Koç'un kibritine İsveçli ortak

Hürriyet Haber
09.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Koç Topluluğu şirketlerinden Kav Orman Sanayii, İsveçli kibrit üreticisi Swedish Match ile ortak oldu. Kav ile Swedish Match ortaklığıyla yeni kurulacak şirket, mevcut kibrit işinin geliştirilmesi yanında çakmak ve tütün mamülleri konusunda da faaliyet gösterecek.

Kav Orman Sanayii tarafından İMKB'ye gönderilen yazılı açıklamaya göre, Kav'ın kibrit işleri Swedish Match ile ortak olarak kurulacak yeni şirket tarafından yürütülecek. Kurulacak yeni şirkette Kav'ın yüzde 40, Swedish Match'ın ise yüzde 60 hissesi olacak. Kav, kendine ait sermaye payını, makina teçhizatını koyarak karşılayacak. Swedish Match ise yüzde 60 sermaye payını nakden ödeyecek.

YENİ ŞİRKET OCAK'TA

İMBK'ye gönderilen açıklamada, yeni şirketin kuruluşunun 1998 Ocak ayında tamamlanmasının beklendiği kaydedildi. Yeni kurulacak şirketin Yönetim Kurulu'nun üç üyesi Swedish Match, birisi Yönetim Kurulu Başkanı olmak üçere iki üyesi Kav tarafından belirlenecek. Şirket yönetiminin iki tarafca eşitlik esasına göre gerçekleştirileceği belirtildi.

Borsaya gönderilen açıklamada Kav'ın kibritle ilgili sabit kıymet, makina ve teçhizat, kavaklıklar ve diğer haklar toplamının 18 milyon 750 bin dolar (3.3 trilyon lira) değerle intikal ettirileceği kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi: ‘‘Şirketin kurulması dolayısıyla sözkonusu şirkete şirketimizce aynı sermaye oyarak konacak makina ve teçhizat ile yeni şirkete satılacak şirketimiz gayrimenkullerinin devrinden doğacak kâr, Kurumlar Vergisi Kanunu'nun geçici 23. maddesi hükümlerine göre sermayeye eklenecektir. Gerek aynı sermaye olarak konacak, gerekse satılacak kıymetlerin değerleri devir tarihindeki kura göre hesaplanacak ve devirden doğan satış kârı ve sermayeye eklenecek tutar devir tarihinde belirlenebilecektir.’’

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı