ANKARA HABERLERİ

Kök hücre buluşmasında bininci nakil mutluluğu

Deniz BİLİROĞLU
28 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ekim 2007 - 21:07

Kök hücre nakli yapılan hasta, hücre vericileri ve doktorlar Türkiye Kemik İliği Vakfı’nın düzenlediği etkinlikte bir araya geldi.

Deniz BİLİROĞLU

KÖK hücre nakli yapılan hasta ve vericileri Türkiye Kemik İliği Vakfı’nın düzenlediği etkinlikte biraraya geldiler. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hasta ve yakınları doktorlarıyla buluştu. 60 yaşında ilik nakli olan ve bu nedenle Türkiye’nin en yaşlı hastası ünvanına sahip Suzan Şahin ile ilik nakli olduktan sonra çocuk sahibi olan Ayşegül Öcaz Akın, iki yaşındaki oğlu Semih’le birlikte hastalara moral verdi. "Nakil olduktan sonra çocuk olmayacağına dair yanlış bir inanış var" diyen Akın, tedavisi bittikten sonra naklin çocuk sahibi olmaya engel olmadığını söyledi.

BİNİNCİ HASTAMIZA NAKİL YAPTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde önceki gün bininci ilik nakli gerçekleşti. Türkiye Kemik İliği Vakfı Başkanı ve Ankara Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman İlhan, "Türkiye’de yılda 4 bin nakil yapılması gerekiyor. Ancak 800 nakil gerçekleşiyor. Ankara Tıp bu rakamın büyük bir kısmını gerçekleştiriyoruz" dedi. İlhan şöyle konuştu:

AVRUPA ANKARA’YA GELECEK

"Eskiden Türkiye’deki hastalar Avrupa ve Amerika’ya nakil olmak için giderlerdi önümüzdeki iki yıl içinde Avrupa ve Amerika’dan hasta alacağız. Ekip olarak yeterliyiz ancak desteğe ihiyacımız var. Teknoloji konusunda bir eksiğimiz yok."

Etkinlikte konuşan Ankara Tıp Fakültesi Hematoloji Anabilimdalı Başkanı Prof.Dr. Günhan Gürman ise "Dünya üzerinde az rastlanan bir ekip ve ünite burası. Ekibimizde uluslarası çapta müfettişlik yapma yetkisine sahip iki arkadaşımız var. Organ nakilleri içinde nakli en zor olan ilik kök hücre naklidir. Burada hizmeti en üst seviyede vermeye çalışıyoruz" diye konuştu.

NAKİLDEN SONRA TEKVANDOYA DÖNDÜM

Doktorların yanısıra, hastaların da söz alarak yaşadıklarını anlattıkları etkinlikte, Duygu Türker şöyle konuştu: "17 yaşımda yakalandığım hastalığı ilik nakli sayesinde yendim. Nakil olmak için can atıyordum. Hiç umudumu yitirmedim. Dışarıdaki birçok insandan çok daha güçlüyüz ve umutluyuz. Bu hastalığa yakalanmadan önce tekvandocuydum. Şimdi tekrar başladım. Dershaneye gidiyorum ve üniversite sınavlarına da tekrar hazırlanıyorum. Maskeyi takmaktan utanmayın."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kök hücre buluşmasında bininci nakil mutluluğu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı