Ege Haberleri

EGE

  Kocaoğlu'ndan stat veryansını

  Utku BOLULU İZMİR (DHA)
  29 Eylül 2013 - 01:25Son Güncelleme : 28 Eylül 2013 - 16:06

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 3.5 yıldır Karşıyaka Örnekköy'de 80 dönümlük alana stat yapmak ve teslim etmek içen talepte bulunduğunu, en son olarak da Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a mektup yazdığını ancak yanıt gelmediğini söyledi. Kocaoğlu “İzmir'in stat sorunu çözülsün istiyorum. İnanç ve irademizle, iş yapmak üzere inatla kapıları aşındırarak, kapıdan kovularak bacadan girerek İzmir'in menfaati için çalışıyoruz” dedi.

  Büyükşehir Belediyesi ve Kemalpaşa Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen Kemalpaşa Rekreasyon alanı törenle açıldı.

  Törene CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Hülya Güven, Mustafa Moroğlu, ilçe belediye başkanları, ve yerel seçimlerde aday adayı olan çok sayıda CHP'li ile Kemalpaşalılar katıldı.

  Kocaoğlundan stat veryansını

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, törende yaptığı konuşmada 2004 yılında Büyükşehir sınırlarına katılan Kemalpaşa'ya 9 yılda 92 milyon TL'lik yatırım yaptıklarını söyledi.

  Efsane Belediye Başkanı İhsan Alyanak'ın vefatında 4-5 ay önce kendisine “Aziz çok iyi yapıyorsun. Kimseyle kavga etmiyorsun. Ben kavga etmediğim gün belediye başkanlığı yapmadığımı düşünüyordum. Hepsi boşmuş, ben çok yanlış yapmışım. Aman dikkat et. Bu yoldan vazgeçme” dediğini söyledi. Bugünlerde katı atık tesisi yeri konusunda saygı duyduğu eski Büyükşehir Belediye Başkanları Yüksel Çakmur ve Burhan Özfatura'nın kendisine uzlaşmacı olması çağrında bulunduğunu belirten Kocaoğlu “Ben başkanlarımıza yanıt vermektense İhsan Alyanak'ın sözüyle konuya nokta koymak istiyorum. Üslubumuz budur” dedi.

  Kocaoğlundan stat veryansını

  Katı atık tesisinin yeri önemli olmadığını çünkü dünyadaki en gelişmiş teknolojiyi kullanan ve enerji üreten bir geri dönüşüm tesisi yapacaklarını belirten Kocaoğlu “Çöpü ham madde olarak kullanacak tesisi kurmak için yer arıyoruz. Bunun böyle bilinmesi gerekli. Kapalı bir fabrika kuracağımızın, atık, su bırakmayacağımızın teminatı 10 yıllık çalışmalar ve yerine getirdiğimiz sözlerdir” dedi. Özfatura'nın adını anmadan eleştiren Kocaoğlu, katı atık tesisi için Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi yakınlarını önerisine yanıt veren Kocaoğlu, “Eski bir belediye başkanı 1. doğal sit alanında bu tesisin yapılacağını söylemiş. Kusura bakmazsa bu mümkün değil. 10 yıl belediye başkanlığı yapan ağabeyimin 1. derece doğal sit alanına çöp tesisi kuralamayacağını bilmesi gerekir” dedi.

  BİZ KİTABI YAZDI ADI ‘ÇETE'

  Kocaoğlu, Ak Parti İl Başkanı Cihat Akay'ın CHP'li ilçe belediyeler ve Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı ve yapamadığı projelerle ilgili kitap hazırlamasıyla ilgili da açıklama yaptı.

  Kitabı merakla beklediğini belirten Kocaoğlu “Ancak biz kitabı yazdık. Adı ‘Çete'. Orada girizgah var. Sadece bir olay anlatıyor. Sadece operasyonu anlatıyor. 10 senelik olayları zaten bu işi bıraktığımda neyle nasıl karşılaştığımı, hangi sorunu nasıl çözdüğümü ya da çözemediğimi, tarihe not düşmek üzere ve bu dönemi anlatmak için kaleme alacağım. Herkes bilsin duysun. Bana kitap yazmaktan bahsetmese daha iyi olurdu” dedi.


  Kocaoğlundan stat veryansını

  İZMİRLİLER HESAP SORMALI

  Ak Parti İzmir milletvekili Rıfat Sait'i de eleştiren Kocaoğlu adını vermeden

  “Bir milletvekilimiz var. Adı malum. Türkiye'nin kurtuluşu, İzmir'in kurtuluşu, 9 eylül günü Gümüldür'de bir piknik alanında çakma ‘Dünya İzmirliler günü' yapan, yani 9 Eylül'ü, kurtuluşu sabote etmeye çalışan bir milletvekili yine açıklamalar yapmış. Ona geçen sene 9 Eylül'de yaptığı densizlikten dolayı gerekli yanıtı vermiştim. Dikkat edeceğiz. Bizim değerlerimizle kurtuluşumuzla, atalarımızın şehit olup gazi olup kazandığı toprakları, bizim kutsal günümüzü sabote etmeye kalkanlara tüm İzmirliler olarak hesap sormak zorundayız. Çünkü bu dünyada öteki dünyada da bizim için canlarını feda edenler bizden hesap soracaklar. ‘Biz kurtardık. Emanet ettik kutlamıyorsunuz. Çakma İzmirliler günü kutluyorsunuz' diyecekler. Uyanık ve dikkatli olmak durumundayız” dedi.

  KENTİNİ DÜŞÜNEN SİYASETÇİLYLE KENDİNİ DÜŞÜNENİ AYIRIN

  Yerel seçim sürecinin başladığını belirten Kocaoğlu, herkesin İzmir çukurunda kucağındaki taşları dökeceğini söyledi.

  Kocaoğlu “İzmirliler bakacak karar verecek. Kim doğru kim eğri söylüyor. Kim yalan söylüyor. Onu da önümüzdeki altı ay içinde göreceksiniz” dedi. Torbalı Ayrancılar'da Hazine'den 100 dönüm alanın İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne mezarlık yapılmak üzere tahsis edildiğini, ağaçların seyretilmesi ve gömüye hazırlanması gerektiğini belirten Kocaoğlu, Orman İşletmesi'nin bu işini yaptığı sırada vatandaşın tepki gösterdiğini söyledi. Kocaoğlu “Tepki olunca çalışmayı durdurduk. Biz AVM yapmak için değil, eşe dosta arsa pazarlamak için ağaç kesmiyoruz. Biz vefat eden vatandaşları defnetmek için ağaç kesiyoruz. Durdurduk. İnceleyeceğiz ne gereksiyor onu yapacağız. Bilim egemen olacak. Bu tür söylemler, protestolara alışacağız. Bizde alışacağız iktidar partisi de alışacak. Bizim katılımcı bir yönetim anlayışımız var. İzmir'de iz bırak kampanyasıyla sosyal medyadan aldığımız projeler, belediyenin çalışmalarıyla 10 yıllık staratejik planı hazırlıyoruz. Katılımcı anlayışla yola devam ediyoruz. Bazı siyasetçiler var. Kenti için değil, kendi için çalışıyor. Biz kendimiz için çalışmıyoruz. Bu kent için çalışıyoruz. Bunu lütfen ayırın” dedi

  BAKANA STAT MEKTUBU

  Kocaoğlu, yılan hikayesine dönen Karşıyaka Örnekköy stadıyla ilgili de çarpıcı açıklamalar yaptı.

