Koçbank’la Yapı Kredi, ’en büyük sermaye’yle birleşiyor

Hürriyet Haber
05.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yapı Kredi Bankası (YKB), Koçbank ile yaptığı devir sözleşmesi gereğince sermayesini yüzde 65.7 artırarak, 1.897 milyar YTL’den 3.143 milyar YTL’ye yükseltecek. Bu artırım sonrasında Yapı Kredi sektörde sermayesi en yüksek banka olacak.

Öte yandan bankanın Koçbank ile birleşmesine Sermaye Piyasası Kurulu da (SPK) uygun görüş verdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu da (BDDK) haziran’da birleşmeyi onaylamıştı. Yapı Kredi Bankası’ndan İMKB’ye yapılan açıklamada, Koçbank’ın tüzel kişiliğinin sona erdirilmesi suretiyle, tüm hak, alacak, borç ve yükümlülükleriyle birlikte YKB’ye devrini teminen hazırlanan devir sözleşmesi gereğince bankanın mevcut sermayesinin 1.246 milyar YTL artırılmasına karar verildiği belirtildi. Koç Holding ve İtalyan UniCredit’in eşit ortaklığı olan Koç Finansal Hizmetler’in (KFH) sahibi olduğu Koçbank ile Yapı Kredi’nin 1 Ekim’de YKB çatısı altında birleşmesi planlanıyor. Birleşme sonrası bankanın toplam aktif büyüklüğü 40.649 milyar YTL olacak.

Özkaynakları 1.647 milyar YTL, ortalama özkaynak kárlılığı ise vergi etkisinden arındırıldığında yüzde 10.6 olarak gerçekleşen YKB’nin 30 Haziran itibarıyla toplam çalışan sayısı 9,946, şube sayısı 415 ve aktif müşteri sayısı ise yaklaşık 5.9 milyon oldu. Koçbank ile birleşme sürecinde olan Yapı Kredi Bankası yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre vergi öncesi brüt kárını yüzde 232 artışla 141 milyon YTL’ye çıkarmasına karşın, kurumlar vergisi mevzuatında değişikliğin gerektirdiği düzeltme sonrasında 33.5 milyon YTL net zarar etti. Yapı Kredi, bilançodaki net düzeltmelerin etkisiyle 2005 sonunda 2.996 milyar YTL zarar açıklamıştı. Banka yılın ilk üç ayında ise 56 milyon YTL kár etmişti. Koç Finansal Hizmetler (KFH) CEO’su ve Yapı Kredi Genel Müdürü Kemal Kaya, finansal piyasalarda yaşanan dalgalanmadan "dikkatli ve muhafazakár risk politikaları sayesinde" etkilenmeden çıktıklarını belirtti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı