İZMİR HABERLERİ

Kocaoğlu'ndan katı atık tesisi mesajı

DHA
02.04.2016 - 13:37Son Güncelleme : 02.04.2016 - 13:38
DHA

"Biz en iyisini yapacağız"

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ülkedeki olumsuz örnekler nedeniyle, tüm yatırımlara toptan karşı çıkma ve yasaklama anlayışının doğru olmadığını belirterek, "Sağlıklı sistemlerin kurulmasını ve kontrol edilmesini sağlamamız gerekir. Bunu yapamadığımız sürece hep çevre kirliliği, su, hava ve toprak kirliliği ile boğuşacağız. Bizim yapacağımız katı atık bertaraf tesisinin benzerleri Avrupa'da şehir merkezlerinde, parkların yanında kuruluyor. Yaptırmayalım değil, kontrol edelim" dedi.

Menderes, Gaziemir ve Torbalı belediyelerinin topladığı evsel atıkların Harmandalı Düzenli Depolama Tesisi'ne taşınmak üzere kabulünün yapıldığı Kısık Transfer İstasyonu'ndaki yenileme çalışmaları tamamlandı. Kapasitesi günlük 150 tondan 400 tona çıkarılan tesisle birlikte, çöp dolum boşaltımını daha kısa sürede, daha az maliyetle ve güvenli bir şekilde yapmak üzere modernize edilen 20 adet römork da törenle hizmete girdi.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZSU Genel Müdürlüğü'nün yaptığı arıtma, kanalizasyon, içme suyu projeleri, çamur çürütme kurutma tesisi, dere ıslahları gibi çalışmaların tüm Türkiye'ye örnek olması gereken yatırımlar olduğunu dile getirdi. Başkan Kocaoğlu, yeni bağlanan 9 ilçedeki eksik projelerin de tamamlanması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, "Önümüzdeki yıllarda İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde arıtmasız, kanalizasyonsuz yer kalmayacak" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı, çevre yatırımları adına sadece katı atık bertaraf tesisinin hayata geçirilemediğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Bu tesisler, ülkemizde görülen daha önceki kötü örneklerden dolayı, yapılması planlanan bölgelerdeki vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılaşılan konular. 'Kontrol edemiyoruz, geliştiremiyoruz, modern teknolojiyi kullanamıyoruz, öyleyse bunları yasaklayalım.' Bu doğru bir yaklaşım ve çözüm değil. Sağlıklı sistemlerin kurulmasını ve kontrol edilmesini sağlamamız gerekir. Bunu yapamadığımız sürece hep çevre kirliliği, su hava ve toprak kirliliği ile boğuşacağız. Yerini doğru seçelim, teknolojiyi doğru seçelim, belli hassasiyetlere dikkat edelim, çevreye minimum zararla yapalım. Vatandaşın evinin yanına, SİT alanına, adamın tarlasına yapmayalım. Uygun olan yere RES'i de HES'i de, termik santrali de yapalım. Yani aklı ve bilimi kullanalım. Harmandalı'nın kuş uçuşu 1,5 km ilerisinde bulduğumuz hemen hemen her şeyini tamamladığımız katı atık bertaraf tesisi, iki yıl önce 'olur' veren Orman Bölge Müdürlüğü bugün olumsuz görüş verdiği için askıya alındı. İzmir'de günde 4 bin top çöp üretiliyor. Transfer istasyonlarından Harmandalı'na taşınıyor ve depolanıyor. Harmandalı'nın ömrü bitti. Hem kapasitesi doldu, hem de yerleşim alanlarının içinde kaldı. Harmandalı'da artık böyle bir tesis kurmak da, diğer önerilen yerlerde gerekli süreçleri tamamlamak da mümkün değil. Mutlaka herkes bu tesisin yapılması için destek vermek durumundadır. Kötü örnekler korkutmasın biz en iyisini yapacağız. Bu tesisi öyle örnek bir tesis yapacağız ki bundan sonra başka bir yere tesis kuracağımız zaman o bölgedeki vatandaşlarımız ayağa kalkmasın. Bizim yapacağımız tesisin benzerleri Avrupa'da şehir merkezlerinde, parkların yanında kuruluyor. 'Yaptırmayalım' değil, kontrol edelim."

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, açılışı yapılan transfer istasyonu ve benzerlerinin, ilçe belediyelerinin akaryakıt masraflarını da azaltacağını söyledi.

MENDERES'E STAD

Başkan Aziz Kocaoğlu, törende Menderes'te yapımı planlanan şehir stadı projesine de değinerek, "Göztepe Spor Kulubü ve Menderes Belediyesi ile birlikte bir kısmı Tahtalı havzasında kalan 130 dönüm alanda bir spor kompleksi ve bir şehir stadı yapmak üzere karar verdik ve yola çıktık. Gençlerin spor yapması için bir olanak sağlarız. Birçok projede belediye başkanlarımızla birlikte çalışıyor, elimizden gelen desteği veriyoruz" diye konuştu.

Başkanı Aziz Kocaoğlu, ülkemizin üzerinde kara bulutlar dolaştığını ifade etti, birlik beraberlik mesajı verdi.

Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu ise böyle modern bir tesisin ilçelerine kazandırılmasından dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na, emeği geçen çalışanlara teşekkür etti. Soylu, bu tesiste görev yapacak işçilerin böyle hijyenik bir ortamda çalışacak olmasının da mutluluk verici olduğunu söyledi.

Törenin ardından Başkan Kocaoğlu ve davetliler 6 milyon 650 bin TL'ye mal olan yatırımın açılış kurdelesini birlikte kesti.

İZMİR (DHA)

foto

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Kocaoğlu'ndan katı atık tesisi mesajı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Nisan 2016 tarihinde saat 13 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kocaoğlu'ndan katı atık tesisi mesajı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   16:39
  • Akşam
   19:14
  • Yatsı
   20:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı