"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Kolay hasta oluyoruz sağlık sigortası şart

Sağlık sorunlarınızın çözümünde tek başına kalmak istemiyorsanız, bir sağlık sigortası ile işbirliği yapmaya çalışın. Sağlık sorunlarının ne zaman ortaya çıkacağı, kapınızı ne zaman ve nerede çalacağı pek belli olmuyor.

Orta yaşlar ve sonrasında sağlık tehdidi sürprizlerine daha açık olduğunuzu unutmayın. Kapsamlı bir sağlık poliçesi ile kendinizi güvenceye alın.

TANI ve tedavide yaşanan müthiş gelişmeler, sağlığınıza yeniden ve hızla kavuşmanıza olanak sağladı. Bu başarıya imza atan yüksek teknoloji ve bilgi desteklerinin küçük bir kusuru var: Sağlık harcamalarınızı arttırdı! Tanı ve tedavi faturalarınız inanılmaz ölçüde kabardı.

Ve bir uyarı: Modern tıpta ulaşılan gelişmeler ortalama yaşam süresini uzattı, ama hastalıklı geçen günlerinizi de çoğalttı. Bu bir paradoks ama ne yazık ki doğru. Yüzyıl kadar önce orta yaşlı bir erişkin hayatının sadece yüzde 1’lik bölümünde hastaydı. Bugünün orta yaşlıları yaşamlarının yüzde 10’luk kocaman bir dilimini hastalıklarla uğraşarak geçiriyor. Kısacası şimdi daha kolay hastalanıyoruz.

Modern tıp, gençlerin karşılaştığı hastalıklardan çoğunu yok etti veya kontrol altına aldı. Orta yaş geçen yüzyılda 25-40 arasındaki yaş dilimindeydi, şimdi 45-65 yaş dilimine kaydı. Kısacası tıp bilimi size daha uzun bir yaşam sunuyor, ama orta yaş ve sonrasında ortaya çıkan kronik hastalıkları önlemekte çaresiz kalıyor. Ellili yaşların üzerindeki yaşam kesiti büyüdükçe hipertansiyon, şeker hastalığı, koroner kalp hastalığı, obezite, osteoporoz-osteoartrit gibi kronik hastalıklarla geçen "hasta günler" de artıyor.

Orta yaş ve sonrasında daha çok uzun günlerimizin olduğunu düşünerek yukarıda saydığımız orta yaş hastalıklarına yakalanma şanssızlığınızın giderek artacağını da hesap ederek güçlü bir sağlık poliçesi edinmeye ve güvenilir bir sağlık sistemine üye olmaya çalışmanızda fayda var.

Unutmayın! Tıpkı otomobiliniz gibi, bedeniniz de yaşlandıkça daha çok sorun çıkaracaktır. Siz tedbirinizi şimdiden alın. Otomobilinizin kaskosunu yenilerken kendi kaskonuzu yaptırmayı da unutmayın.

AKLINIZDA OLSUN

BU BELİRTİLERE DİKKAT EDİN


Orta yaş ve sonrasının önemli-tehlikeli sorunlarından biri de felç-inme atağıdır. Özellikle hipertansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, kilo fazlalığı gibi sorunları olanların, alkol ve sigara kullananların, yoğun stres yaşayanların, depresyon, kaygı durum bozukluğu, ya da panik bozukluk tanısı olanların "inme"nin ön işaretleri konusunda daha bilgili ve duyarlı olmaları gerekiyor. Aşağıda sıralanan belirtilerle karşılaştığınızda acil tıbbi yardım istemekte lütfen geç kalamayın:

Aniden oluşan konuşma bozukluğu veya konuşma kaybı, ifade güçlüğü

Konuşulanları anlayamama ve tartışılan konudan fark etmeden kopma

Ani görme kaybı, özellikle bir gözde geçici görme bulanıklığı

İnatçı ve etkili baş dönmesi

Bellek bulanıklığı, karmaşıklığı veya geçici bellek kaybı

Vücudun bir yarısında, yüzde, kolda ve/veya bacaklarda uyuşma, hissizlik ve kuvvet kaybı

UNUTMAYIN

KOLESTEROLÜN NE KADARI ÇOK VE NASILAZALTILIR


Eğer kolesterol sorunu olmayan ve kalp için genetik mirası iyi biriyseniz bir günde toplam 300 mgr kadar kolesterol tüketebilirsiniz. Kolesterol sorununuz varsa (LDL kolesterolünüz 130-140 mg’dan fazla, HDL kolesterolünüz 40 mg’dan az, Total Kolesterol/HDL kolesterol oranınız 4.5’dan fazla ise) bir günde en çok 200-250 mg kadar kolesterol tüketebilirsiniz. Kalp damar hastalığı olan, kolesterol düşürücü ilaç kullanan biriyseniz, bizim önerimiz günlük kolesterol tüketiminizi 200 mg’dan daha aza indirmenizdir. İşe yumurta sarısını sınırlayarak başlayın. Bir yumurta sarısında 215 mg kadar kolesterol bulunduğunu asla unutmayın. Yumurta sarısının bolca kullanıldığı yiyeceklerden de uzaklaşın. Beyazını istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

BİR ÖNERİ

CHECK-UP’A GİDERKEN


Sağlık riski analizi veya check-up programına giderken bazı hazırlıklar yapmalı ve bunları doktorunuzla paylaşmalısınız. Şu sorulara yanıt verecek kısa notları yanınıza almalısınız:

Kişisel sağlık hikayeniz

Alerjileriniz

Kullandığınız ilaçlar

Vitamin, mineral ve besin destekleriniz

Ailenizin sağlık öyküsü

Aşı kayıtlarınız

Mevcut sorunlarınız

Soru listeniz: Aklınıza takılan bazı sağlık sorunlarınız

Kalp hastası olma, hipertansiyona yakalanma, felç olma riskiniz var mı?

Doğru besleniyor musunuz, aktiviteniz iyi mi?

Kilo sorununuz var mı?

Kullandığınız ilaçları azaltmak mümkün mü? İlaç kullanma takviminiz doğru mu?
X