Dünya Haberleri

  Kokain baronları dağ başında denizaltı yaptı

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kolombiyalı uyuşturucu tacirleri, Ant Dağları'nın tepesinde denizaltı imalatı yaparken yakalandı. Olay, sadece Kolombiya değil Amerikan polisini de şaşkına çevirdi.

  Deniz yüzeyinden 2250 metre yüksekteki Ant Dağları'nda imalatı süren denizaltının uyuşturucu ithalatında kullanılmak üzere yapıldığı belinlendi.

  Polisi şaşkına çeviren olay, bu sabah ortaya çıkarıldı. Denizaltının tamamının yüzde 40'lık imalatının tamamlandığı bildirildi. Motor dairesi ise denizaltının ilk olarak bitirilen bölümlerinden birisi.

  YÜKSEK TEKNOLOJİK DONANIM

  Kolombiya Polis Dairesi Şefi Ernesto Gilibert, "denizaltının inşaasında kullanılan teknoloji en gelişmiş teknoloji, işçilik ise yüksük kalitede" dedi.

  30 metre uzunluğundaki denizaltıyı inceleyen uzmanlar, denizaltının hiçbir kısmında uyuşturucuya rastlamadıklarını bildirdiler. Denizaltı yapımıyla ilgili henüz kimsenin tutuklanmadığını açıklayan Kolombiya polisi, şüpheli buldukları ve tutuksuz olarak gözaltında tuttukları 2 Amerikalıyı sorguladıklarını belirttiler.

  DENİZALTI 3 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

  Yüksek teknoloji ürünü denizaltının birbirinden bağımsız 3 bölümden oluştuğunu ve 200 ton kokain kapasiteli olduğunu kaydettiler.

  Denizaltıda, kapalı devre televizyon monitörlerinin de bulunduğu bir de bölüm bulunduğunu bildirdiler. Yetkililer, denizaltının duvarlarında, "sigara içilmez" levhalarının asılı olduğunu da söylediler.

  Polis, denizaltının bilgisayarlı kaptan ön komuta sisteminin ise tahminen başka bir yerde imal edileceğini düşündüklerini belirtti.

  UYUŞTURUCU İTHALATINDA YENİ BİR DÖNEM

  Kolombiyalı uyuşturucu tacirlerinin bu zamana kadar iki farklı olayda, "mini denizaltılar" kullandıklarının polis kayıtlarında bulunduğunu söyleyen yetkililer, karşılaştıkları denizaltı imalatının herkesi şaşkına çevirecek cinsten olduğunu vurguladılar.

  Kolombia'daki Amerikan Uyuşturucu Dairesi Başkanı Leo Arreguin, gazetecilyere yaptığı açıklamada, "32 yıllık iş hayatımda böyle bir olayla karşılaşmadım, karşılaşacağımı da sanmazdım" dedi.

  Ant Dağlarında denizaltı imalatının, Kolombiyalı tacirlerin ne denli dahiyane fikirler üretebildiğinin de kanıtı olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu olayla, uyuşturucu ithalatında yeni bir dönemin de açıldığını söylediler.

  DÜNYA UYUŞTURUCU TRAFİĞİNİN YÜZDE 90'I KOLOMBİYA'NIN

  Kolombiya'nın uyuşturucu ihracatı, dünyadaki kokain ve eroin trafiğinde yüzde 90'lık bir paya sahip. Uyuşturucu tacirlerinin, uyuşturucu madde transferinde kullandıkları üç yol hava, deniz ve kara.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı