Ege Haberleri

EGE

  Kocaoğlu: "Taciz ediyorlar"

  Utku BOLULU İZMİR (DHA)
  20 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 19 Eylül 2012 - 14:20

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kendisinin de ifade verdiği İçişleri Bakanlığı'nın “Belediye personelinin yargılama sürecini etkilemek amacıyla, zorla duruşmaya katılmasının belediye yetkililerince organize edildiği iddiası” soruşturmasında asıl niyetin korkutmak olduğunu söyledi.

  Soruşturmanın içini acıttığını belirten Kocaoğlu, “Bu kadar da 4 milyonluk kentin üzerine gelinmez, taciz edilmez ki” dedi.
  İçişleri Bakanlığı'nın İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Büyükşehir davasının Nisan ve Temmuz aylarında gerçekleşen duruşmalarına gelen belediye personelinin zorla belediye yetkililerince duruşmaya getirildiği iddiasıyla yaptığı soruşturmayla ilgili Başkan Aziz Kocaoğlu'ndan ilginç ve sert açıklama geldi. Kocaoğlu, süt dağıtım kampanyası töreni sonrasında basın mensuplarının soruşturmayla ilgili sorduğu soruları yanıtladı.

  ORGANİZEYE GEREK YOK Kİ
  Mülkiye Müfettişinin isteği üzerine yazılı ifadesini verdiğini belirten Kocaoğlu, “Biz böyle bir şey organize etmedik. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden 300 kişiyi Kaçakçılık ve Organize ‘ye ifadeye çağırıyorsunuz. Hemen hepsi üst düzey yönetici. Bunlardan 100 tanesine dava açıyorsunuz. Aralarında 40 tanesini 1.5 sene ile 1-2 ay arasında değişen sürelerle cezaevine atıyorsunuz. Bunların içerisinde sendika başkanları da var. Büyükşehir Belediyesi'nin Genel Sekreteri de, daire başkanı da var. Var oğlu var. Bu insanlar İzmir'de yaşıyorlar, akrabası, çocuğu, ailesi, komşusu var. İzmir'de 20 bin kişinin çalıştığı İzmir Büyükşehir Belediyesi üst düzey yöneticileri Adliye'ye götürülecek; o Adliye'nin kapısında bir Allah'ın kulu olmayacak. Bunun anlamı nedir?  Oraya insanların akrabası, eşi dostu, yanındaki memur arkadaşı, çayını getiren personel gelse zaten bu kadar kalabalık oluyor. Bunu organize etmeye gerek yok ki” dedi.

  ADALET BU ŞEKİLDE KÖTÜYE GİDİYOR
  Kocaoğlu, Adliye önüne gelenlerin saygısızlık yaptığını ve sadece adalet istediğini söyledi. Yine adalet istediklerini belirten Kocaoğlu, “Torbalı konuşmasından bu tarafa biz Türkiye Cumhuriyeti'nde adalet istiyoruz. Adalet işte bu şekilde kötüye doğru gidiyor. Bunu ne zihniyetler yaparlar. Bir niyet var. İnsanları korkutuyoruz. Herhangi bir şey olursa, Adliye'ye, Polis Karakolu'nun önüne gelmesinler.  Anasını, babasını kocasını aramasın.  Ben şimdi çocuğum Karakol'a gitse Karakol'a gitmeyecek miyim? Neyse bunu birisi çıkar anlatırsa biz de suçumuzun ne olduğunu öğreniriz. Bu kadar olmaz. Bu kadar 4 milyonluk kent taciz edilmez. Bu kadar 4 milyonluk kentin üstüne gidilmez” dedi.

  SİYASET MALZEMESİ YAPMAK İSTESEM YAPARDIM
  En son “Adliye'ye gelmesini teşvik ettin mi? Etmedin mi? ” sorgusu yaşadıklarını dikkat çeken Kocaoğlu, kimsenin vatandaşı Adliye'ye gelmeye teşvik edemeyeceğini söyledi Kocaoğlu, “Kimse bir yere zorla götürülmez. Dokuz Eylül'de de zorla götürülmez . Vatandaşa çağrı yaptık. Geldi. Daha bir çok olay var. Ama bunlar acı. Bunlar İzmirliyi acıtıyor. Ben devlete millete saygımdan dolayı ifade verdiğimi açıklamadım. Bornova va Bayraklı Belediye Başkanları da açıklamadı. Sonra sendikacı arkadaşlar açıkladı. Ben bunun üzerinde bile durmadım. Bunu ben siyaset malzemesi yapmak istesem, müfettişin geldiği gün yaparım. Ama acıdım. Gerçekten acıdım. Kendime mi acıdım, ülkeme mi, devlete mi, milletime mi acıdım, İzmirliye mi acıdım ama acıdım” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı