"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Kolada şeker savaşına 10 aydır müdahale yok

AKP Hükümeti, kola pazarında haksız rekabete yol açan şeker kavgasına 10 aydır müdahale etmiyor. Soruşturma açılmasına rağmen, Şeker Kurulunca, ‘Nişasta bazlı şeker ünitesi kurarak, kotayı deldiği’ saptanan Ülker Grubu’na henüz cezai bir müeyyide de uygulanmadı.

Bu yılın başında ortaya çıkan bu haksız rekabete yol açan nişasta bazlı şeker üretiminin devam edip etmediği konusunda da çelişkili yorumlar yapılıyor. Kola pazarında büyük paya sahip olan ve Ülker’in kurduğu bu ünite nedeniyle haksız rekabete uğramaya devam ettiklerini kaydeden şirket yöneticileri, ‘Hala kola üretim tesislerinin yanında, kola üretiminde kullanılan nişasta bazlı şeker ünitesinin çalışmasına devam ettiğini’ söylüyorlar. Bu şirketlerin yetkilileri, çok seyrek denetimler yapıldığını, denetim günlerinde, her nasılsa, bu ünitenin çalıştırılmadığını ancak denetim günlerinin dışında bu ünitenin üretimine devam ettiğini iddia ediyorlar. Bu şirketlerin yetkilileri, üretimin devam edip etmediğinin saptanmasının çok kolay olduğunu hatırlatarak, ‘kola üretimi için nişasta bazlı şeker kullanımı belli. Bu fabrikaların dışarıdan ne kadar şeker aldığı tespit edilirse, zaten içerdeki ünitede üretilen şekerin miktarı da kendiliğinden ortaya çıkar’ diyorlar.

Aynı yetkililer, bu tesislerin zaten 8-10 ayda kendi yatırım maliyetlerini karşılayacak kadar karlı olduğunun altını çizerek, ‘Yani bir-iki ay daha üretimine devam ederse, zaten bu tesisler kendini amorti etmiş olacak’ dediler.

Yetkililer, 10 aydır ses çıkarılmamasının görülmedik bir şey olduğunu kaydederken, ‘bizim aynı tesisleri kurma talebimize yasaya aykırı diye izin verilmedi. Ya bu tesisler biran önce kapanmalı ya da bize de aynı tesisten kurma izni verilmeli’ şeklinde konuştular.

Bu arada Şeker Kurulu Başkanı Abdurrahman Özenbaş’a konuyu sorduğumuzda ‘inceleme aşamasında olduğu için bir şey söyleyemeyeceği’ yanıtını aldık.

Kurumun birara yasal boşluğa düştüğünü, Haziran ayında Danıştay’ın kurumu lağveden Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinden sonra yeniden yasal zemine oturduklarını kaydeden Kurul başkanı, bu ara dönemde denetimlerin aksadığını söyledi.

‘10 aydır bir şey yapılmaması’ hakkındaki görüşlerini sorduğumuzda ise Abdurrahman Özenbaş, gerekli şeylerin yapıldığını söylemekle yetindi. Özenbaş, Ülker Grubu’na ait bu tesisin üretim yapmadığını, diğer nişasta sütü üretenlerin buraya mal vermediğini kaydederken, diğer Kola üreticilerinin tersini savunduğunu hatırlatmamız üzerine, ‘konuya tekrar bakacağını’ söyledi.

YASANIN AKIBETİ

Ülker Grubu’nun rakibi olan Kola şirketleri, bu yolla Ülker Grubu’nun yıllık 15 milyon dolarlık bir haksız rekabet imkanına kavuştuğunu belirterek, bu konunun artık acil olarak çözümlenmesi gerektiğini söylüyorlar.

Bu arada Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’un daha önce konu hakkında hassas bir tavır sergilemesine rağmen, sonradan sesinin çıkarmamasının da ilginç olduğunu söylediler. Geçtiğimiz Şubat ayında Bakan Coşkun’un ‘gerekenin yapılacağını’ söylediğini hatırlatan şirket yetkilileri, Ekim ayının sonuna gelindiğini ama ortada bir şey olmadığını kaydettiler.

Bu arada TBMM tatile girmeden komisyonlara getirilen yeni Şeker Kanunu’nun akibeti de bilinmiyor. Kurulun yasa dışı üretim saptamasının hemen ardından, Başbakan Tayyip Erdoğan, Ülker Grubu’nun distribütörlüğünü yapan şirketindeki hisseleri başkasına devretmiş bu arada Bakanlar Kurulu, Kurumu lağveden karar almıştı. O dönemde yeni Şeker Kanunu taslağı hazırlanıp, bu tür yasa dışı üretim yapan kuruluşlara sonradan kota hakkı verilmesi gündeme gelmiş, tepkiler üzerine bu madde Başbakanlıkta, tasarıdan çıkarılmıştı.

Koladaki nişasta bazlı şeker üretimi nedeniyle çıkan tartışmalar uzadıkça ve somut bir şey yapılmadıkça, bu belirsizlikten kazanan taraf belli. Durum böyle olunca da insanın aklına ‘bu belirsizlik acaba bilerek mi uzatılıyor’ sorusu geliyor.

Bizce bu konu için ‘AB yolunda nasıl vahşi kapitalizm geçerli olur’ dersi oluşturulmalı.
X