« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kocaömer'e büyük onur

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) Başkanı Yavuz Kocaömer, 'Almanya Liyakat Nişanı' ile onurlandırıldı.

FRANKFURT / DHA
SON GÜNCELLEME

Frankfurt Anakent Belediye Binası Limburg Salonu'nda 18 Şubat 2011 günü yapılan törende Yavuz Kocaömer'e 'Almanya Liyakat Nişanı' Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulf adına Hessen Eyaleti Devlet ve İçişleri Bakanı Boris Rhein tarafından verildi.

1997 yılından beri Türkiye'de, 1999 yılından itibaren de Almanya'da 'Alman - Türk Engelli Sporcuları Destekleme Kamu Yararına Derneği Başkanı' olarak görev yapmakta olan Yavuz Kocaömer, Alman Engelliler Spor Teşkilatı, Paralimpik Komitesi ve Tekerlekli Sandalye Tenis Federasyonu ile yakın ilişkiler içinde uluslararası alanda hakem, antrenör eğitimleri konusunda destek oldu. Bunun yanı sıra, Alman ve Türk engelli sporcuların bir araya getirilmesi suretiyle iki ülke arasındaki bağların kuvvetlendirilmesine çalıştı. Kocaömer ayrıca, 2004 Atina Paralimpik Oyunları öncesi 1. Uluslararası Paralimpik Gençlik Kampı'nı Avusturya ve Almanya ile birlikte organize etti.

Açılış konuşmasını Frankfurt Belediye Meclis Başkanı Markus Frank'ın yaptığı 'Liyakat Nişanı' törenine yaklaşık 60 davetli katıldı. Törende hazır bulunan davetliler arasında Türkiye'den Şenes Erzik, Ahmet Ağaoğlu, Serdar Bilgili, Ergin İmre, Ali Kiremitçioğlu ve Cahit Kocaömer de vardı.

Hessen Eyaleti Devlet ve İçişleri Bakanı Boris Rhein, törende yaptığı konuşmada ''Bay Kocaömer, siz Türkiye' de ve Almanya' da engelliler sporunun gelişmesinin seviyesini belirlediniz. Bu sırada tüm engelli spor dallarını desteklediniz. Bu bağlamda size şahsen ve ülkemiz adına saygılarımı sunuyorum'' dedi.

Yavuz Kocaömer ise, o sırada salonda bulunan babası Cahit Kocaömer'e 50 yıl önce kendisini İstanbul'da Almanca tedrisat yapan İstanbul Erkek Lisesi'ne gönderdiği için teşekkür etti. Kocaömer, "Babamın bu kararı sayesinde bugün burada sizlerin karşısındayım. Geçen 30 yılda Alman ve Türk gençlerin bir araya gelmesi için elimden geldiğince çaba gösterdim. Engelli insanlara destek olmak adına iki ülke arasında engelli sporları konusunda birçok birlikteliği başlattım. Bu 'Devlet Liyakat Nişanı' ile omuzlarıma yeni bir görev daha yüklenmiştir. Almanya'daki Türkler hakkında önyargıların sona ermesi için bundan sonra Hessen Eyalet hükümeti ile spor yoluyla birlikte çalışmalar yapacağız" diye konuştu.

Yavuz Kocaömer daha önce de 2005 yılında Almanya Spor Teşkilatı tarafından 'Yılın Gönüllü Spor Adamı' seçilmişti.


 


Bunları da Beğenebilirsiniz