  Stat yapmak üzere yola çıktıklarını belirten Kocaoğlu “80 dönüme yakın Örnekköy'de arazinin planları tamam. Tahsisi Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nden üç senedir istiyorum. ‘Verin ben yapayım teslim edeyim. Hiçbir şey de talep etmiyorum. Tek şartım var. Karşıyaka Kulübü buradan istifade edecek' dedim. Hala yanıt gelmedi.Sayın Bakan'a bir mektup daha yazdım. Hiç birşey istemiyorum ver tahisisi. 3-4 yıllık bitene kadar yapayım. İzmir'in stat sorunu çözülsün. Bunların hepsi geçecek. Hallolacak. İnanç ve irademizle ve iş yapmak üzere inatla kapıları aşındırarak kapıdan kovularsak bacadan girerek İzmir'in menfatti için İzmirli için çalışıyoruz” dedi. Kocaoğlu, televizyonlarda, basında pek çok söylenti ve dedikodu olduğunu, karalama kampanyası yürütüldüğünü belirterek kendisinin ağzından duymadıklarına inanılmamasını istedi. Kocaoğlu “Kem sözlere inanmayın, kem gözlerden memleketi hep beraber koruyalım” dedi.

  Kocaoğlundan stat veryansını


  TOPRAK HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı'ya rekreasyon alanının olduğu araziyi ranta değil de halka teslim ettiği için teşekkür etti. Bu alanın başkasının elinde olsa AVM yapabilecağini, ilçe esnafını zor durumda bırakabileceğini belirten Topark “Biz siyasi parti temsilcilerimiz belli kesinden oy alırız. Oy aldıktan sonra yüzde 50 yüzde 50 diye ikiye bölemeyiz tüm halka hizmeti şiar alırız. Çünkü halkın kalbini ikiye bölemeyiz. Sosyal demokrat belediyeciliğe yakışmaz. Siyasilere düşen görev var. Başbabakan, bakan olabiliriz ama gücün esiri olmamamız lazım. ‘Ben yaptım olacak, ben istedim ağaçlar kesilecek AVM yapılacak bu çapulcular da buradan gidecek’ demememiz lazım. Gücün esiri olup, komşu ülkeye demokrasi getireceğini, savaş da olsa askerle müdahale edeceğim oraya asker götüreceğim dememek lazım” dedi. Suriye'de yüzbinlerce insan yerini terk ettiğini belirten Toprak kanın akmaya devam ettiğini söyledi. Toprak “Teskere çıkmadığı halde Irak'ta 1,5 milyon Müslüman'ın kanı döküldü. Binlerce Müslüman kadına yabancı askerle tecavüz etti. Bu mu huzur göturmek” dedi.

  Başbakan Erdoğan ve Abdullah Öcalan”ın bir masada birleştiğini, paket hazırlıdını söyleyen Erdoğan Toprak, paketin içinde ne olduğunu ikisinin dışında kimsenin bilmediğini dile getirdi.

  CHP'nin tatmin olmasa da akan kanı durdurması durumunda destek vermeye hazır olduğuna dikkat çeken Toprak “Paketin içeriğini bilmiyoruz İktidar milletvekilleri de bilmiyor. Ana muhalefet bilmiyor. Sadece Erdoğan ve Öcalan biliyorsa ve kan akmaya devam ederse tek sorumlu başbakandır” dedi.

  Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ise görevde oldukları 4,5 yıl içinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte başarılı projelere imza attıklarını söyledi. Beş ay önce kapalı pazar yerini açtıkların belirten Karakayalı, Büyükşehir Belediyesi'nin ilçede asfaltlama, su şebekesi yenileme, arıtma tesis yenileme gibi hizmetleri verdiğini söyledi.

  Rekreasyon Alanı maliyetinin 5 milyon 136 bin TL olduğunu belirten Karakayalı, bunun 3 milyon 422 bin TL'sini Büyükşehir Belediyesi'nin karşıladığını söyledi. Tüm olumsuzluklara karşın ilçe tarihini en çok yatırımını yapan belediye olduklarını dile getiren Karakayalı, rekreasyon alanının gezi, eğlence ve spor amaçlı kullanılacağını kafeterya, havuz, bowling salonu, Açıkhava spor sahalarını içerdiğini açıkladı. Karakayalı, kısa süre sonra Merkez Cami inşaatına başlayacaklarını da dile getirdi.
  Konuşmaların ardından kurdele kesim töreniyle Kemalpaşa Rekreasyan Alanı hizmete açıldı

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı