Dünya Haberleri

  Kod adı matematik

  Hürriyet Haber
  27.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransız matematikçi Nicolas Bourbaki tartışmalar yaratan ve çığır açan birçok eser verdi. Ama Moldova asıllı bu dahi aslında hiç yaşamadı. Bourbaki aslında çalışmalarını aynı takma ad altında yayınlayan bir grup genç bilim adamıydı. Yani Bourbaki bir çeşit ‘Gizli Matematikçiler Teşkilatı’.

  ‘BOURBAKİ (Nicolas), Moldova asıllı Fransız matematikçi (Cucenti 1839) Matematik bilimini mantıki çıkış noktasından ele alarak yeniden açıklamağa ve bunun için herkese modern ilme giden en basit ve kestirme yolu göstermeğe çalıştı. Bu amaçla birçok eser yayınladı. Adını 1935 yılında yayınladığı ‘Caratheodory teoremi ve topolojik alanlarda hesaplama metodu' adlı çalışmasıyla duyurdu...'

  Dünyaca ünlü matematikçi Bourbaki'nin Meydan Larousse'ta yer alan maddesinin böyle olması gerekirdi. Halbuki söz konusu maddede ‘Fransız Yüksek Öğretmen Okulu eski öğrencilerinin kullandığı topluluk adı' deniliyor.

  Bunun sebebi ise basit:

  Nicolas Bourbaki adlı matematikçi asla ... yaşamadı.

  Bourbaki aslında ‘Matematikçilerin oluşturduğu gizli bir cemiyet' idi.

  Matematik dünyasının çok iyi bildiği bu ‘bilimsel macera'nın perde arkası, ‘Bilimin Dahileri' dergisinin Dünya Matematik Yılı dolayısıyla yayınlanan son sayısında Maurice Mashaal tarafından anlatılmış.

  Fransız Le Point dergisinde Herve Ponchelet'nin anlattığına göre, Fransız kamuoyu bilim dünyasında büyük bir şöhrete sahip olan Bourbaki ile, 16 Temmuz 1935 günü, biraz garip bir şekilde tanıştı.

  7-8 genç adam, çevre halkının şaşkın bakışları altında ‘Bourbaki, Bourbaki!..' diye bağırarak Pavin gölünün soğuk sularına anadan doğma atladılar.

  Gençlere ‘Kim bu Bourbaki' diye soranların aldığı cevap aynıydı: ‘Pirimiz yani 1886 yılında Cucenti'de doğmuş, Moldova kökenli Fransız matematikçi'.

  Aynı yıl Bilimler Akademisi dergisinde yayınlanan ‘Caratheodory teoremi ve topolojik alanlarda hesaplama metodu' adlı çalışması büyük yankı uyandıran Bourbaki aslında ... hiç yaşamadı.

  Çoğu Fransız, 3 matematikçi nesli, çalışmalarını bu takma isim altında yayınladılar. Hedefleri matematik dünyasının kalıplarını kırmak, uyuşukluğundan kurtulup özgün çalışmalar yapmaktı.

  GİZLİ TEŞKİLATIN KURALLARI

  Fransız Yüksek Öğretmen Okulu mezunu araştırmacılar 10 Aralık 1934 günü Paris'in A.Capoulade adlı kafesinin bodrum katında Bourbaki'yi yarattılar.

  Anadan üryan göle atlayan gençler, işte bu alçak gönüllü dahilerdi.

  ‘Gizli teşkilat' kendine çok katı kurallar koydu ve uyguladı:

  Üyeler 50 yaşında emekli olup yerini gençlere bırakacaktı

  ‘Kobay' adı verilen yeni üyeler acımasız bir entellektüel disiplini kabul edecekti.

  Yapılan her çalışma, herkes tarafından açıkça tartışılacak, tenkit edilecek, düzeltilecek ve öyle yayınlanacak: beğenilmezse çöpe atılacaktı.

  Yayınlanmaya hak kazananlar da ‘Nicolas Bourbaki' imzasıyla çıkacaktı.

  3 NESİL BOURBAKİCİ

  65 yıldır, Fransa'nın bütün büyük matematikçileri gençliklerinde Bourbakici oldular. Uzmanlar, Bourbaki Teşkilatı'nın matematik ilmine gerçek bir katkı sağladığı görüşünde.

  Ama, ‘dahi matematikçi Nicolas Bourbaki' de ihtiyarladı artık. Günümüz ilminin hızını yakalamakta zorlanıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı