arabanızı park edin. Yürüyen merdiven veya asansör yerine merdivenleri kullanmayı tercih edin. Evdeki aktiviteleri artırın örneğin camları silin, arabayı yıkayın veya bahçeyle uğraşın. Yapmanız gereken işleri en ‘zor’ ve en çok efor sarf edecek şekilde yapmayı tercih edin! Yukarıda verilen 10 kolay aşamayı takip ederseniz, bu yıl sağlıklı kilo vermek yolundaki ilk adımlarınızı atmış olursunuz.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı