ANKARA HABERLERİ

Kök hücre uyarısı

Hürriyet Haber
19 Ağustos 2017 - 14:48Son Güncelleme : 19 Ağustos 2017 - 14:48
Hürriyet Haber

İnternet ortamında fazla yer bulan Kök Hücre konusundaki haberlerin ardından Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü bir açıklama yaptı. Yayılan bilgilerin çok tehlikeli ve gerçeği yansıtmadığının altını çizen Enstitü, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu uyarılarda bulunuldu:

HABERLER DOLAŞIYOR

“Kök Hücre tedavilerinin hayat kurtardığına yönelik haberler dolaşıyor. Demeçler, çoğunlukla bilim insanı kimliğindeki kişiler tarafından veriliyor. Kök hücre enjekte edilmek suretiyle kalp kaslarının yenilendiğine, hasar görmüş beyinin iyileştiğine, dizlerdeki kıkırdak dokusunun tamir edildiğine, hastaların sağlıklı akciğerlere kavuşturulduklarına, hatta gençleştiklerine dair haberler giderek artan biçimde yayınlanmaktadır. Bir kısmı Kök Hücre ile ilgili bile olmayan bu haberlerin doktorlar ve bilim adamı sıfatı taşıyan kimseler tarafından verilir olması inandırıcılıklarını artırmaktadır.

TÜMÖR GELİŞEBİLİR

Kök Hücre tedavilerinin hastalara uygulanabilmeleri için bu çalışmaların uygun laboratuar şartlarında yapılması, deneysel çalışmalar ve klinik araştırmalar safhalarından geçilerek standardize edilmesi ve her türlü risk faktöründen arındırılmış olması gerekmektedir. Çeşitli kaynaklardan elde edilen potansiyel kök hücrelerin etki durumlarının öngörüldüğü gibi çıkmaması, yapılan hücre uygulamalarına bağlanan fayda durumunun aslında çoğu uygulamada başka sebeplerle ilişkili olması, farklılaşmamış kök hücrelerin tümör gelişimine yol açabilmeleri başarısızlık ve endişe kaynaklarına örneklerdir.”

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kök hücre uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ağustos 2017 tarihinde saat 14 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kök hücre uyarısı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  29 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:20
  • Guneş
   06:06
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   16:42
  • Akşam
   19:34
  • Yatsı
   21:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı