DENİZLİ HABERLERİ

Kocasert: "Faiz indirimi olumlu ama yeterli değil"

DHA
22.04.2016 - 16:43Son Güncelleme :
DHA

DENİZLİ İhracatçılar Birliği Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanvekili Süleyman Kocasert, Merkez Bankası'nın faizin üst bandını 0.50 puan düşürmesini olumlu bulduklarını belirtti, ancak indirimin yeterli olmadığını söyledi.
Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Kocasert, piyasalarda faiz indirimi yönünde beklenti olduğunu, beklenti yönünde bir karar alınarak faizin üst bandında 0.50 puan indirime gidildiğini söyledi. Kararın ihracatçılar tarafından olumlu karşılandığını belirten Kocasert, "Bu faiz indiriminin şartların oluştuğu bir ortamda gerçekleştiğinin altını çizmek isterim. Doğrusu, bu toplantıdan bir indirim kararı çıkmamış olsaydı, son birkaç ayda ekonomideki olumlu göstergelerin getirdiği rüzgarı kaçırabilirdik. Mart ayı enflasyon verilerinde bir düşüş yaşandı. Bütçe gerçekleşmeleri sevindirici bir performans sergiledi ve ihracat mart ayında tekrar yükseliş trendini yakaladı. Bu olumlu işaretlere faiz indiriminin eşlik etmesi gerekiyordu ve öyle de oldu. Bu bakımdan Merkez Bankamızı kararının yerinde olduğunu düşünüyoruz" dedi.
Faiz indiriminin finansman maliyetlerini düşürdüğü ölçüde anlamlı olacağını belirten Kocasert, "Bu oranlar yatırımları tetikleyebilir mi? Açıkçası faiz düzeylerinin hala yüksek olduğunu ifade etmeliyiz. Ekonominin ve ihracatın etkin hamleleri gerçekleştirebilmesi için yeni yatırımlara ve dolayısıyla makul maliyetlerde finans kaynaklarına ulaşmaya ihtiyacı var. Bu da ancak daha düşük oranlardaki borçlanma imkanlarıyla gerçekleşebilir. Sanayicinin ve ihracatçısının en somut beklentisi, Merkez Bankası'nın politikalarını belirlerken reel sektörü de düşünmesi ve finansman maliyetlerinin makul düzeylere gelmesi için çözümler üretmesidir. Özetle diyebiliriz ki, faiz oranlarındaki indirim sevindiricidir, beklentimiz ise faiz indirimlerinin sürmesi hatta daha büyük adımlarla devam etmesidir" diye konuştu.

Osman Nuri BOYACI/ DENİZLİ, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden Kocasert: "Faiz indirimi olumlu ama yeterli değil" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Nisan 2016 tarihinde saat 16 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kocasert: "Faiz indirimi olumlu ama yeterli değil" haberi güncellenecektir.

  DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:35
  • Guneş
   07:12
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   16:02
  • Akşam
   18:26
  • Yatsı
   19:50
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı