Gündem Haberleri

  Koğuş tipi devam edemez

  Hürriyet Haber
  10.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, F tipi cezaevlerinin açılmasının ertelendiğini hatırlatarak, "Biz yapılacak olan şeyi yaptık. Herkesin bunu iyi değerlendirmesi lazım" dedi.

  Türk, Adalet Bakanlığı’ndan ayrılırken, gazetecilerin cezaevlerinde devam eden açlık grevi ve ölüm oruçlarına ilişkin sorularını yanıtladı.

  F tipi cezaevlerinin açılmasının ertelendiğini hatırlatan Türk, "Biz yapılacak olan şeyi yaptık. Herkesin bunu iyi değerlendirilmesi lazım. Çözümü de söyledim. Toplumsal mutabakat doğrultusunda, eleştiri ve öneriler de dikkate alınarak çözüm bulunacaktır" dedi.

  Ölüm orucundaki tutuklu ve hükümlülerin, 20 kişilik koğuşlar istediklerinin" hatırlatılması üzerine Türk, "O çeşit istekler var. Türkiye, koğuş sistemine devam ederse cezaevlerindeki sorun ebediyen varlığını devam ettirir. Bu sistem kesinlikle sona erdirilecektir. Eletiriler ve öneriler doğrultusunda, sivil toplum kuruluşlarının da katkısıyla sorunun çözümlenmesini istiyoruz. Çözüm budur" diye konuştu.

  Adalet Bakanı Türk, uzlaşma ve sorunun çözümü için herhangi bir süre koymadığını, bu konuda aceleye de gerek olmadığını bildirdi.

  Cezaevlerinde devam eden ölüm oruçlarından kaygı duyduğunu da bir başka soruyu yanıtlarken söyleyen Bakan Türk, bu konuda her türlü girişimi yaptıklarını, başta anne ve babalar olmak üzere ölüm oruçlarına destek olan herkesin sorumluluk taşıdığını kaydetti.

  Herkesi bu sorunun çözümü için çaba göstermeye çağıran Türk, aydınların ölüm oruçlarının sona erdirilmesi için gösterdiği çabaya da teşekkür etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı