ANKARA HABERLERİ

Köksal ailesi, 4 ölü ve 3 de sakat bırakan kazanın son duruşmasında yine yıkıldı

DHA
27.03.2017 - 13:51Son Güncelleme :
DHA

Hasan POLAT/KAHRAMANKAZAN(Ankara), (DHA)- ANKARA Kızılcahamam ilçesinde 2 yıl önce İğdir Mahallesi yol ayrımında meydana gelen trafik kazasında aynı aileden 4 kişi yaşamını yitirirken, 3 kişi de izlerini ömür boyunca taşıyacak şekilde ağır yaralandı. Kaza ile ilgili mahkemenin verdiği karar, Köksal ailesini bir kez daha yıktı. Kazada, önüne aldığı otomobili 50 metre sürükleyip, 4 kişinin ölümüne, 3 kişinin de sakat kalmasına neden olan otomobil sürücüsü Adem Koyuncu'nun son duruşmasında 6 yıllık cezası 5 yıla düşürüldü. Verilen 5 yıl ceza ise günlüğü 20 TL'den 36 bin 500 Lira ya çevrilerek duruşma sonlandırıldı.

Talihsiz kaza, 2 yıl önce, 17 Haziran 2015 tarihinde meydana geldi. Bir yakınlarının cenaze törenine katılmak için Kahramankazan'dan Kızılcahamam'ın İğdir Mahallesi'ne hareket eden Köksal ailesinin içinde bulunduğu Satılmış Köksal yönetimindeki 06 BM 808 plakalı otomobil, Kızılcahamam İğdir yol ayrımından yolun karşısı geçmek isterken Kızılcahamam yönünden gelen Adem Koyuncu yönetimindeki 31 AT 212 plakalı araçla çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle her iki araç yaklaşık 50 metre sürüklendikten sonra durabildi. Kazada, kavşaktan dönmeye çalışan otomobilde bulunan sürücü Satılmış Köksal (52), sürücünün eşi Ayşe Köksal(43), sürücünün kızı Neslihan Biçer (26) ve Neslihan Biçer'in karnındaki 8,5 aylık bebek olay yerinde yaşamını yitirdi. Yine aynı otomobilde bulunan Muhammed Hasan Biçer (5), Hasan Efe Köksal (10) ve Buse Nur Köksal (16) ise kazadan ağır yaralı olarak kurtuldu. Diğer otomobilde bulunan sürücü Adem Koyuncu ve kardeşi Yalçın Koyuncu ise kazayı hafif yaralı atlattı.

KAZA YERİNDE HİÇ FREN İZİ YOK

Kazanın ardından bilirkişi tarafından olay yerinde yapılan ölçüm, değerlendirme ve hesaplamalar sonucu, karşı yönden gelen Adem Koyuncu yönetimindeki otomobilin hızının 115 km olduğunu ve hiç fren izi olmadığını rapor etti. Ancak karşı tarafın yakınları, Adem Koyuncu yönetimindeki otomobilin hızının bilirkişi raporunda belirtildiği gibi 115 kilometre değil, onun çok üzerinde olduğu yönünde. yolda trafik ikaz lambaları ve kavşağa girildiğini gösterir uyarı tabelaları olmasına rağmen sürücünün hızını düşürmediği ve frene hiç dokunmadan kavşaktan dönmeye çalışan araca çarptığını iddia etti.

KAZADAN KURTULANLAR, İZLERİNİ ÖMÜR BOYU TAŞIYACAK

Kazada anne ve babalarını kaybeden Buse Nur ve Hasan Efe Köksal, ablaları Aslıhan Özkan ile birlikte kalıyor. Kaza sonrası sağ bacağı kopan Buse Nur, nakil ile defalarca geçirdiği ameliyat sonucu aksayarak da olsa yürümeye başladı. Kardeşi Hasan Efe ise bir gözünde görme engeli bulunurken, kazanın izlerini yüzünde taşıyor. Kazada annesi ve doğmamış kardeşini kaybeden Muhammet Hasan Biçer ise babasının yanında tekerlekli sandalyeye bağlı yaşam mücadelesi veriyor.

BABALIK GÖREVİNİ ABLALARININ KAYINPEDERİ ÜSTLENDİ

Buse Nur ve Hasan Efe'nin hastane kontrollerine ve okula götürülüp getirilmesi görevini üstlenen Ablalarının kayınpederi Yunus Özkan ise mahkemenin verdiği karar karşısında bir kez daha yıkıldıklarını belirtti. Kahramankazan Belediyesi'nde işçi olarak çalışan Yunus Özkan, bilirkişi raporu ve mahkeme kararında adaletsizlik olduğunu iddia etti. Özkan, "Karar doğru değil. Bakın üç yetim geride kaldı. Kazada 4 can yitip gitti. Mahkeme bu kararıyla ölenlerin ve geride kalan yetimlerin kedi köpekten bir farkı olmadığını gösterdi. Diğer otomobilin sürücüsü bu güne kadar bir kez dahi arayıp sormadı ve bir saat dahi cezaevinde kalmadı. Ona rağmen mahkeme o kişiye iyi hal indirimi yapıyor, insan hayatının bu kadar ucuz olmaması gerekiyor" dedi.

SANIĞA İYİ HAL İNDİRİMİ

Mahkeme, kazada diğer otomobil sürücüsüne 6 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmalarda gösterdiği iyi hali de göz önünde bulunduran mahkeme, cezada beşte bir oranında indirime giderek 6 yıllık cezayı 5 yıla düşürdü. Verilen 5 yıl cezayı günlüğü 20 TL'den hesaplayan mahkeme sanığa 36 bin 500 Lira para cezası vererek davayı sonlandırdı. Karara itiraz ettiklerini belirten ailenin avukatı Hüseyin Erdal ise, mahkemenin kararının insanların vicdanını rahatsız eden bir karar olduğunu, cezayı az bulduklarını ve temyiz için Yargıtay'a başvurduklarını söyledi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Köksal ailesi, 4 ölü ve 3 de sakat bırakan kazanın son duruşmasında yine yıkıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 13 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Köksal ailesi, 4 ölü ve 3 de sakat bırakan kazanın son duruşmasında yine yıkıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı