KAYSERİ HABERLERİ

Kocasinan'da denetimli serbestlik hassasiyeti

DHA
20.04.2016 - 16:19Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA) - DENETİMLİ serbestlikten yararlanan ve kamu yararına çalışma cezası alan hükümlülerin toplumsal yaşama kazandırılması için çalışma yürüten Kocasinan Belediyesi ve Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı örnek bir işbirliğine imza attı. İmzalanan protokol sayesinde, Savcılık tarafından belirlenen mahkumlar, belediye birimlerinde çalışıyor. Meslek edinerek topluma kazandırılmaları amaçlanan hükümlüler, ayrıca sosyal ve kültürel etkinliklerden ücretsiz faydalandırılacak.

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Sosyal belediyeciliğin en iyi örneklerinden birini yine Kocasinan Bölgesi’nde hayata geçirdik. Denetimli serbestlikten yaralanan yurttaşlarımız, yapacakları çalışmalarla hem kente fayda sağlayacak hem sosyal yaşama daha kolay adapte olabilecek. Bu protokolü devam ettirerek topluma fayda sağlamayı sürdüreceğiz” dedi. Başkan Çolakbayrakdar, ''Denetimli Serbestlik; hapis modeline alternatif daha çağdaş ve ülke ekonomisine ekonomik ve sosyal yararı olan, suça sürüklenen çocuklar ile şüpheli, sanık, mağdur ve hakkında tedbir bulunan çocuk ve yetişkinlerin topluma kazandırılmaları için yapılan çalışmaların bütünüdür. Aynı zamanda denetimli serbestlik toplum temelli bir uygulamadır. Bu sistemle suç işleyen bireylerin rehabilite edilerek yeniden topluma kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu yükümlüler temizlik, bakım ve onarım, çevre düzenlemesi, ağaç dikimi gibi çeşitli hizmetlerde ücretsiz olarak kamu kurumları ve kamuya yararlı derneklerde çalıştırılmaktadırlar. Bu çerçevede hükümlüler belediyenin park ve bahçelerinin bakımında günde 4 saat görev alıyor. Denetimli serbestlik kapsamında mesleği olmayanlar, cezalarının son bir yılını bu şekilde tamamlıyorlar. Bu program, suç işleyen ve Denetimli Serbestlik Sistemi içinde bulunanların topluma kazandırılması ve rehabilitasyonunu amaçlamaktadır'' ifadelerini kullandı.

Kocasinan Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü İrem Yıldırım ise Denetimli Serbestlik Müdürlüğüyle imzalanan protokolden memnun olduklarını ifade ederek, uygulama kapsamında sokak, park ve bahçe temizliğinde yaklaşık 55 hükümlünün çalıştığını söyledi. 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kocasinan'da denetimli serbestlik hassasiyeti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Nisan 2016 tarihinde saat 16 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kocasinan'da denetimli serbestlik hassasiyeti haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:56
 • Guneş
  07:41
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:25
 • Yatsı
  18:58
Sayfa Başı