Koç'la Enka Moskova'ya toptancı pazarı kuracak

Hürriyet Haber
26.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.04.1998 - 00:01

Koç Grubu'yla Enka Holding, Moskova'da ikinci Ramstore'un temelini attı. Temel atma töreninde konuşan Devlet Bakanı Güneş Taner, ‘‘Rusya bir numaralı ticaret ortağımız’’ dedi. Moskova Belediye Başkanı Lujkov da, ‘‘Koç- Enka ikilisinin Moskova'ya toptancı pazarı kuracağını’’ bildirdi.

Rus başkentinde hipermarketler zinciri oluşturmayı hedefleyen Koç Grubu, Enka Holding'le birlikte dün Moskova'da ikinci Ramstore'un temelini attı. Geçen yılın sonunda açılan ilk Ramstore'un kısa sürede büyük ilgi görmesi üzerine ikinci Ramstore için start verildi. Daha önce toplam üç Ramstore planı da gözden geçirilerek 1999 yılı sonuna kadar Moskova'da 5 Ramstore hipermarketi kurulacağı kesinlik kazandı.

Moskova Belediye Başkanı Yuriy Lujkov, Koç Grubu ve Enka'nın Moskova'da toptancı pazarı kuracağını ve bunu da yine ortaklaşa çalıştıracaklarını açıkladı.

Moskova'nın merkez semtlerinden Ostankino'da Devlet Bakanı Güneş Taner ve Moskova Belediye Başkanı Yuriy

Lujko tarafından temeli atılan ikinci Ramstore ilk hipermarketten daha da büyük olacak. Üç katlı, 32 bin metrekarelik bir alana yayılacak ‘‘Ramstore-2’’de 40 kasa çalışacak. Ayrıca aynı yapıda 100 ofisli bir iş merkezi ve sinema salonu da bulunacak.

RUSYA BİR NUMARA

Temel atma töreninde bir konuşma yapan Taner, ‘‘Rusya'ya yapılan Türk yatırımları 8.5 milyar dolara ulaştı. Çok kısa zamanda bu rakamın katlanarak artacağına inanıyorum. Rusya, Türkiye için Avrupa'daki bir numaralı ticaret ortağımız olacak. Bunu laf olsun diye söylemiyorum. Kehanette de bulunmuyorum. Görünen köy kılavuz istemez’’ dedi.

Enka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şarık Tara da Taner'in sözlerini destekledi ve şunları söyledi: ‘‘1999 yılı sonuna kadar hipermarket zinciri projesi yatırımı 151 milyon dolara ulaşacak. Ramstore'un yanı sıra Koç Grubu ile birlikte Moskova'nın değişik bölgelerinde orta ölçekte 80 mağaza daha açacağız. Enka tarafında işletilen 175 bin metrekare ofis alanı yıl sonuna kadar 250 bin metrekareye çıkacak.’’


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı