Gündem Haberleri

  Kokainci denizaltısı

  Hürriyet Haber
  09.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kolombiya'da And Dağları'nın 2600 metre yüksekliğinde Rus yapımı bir denizaltı bulundu. Denizaltıyı ele geçiren yetkililer, bir atölyede monte edilmeye başlanan denizaltıyla uyuşturucu kaçakçılığı yapılmasının planlandığını iddia ettiler.

  Kolombiya'nın başkenti Bogota'ya 30 km uzaklıkta, And dağları'nın 2600 metre yüksekliindeki bir atölyede bulunan denizaltı, yetkilileri şaşkına çevirdi. Denizaltının 35 metre uzunluğunda ve parçalarının büyük kısmının monte edilmiş olduğu açıklandı. Emniyet Müdürü General Luis Ernesto Gilibert, denizaltının yanı sıra, atölyede Rusça belgeler bulunduğuna dikkat çekti. And Dağları'nın eteklerinde 2600 metre yükseklikte bulunan denizaltının esrarını çözmeye çalışan polis, bunun Rus mafyasıyla kolombiya mafyasının ortak işi olabileceği üzerinde duruyor. General Gilibert'e göre denizaltı tamamlandığında birkaç parçaya ayrılacak, sonra da Pasifik ya da Atlantik'e indirilecekti. Daha sonra da uyuşturucu kaçakçılığında kullanılacaktı.

  General Gilibert, böyle bir denizaltının 150 ton kokain ya da eroin taşıyabileceğini söyledi. Gilibert, ‘‘Hiç şüphe yok ki, bu denizaltı, Kolombiya'da üretilen kokaini denizaşırı ülkelere taşıyacaktı’’ diye konuştu.

  1994 yılında da Kolombiyalı narkotikçiler, Santa Marta Limanı'nda iki küçük denizaltı ele geçirmişlerdi. Amerikan Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi'nden Leo Arrequin, denizaltıyla birlikte bulunan belgelerden yola çıkarak iki Amerikalının da işin içinde olabileceğini söyledi. Arrequin, ‘‘32 yıllık iş hayatımda daha önce bunun gibi birşey görmedim’’ dedi. Olayla ilgili tutuklanan olmadı. Kolombia, dünyanın bir numaralı kokain üreticisi. Dünyadaki kokainin yüzde 80'i Kolombiya kaynaklı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı