"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kocasının ihanetini affetmeye hazır kadınlar

Sayın Feyza Hanım, 10 Nisan’da köşenizde yayınladığınız ‘Bir şans Daha’ rumuzlu okurunuzun ‘Sıra dışı bir ihanet öyküsü’ başlıklı yazısı tepki duymama neden oldu.

Bu hikayenin neresi sıra dışı, onu anlamadığım gibi o okurun bunu hangi maksatla yazdığına da anlam veremedim.
Günümüz evlilik ve ilişkilerinin sadakatten yoksun olduğunu biliyoruz zaten.
Benzer bir durumla ben de karşılaştım. Yani aldatıldım.
Ancak yazının içinde takıldığınız “ıhanete uğrayan kadın aslında kocası tarafından değil, bir başka kadın tarafından ihanete uğruyor” cümlesine asla katılmıyorum.
Bu kesinlikle boşanmak istemeyen, kocasının ihanetini affetmeye hazır, bunun için özür kılıfı arayan kadınların kullandığı bir cümle.
Size yaşadıklarını anlatan kadın, bu ilişkinin para üzerine kurulduğunu, kocasının artık çok utandığını anlatmış. Bir anlamda kocasının mağdur olduğunu yazmış. Ama bu ihanetin iki yıl sürdüğünü de belirtmiş. Mantık bunun neresinde?
Acı ama böyle ihanetler öylesine fazla ki bunun sıra dışı bir tarafı yok. “Hazır karım/kocam bilmiyorken ben bu ilişkiyi götürebildiğim kadar götüreyim” diye düşünen erkekler ve kadınlar olduğu sürece bu ihanetler artarak devam edecek.
Evlilik kurumu ne yazık ki bizim anladığımız evlilik kurumu değil artık. Böylesine utanan bir koca ile yaşanan evlilik de evlilik değil...
? Rumuz: Zeynep D.

ıhanetlerin çok arttığını elbette ben de görüyorum sevgili okurum. Evet, siz böyle düşünmüyor olabilirsiniz ama bu yazı bana göre sıra dışı.
Adam iki yıldır bir kadınla beraber. Ama burada dikkatinizden kaçan, kadının kocası tarafından pazarlanıyor olması...
Bu durum pek de sık rastlanan bir şey olmasa gerek.
Diğer konularda size hak veriyorum elbette. Kadınlar bu kadar hoşgörülü davrandıkça, boşanmak onlara bu kadar zor geldikçe, (ki bazen haklı oldukları noktalar da var) affetmeye hazır oldukça, erkekler de aldatmaya devam ediyorlar...
Burada kadınların ekonomik bağımsızlıklarına ulaşmış olmaları kadar, manen de güçlü olmayı öğrenmeleri de önemli.

Annem evli bir adamla ilişki yaşıyor

Sevgili Güzin Abla, ben 20 yaşında bir genç kızım. Sorunum, anneme karşı güvenimi kaybetmem.
Annemle babam ben küçükken ayrıldı. Ağabeyimle ben annemin yanında kaldık. Babamı bir daha hiç görmedim.
Ben ilkokul 5’inci sınıftayken annem yeniden evlendi. Bu evliliğinden bir kız kardeşim oldu. Altı yıl sonra ise babamızı kalp krizinden kaybettik. “Babamız” diyorum, çünkü ağabeyimle bana da babalık yapmıştı.
Aradan üç yıl geçti. şimdi annemin bir ilişkisi var. Bunu yalnızca ben biliyorum. Anneme sorduğumda da inkar etmedi. Ama bir açıklama da yapmadı.
Bu durumu kabullenemiyorum. Çünkü böyle üç çocuğu varken yeni bir ilişki kurmasını anlayamıyorum. Hiç değilse bizim evlenmemizi bekleyemez miydi?
Bir de üstelik adam evli! Bu yüzden anneme karşı sevgimi ve saygımı kaybettim.
? Rumuz: Katlanamıyorum

Sevgili kızım, henüz çok gençsin. ınsanları kolaylıkla yargılayabiliyorsun. Hayatın gerçeklerini, iniş ve çıkışlarını henüz bilmiyorsun.
ınsanın başına neler gelebileceğini, bazı olayların elde olmadan gerçekleşebildiğini tahmin edemiyorsun. Ve tüm çocuklar gibi bencil kararlar veriyorsun.
Kızım, annenin çocuklarının evlenmesini beklemesi gerektiğini söylerken çok haksızsın. Çünkü sizin evlenmenizi beklerken kadıncağız çoktan yaşlanmış olacak.
Üstelik o zaman bir ilişki yaşasa sen dahil çevresindeki herkes “Kayınvalide, anneanne olmuş bir kadının bir erkekle beraberliğinin ne kadar utanılacak bir şey olduğunu” söyleyecek.
Onun da bir erkeğin arkadaşlığına ya da evlenmeye ihtiyacı olabileceğini aklına getirmek istemiyorsun, değil mi?
Seni haklı bulduğum tek konu, annenin erkek arkadaşının evli olması hakkındaki endişelerin. Elbette bu hoş bir şey değil. Annen kısa zamanda bu konuda mantıklı bir karar verecektir sanırım.
Yine de hiçbir şeyin annene karşı sevgi ve saygını kaybetmeni haklı gösterebileceğini düşünmüyorum.
Anneler kutsaldır kızım. Babanın seni arama ihtiyacı bile duymadığını unutma.

X