Koç'tan kadınlara 135 minibüs

Hürriyet Haber
14.09.2014 - 01:06 | Son Güncelleme:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın şiddete maruz kalan kadınların korunması ve güçlendirilmesi amacıyla yürüttüğü projede kullanılacak 135 adet Ford Transit minibüs, Bakanlığa teslim edildi.

AB tarafından fonlanan ve Merkezi Finans ve İhale Birimi’nce açılan ihalede; Koç Topluluğu Şirketleri’nden imalatçı olarak Ford Otosan, tedarikçi olarak Otokoç Otomotiv ve satıcı olarak ise Ram Dış Ticaret, güçlü bir işbirliği oluşturdu.

Ford Otosan, Avrupa Birliği’nin büyük oranda fonlayarak katkıda bulunduğu ve şiddete maruz kalan kadınların korunması ve güçlendirilmesini hedefleyen bir proje yürüten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na, 135 adet Ford Transit minibüsü törenle teslim etti. Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nda yapılan teslimat törenine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyon Başkan Yardımcısı Bela Szombati, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Azize Sibel Gönül, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli ve Sakarya Milletvekilleri ile Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Koç Holding, Ram Dış Ticaret, Ford Otosan ve Otokoç Otomotiv yöneticileri katıldı.

AY SONUNDA TESLİMAT

Türkiye genelinde ay sonuna kadar 77 ilde 135 araç, Marmara Bölgesinde 7 ilde 25 araç teslimi yapılacak. İstanbul 12, Kocaeli 4, Sakarya 3, Bursa 3, Bolu, Düzce, Yalova illerine de 1 adet Ford Transit marka araçlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlerine teslim edilecek. Araçların tamamı ay sonunda hizmete girmiş olacak. Ayşenur İslam, kadına yönelik şiddetle ilgili tüm yurtta geniş çaplı projeler ve çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, şunları söyledi: “Kadın konuk evleri geçici süre şiddete uğrayan kadınların kalması için hizmet veren yerlerimizdir. Ülkemizde 729 konuk evinde 3 bin 327 kişiye hizmet eriyoruz. Niyetimiz bir gün bunları tamamen kapatmaktır. Bir gün bunlara hiç ihtiyaç olmayan bir ülke yaratmaktır. 14 ilde şiddet önleme ve izleme merkezimiz var. Bunların kurulduğu andan itibaren 40 bini aşkın kadın, erkek ve çocuğa hizmet verdik. Bu proje ile sayısını ve kapasitesini arttırdığımız şiddeteye uğrayan kadınlar ve onların çocuklarının kullanımı için 177 ilde 135 adet minibüs tedarik ettik. Bu minibüsler onların hizmetleri için kullanılacak.” Minibüslerin toplumsal bir yaranın çözümüne katkıda sağlanacak projede kullanılacak olmasından dolayı memnuniyet duyduğunu söyleyen Ali Koç, “Toplumsal bir yaranın çözümüne katkıda sağlanacak projede araçlarımızın kullanacak olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a 77 ilde araçlarımız görev yapacak.”


Diğer şirketlere örnek olmalı

KADINLARA yönelik proje ve istihdam sağlamaya devam ettiklerini söyleyen Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün de şunları söyledi: “Ford Otosan Türkiye’nin Tüpraş’tan sonra en büyük fabrika. 415 bin araç üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en önemli otomotiv üretim fabrikası. Kadın istihdamına yaptığımız katkı ile kadınların iş hayatındaki cinsiyet ayrımının önüne geçmek için çalışmalarımız devam ediyor. Yaptığımız çalışmaların diger şirketlere de örnek teşkil deceğine inanıyoruz.”


Zor, çetin ve tatsız bir süreç

KADINA şiddetin 21. yüzyılda ülkenin kanayan yaralarından biri olmayı sürdürdüğünü söyleyen Ali Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Hergün şiddete maruz kalan kadınları izliyoruz. Kadın erkek eşitliğini sağlamaya yönelik bir çok yasayı ve kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyan ülkemiz bu devirde bu görüntüleri hak etmiyor. Aile bakanlığımız bir çok projeye öncülük ediyor. Kadınların ekonomik ve toplumsal hayatta güçlenmesi için büyük hassasiyet gösteriyoruz. Ülkemiz kadınların korunması yönünde daha güçlendiği ölçüde daha kalkınmış bir ülke olacağı aşikardır. Bizler hem iş hem de aile hayatında kadınlarımızın yanında olmak üzere devletimizin bu yöndeki çalışmalarını da destekleyeceğimizi burdan söylemek isterim. Sayın bakanım zor bir süreç, çetin bir süreç, tadsız bir süreç. Bu mücadelede size kuvvet dilemek istiyorum.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı