Ege Haberleri

EGE

  Kocaoğlu uzlaşı zemini arıyor

  Hürriyet Haber
  22.01.2015 - 01:36 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, sınırlarına dahil olan 9 yeni ilçeye toplu ulaşım hizmeti götürebilmek için hazırlanan taslak projeyi, taşıma kooperatifleri yöneticilerinin görüşüne sunuldu. Toplantıya katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Belediyenin gücüyle sizlerle rekabet etmek, sizin ekmeğinizle oynamak bizim işimiz değil. Şoför esnafı ve aileleriyle birlikte 10 bin kişinin aşı sırtımızda, ona göre karar verip hareket edeceğiz. Tahribatla yapılacak işin memlekete faydası yok. Bu işi uzlaşıyla çözüme kavuşturacağız" dedi.


  Yeni Büyükşehir Yasası ile sınırlarına dahil olan Çeşme, Karaburun, Dikili, Bergama, Kiraz, Kınık, Beydağ, Tire ve Ödemiş'e toplu ulaşım hizmeti verebilmek için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, taşıma kooperatiflerini toplu ulaşım ağına entegre edecek taslak projeyi masaya yatırdı. Kentteki taşıma kooperatifleri yöneticilerinin davet edildiği toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yanısıra İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Şoförler Odası Başkanı Celil Anık ve ESHOT Genel Müdürü Raif Canbek de katıldı. Sektör temsilcilerinin görüşlerini alan Başkan Kocoağlu, hazırladıkları projenin taslak olduğunu, son şeklini ise katılımcı yönetişim anlayışı ve uzlaşıyla alacağını belirtti.

  Yeni bağlanan ilçelerde toplu taşıma işini kooperatiflerle yürütmek istediklerini ifade eden Başkan Kocaoğlu, "Belediyenin gücüyle sizlerle rekabet etmek, sizin ekmeğinizle oynamak bizim işimiz değil. Önemli olan, taşıma hizmetinin karşılıklı iyi niyet içerisinde ve aksatılmadan yapılmasıdır. Bunu yaptığımız sürece hem sizin ekmeğinizle, aşınızla oynamamış olacağız hem de sizlerin önünü açmış olacağız. Şoför esnafı ve aileleriyle birlikte 10 bin kişinin aşı sırtımızda, ona göre karar verip hareket edeceğiz. Hepimiz bu kentliye hizmet etmek için varız. Tahribatla yapılacak işin memlekete faydası yok. Büyükşehir Belediyesi olarak hiçbir zaman 'ben yaptım, oldu' mantığını kabul etmedik. Yaptığımız bütün işlerde tarafların görüşlerini aldık. Şimdi de uzlaşıyla bu işi çözüme kavuşturacağız" dedi.

  Sistemin en kısa zamanda ve samimiyetle gerçekleştirilmesi için taşıma kooperatifleri temsilcilerinden oluşan bir komisyon oluşturulmasını öneren Başkan Kocaoğlu, "Uzlaşıyla doğruyu bulacağız. Bizim görevimiz, denetleme ve danışmanlık. Biz sizin kendi içinizdeki işe karışmayız. Ama sizin de kendi içinizde böyle bir oluşumu kurup acilen çalışmaya başlamanız gerekiyor" diye konuştu.
  Karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan toplantıda söz alan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ise, İzmirliye en iyi ulaşım hizmetini vermek için şoför esnafının üstüne düşeni yapacağını, oluşturacakları çalışma grubuyla konuyu kendi aralarında tartışıp fikir üreteceklerini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı