Koç'tan özelleştirme sürecine eleştiri

A.A
30 Temmuz 2007 - 11:22Son Güncelleme : 30 Temmuz 2007 - 11:39

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, özelleştirme konusunda yaşanan tartışmalar nedeniyle “hayretler içinde kaldığını” söyledi.

Özelleştirme ihaleleri öncesi taliplilerin tetkik edilmesi gerektiğini söyleyen Koç, şöyle konuştu:

“Ben gerekli tetkikleri yaptıklarına kuvvetle inanıyorum. Katılım  belgesi vermeden önce şirketlerin geçmişini, kime ait olduğunu, hangi  ülkeye bağlı olduklarını biliyorlardır eminim. İhale olup bittikten  sonra kazanan şirket hakkında ileri geri yazılıp milletin kafasını karıştırıp bunu durdurmaya çalışmanın memlekete zarar vermekten başka bir şey olmadığına inanıyorum."

Koç, Türkiye'deki özelleştirme ihalelerinde dış yatırımcıların tereddüte  düştüğünü belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ya başlangıçta bu firmalara, şirketlere ihaleye iştirak izni verilmemeli ya da kazanana mal teslim edilmeli. Parasını ödemek şartıyla  tabi. Özelleştirme ihalelerinde dış yatırımcılar tereddüte düşüyor, (Verirler mi vermezler mi?) diye. Çünkü en ufak bir ihaleye girebilmek için bile aylarca etüt yapılıyor. Bunlar yapıldıktan sonra ihalenin  verilmemiş olması memleketimiz hakkında iyi bir intiba oluşturmuyor. İyi  fikir vermiyor. Yabancı yatırımcılar birbirleriyle de konuşuyor. 'Türkiye böyledir, tavsiye etmeyiz' diyorlar. Onun için tetkikler çok iyi yapılmalı, geri dönüşü olmamalı.”

YABANCI-TÜRK AYRIMI OLMASIN

İstihdam yaratmak için yeni yatırımların yapılması gerektiğini ifade eden Koç, Türkiye'deki kaynakların yeterli olmadığını ve dış kaynağa ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Yabancı sermayeye her türlü kolaylığın gösterilmesi gerektiğini söyleyen Koç,       “Dünyadaki sermayenin peşinde başta Çin, Hindistan olmak üzere birçok  ülke var. Yabancı sermayeyi kendi ülkelerine çekmek için yeni yeni  konseptler geliştiriyorlar. Yabancı Türk ayrımı yapmamamız lazım. Yatırım yatırımdır, kaynak kaynaktır, para paradır. Buraya yapılan yatırımlar ülkenin malıdır, kimsenin cebine atıp götürecek hali yok.”

Koç, Türkiye'de ekonominin şu ana kadar “iyi gittiğini”, tek parti, tek hükümetin istikrarın en belirgin şartı olduğunu söyledi. Politik istikrar olduğu sürece ekonominin iyi gideceğini belirten Koç, Türkiye ekonomisinin ufak tefek  istikrarsızlıklardan zarar görmeyecek güce eriştiğini kaydetti.

NÜKLEER SANTRAL ŞART

Önceki hükümetler döneminde iki santralin ihalesini kazandıklarını söyleyen Rahmi Koç, santralleri alamadıklarını ve işletemediklerini  söyledi.Rahmi Koç, “Vaktiyle kazandık, devlet garantisi verilir dendiği halde inkar edildi ve verilmedi. O gün için o santraller verilseydi, çok daha  büyüyecekti ve elektrik ihtiyacımıza katkıda bulunacaktık” diye konuştu.

Sanayideki elektrik kesintilerinin önüne geçmek için nükleer santral  yapılması gerektiğini söyleyen Koç, bu konunun yirmi senedir Türkiye'de  konuşulduğunu ancak tam ihale aşamasına gelindiğinde “görünmez bir el”  tarafından durdurulduğunu ifade etti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı