Dünya Haberleri

  Koçaryan: Türkiye ile ilgili duygularımız çelişkili

  ERİVAN (A.A)
  25.10.2005 - 15:46 | Son Güncelleme:

  Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, “Türkiye-AB müzakere sürecinin başlamasıyla ilgili duygularının çelişkili olduğunu” söyledi.

  Koçaryan, Euronews televizyonuna yaptığı açıklamada, bu çelişkili duyguların “AB ile müzakerelerin Türkiye'de ciddi toplumsal reformlar yapılacağı anlamına geldiğini, ancak AB'nin görüşme yaptığı Türkiye'nin komşusuna ambargo uyguladığı” düşüncesinden kaynaklandığını ifade etti.

  Soykırım iddialarını yineleyen Koçaryan, Türkiye'nin AB üyeliği için soykırım iddialarını kabul etmesinin önkoşul olması yönündeki Avrupa Parlamentosu kararını memnunlukla karşıladıklarını, ancak bu kararın Avrupa Komisyonu için bağlayıcı olmamasından üzüntü duyduklarını söyledi.

  İşgal altında tutulan Yukarı Karabağ ile ilgili soruna da değinen Koçaryan, müzakere sürecine Karabağ Ermenilerinin de katılmasından yana olduklarını kaydetti.

  Koçaryan, barışçı çözüm için yapılan görüşmeler sürecinin olumlu yönde ilerlediğini de savundu.

  AB TROYKASI HEYETİNİN TEMASLARI

  AB Troykası heyetinin Erivan'da yaptığı temaslarda, Ermenistan-AB ilişkileri, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun çözüm süreci ve Türk-Ermeni ilişkileri ele alındı.

  Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Troyka heyetiyle yaptığı görüşmeden sonra, AB'nin Türkiye'ye Ermenistan ile iyi komşuluk ilişkileri konusunda çağrı yapacağına inandığını söyledi.

  Troyka heyeti adına konuşan İngiltere'nin Güney Kafkasya özel temsilcisi Brian Fall da, Türkiye-AB müzakere sürecinin, Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleştirilmesi sürecine olumlu etki yapabileceğini ifade etti.

  Mediamax ajansını haberine göre Troyka heyeti, temasları kapsamında dün Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan tarafından da kabul edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı