« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Koku alabilen kulak

İsviçreli bilim adamları, Drosophila diye bilinen sirke sineğinin, işiten bir burna sahip olduğunu ortaya çıkardılar.Zürih Üniversitesi’nden Martin Göpfert, yıllardan beri sineklerin kafalarındaki duyargaları inceliyordu. Şimdi ilk kez Drosophila sineğinin minyatür kulağını inceleme fırsatını buldu ve şaşırtıcı bulgulara ulaştı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Buna göre, sineğin alnındaki bir çift işitme organının ucu yaklaşık olarak yarım milimetrelik bir bölümden oluşuyor. Bu kısım birbirine bağlı diğer parçalardan oluşuyor. Dıştaki üçüncü bölümün ucunda Arista olarak bilinen tüyümsü bir uzantı var. Esas görevi sesleri almak olan Arista, ikinci bir parçaya daha bağlı. Burada ses uyartılarını sinir uyartılarına dönüştüren işitme reseptörleri (alıcıları) bulunmakta.

En dıştaki parça diğer bölümlerden farklı olarak, tıpkı yuvasında döndürülen anahtar gibi kendi ekseni etrafında dönüyor. Devir hareketi işitme alanını güçlendiriyor ve seslerin daha kolay algılanmasını sağlıyor. Arista adı verilen bu organda aynı zamanda yüzlerce koku işitme hücresi de var. Böylece işitme ve koku alma alıcıları aynı organ üzerinde bulunuyor.

<ı>Drosophila melanogasteradı verilen sirkesineği, dünyada en çok incelenen canlı türü. Genetikçilerin ve diğer biyologların laboratuvarlarında milyonlarca sirkesineği bulunuyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler