İZMİR HABERLERİ

"Statlar için her türlü özveride bulunmaya hazırız"

Ergin KARATAŞ/ İZMİR, (DHA)
06.10.2016 - 14:32 |Son Güncelleme :

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka ve Göztepe'ye yapılacak statlar konusunda kendileri tarafından açılmış, kararı verilmemiş ve geri çekmeleri gereken bir dava bulunmadığını belirterek, "Böyle bir davamız varsa, çekmeye hazırız. İmar uygulamaları konusunda da her türlü yardımı vereceğiz. Statlar için her türlü özveride bulunmaya hazırız" dedi.

Ergin KARATAŞ/ İZMİR, (DHA)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumartesi günü gerçekleştireceği ziyaret öncesi İzmir'de yıllardır devam eden stat tartışmalarına açıklık getirmek için Çetin Emeç Toplantı Salonu'nda Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin mutlu Akpınar'la birlikte basın toplantısı düzenleyen Başkan Kocaoğlu, "Spor Bakanlığı'na da hükümete de bize de İzmir'e de, İzmirliye de yazık. Yeter artık kentin bu iki stattan çektiği. Alın yapın" ifadesini kullandı. 

Uzun süredir Spor Bakanlığı'nın Toplu Konut İdaresi (TOKİ) vasıtasıyla Karşıyaka Yalı ve Göztepe Gürsel Aksel Tesisleri'ne yapmayı planladığı statlarla ilgili açıklama yapmadıklarını söyleyen Aziz Kocaoğlu, "Bize bilgilendirme yapılmadan, avam proje bile sayılmayacak çizimlerle buralar için ihaleye çıkıldı. Biz imar planının emredici hükümleri yerine getirilmediğinden, yasal zorunluluğumuz gereğince TOKİ ve bakanlığın yaptığı protokole dava açtık. Ankara 18'inci İdare Mahkemesi 11 Kasım 2015'te protokolün iptaline gerek olmadığını ancak imar uygulaması yapıldıktan sonra stat ihalesine çıkılması gerektiğine hükmetti. Bu karar için de bakanlık Danıştay'a dava açtı. Bu dava sürüyor. Bize 'Davayı geri çek' söylemleriyle ilgili, bizim üst mahkemeye açtığımız dava yok" şeklinde konuştu. 

Bakanlığın statları yapmak için imar uygulamalarını gerçekleştirmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Kocaoğlu, "Biz Konak, Karşıyaka ve Büyükşehir Belediyesi olarak bu imar uygulamalarına her türlü yardımı vermeye hazırız. Uygulama imar planını yapın, ihaleleri yapın diyoruz. Biz geri adım atıyoruz. Zaten kentin göbeğinde, en kıymetli yerlerinde Karşıyaka Belediyesi 2700, Büyükşehir Belediyesi Göztepe'de 1626, Alsancak'ta 4200 metrekarelik yerlerini bu statlar için meclislerinden karar çıkartarak bakanlığa devretti. 15 Temmuz felaketinden sonra kentte dargınlıkları gidermek, uzlaşı kültürüyle sorunları çözmek gibi misyonumuz var. Statlar için her türlü özveride bulunmaya hazırız. Statların politika konusunda malzeme yapılması doğru değil" cümlelerini kurdu. 

İki statla ilgili mahkeme kararı çıkalı 1 yıl olduğunu, bu süreçte bakanlığın imar planı değişikliği yapılabileceğini ancak yapılmadığını dile getiren Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti:

"Biz daha önce kuzey ve güneye yapılacak 25-30 bin kapasiteli statlarla ilgili Karşıyaka'da Örnekköy, Göztepe'de önce Uzundere, sonra Menderes Tekeli'deki 90 dönümlük arazi üzerinde çalışma yaptık. Buraları altyapı merkezleriyle spor kompleksi halinde planladık. Bakanlığa, 'Bırakın biz yapalım' dedik. Doğanlar'da Bornova Belediyesi'yle stat yaptık. Tire'de yaptığımız stat Mayıs 2017'de bitecek. Karşıyaka Yalı ve Gürsel Aksel konusundaki ısrarları anlayabilmiş değilim. Bu statlar şehir stadı değil ve ihtiyacı karşılamıyor." 

İki stat için İzmir'e alt tarafı 100 milyon TL yatırım yapılacağını kaydeden Kocaoğlu konuşmasını şu cümlelerle tamamaladı:

"Biz belediye olarak daha geçen salı günü 189 milyon TL tutarında itfaiye aracı alımı yaptık. 300 milyon TL maliyeti olan çekerlerin 10 tanesini geçtiğimiz günlerde teslim aldık. Statlar için çok büyük bir yatırım yapılacak ve biz buna engel oluyoruz gibi bir durum yok. Bakanlığa da hükümete de bize de İzmir'e de İzmirli'ye de yazık. Kent için çalışan biri olarak bu ısrarın yanlış olduğunu söylüyorum. Yetti artık kentin 2 stattan çektiği. Artık alın yapın diyoruz."

AKPINAR: SİYASETE ALET OLDU

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Karşıyaka'ya yapılacak 15 bin kapasiteli stadın siyasete alet edildiğini söyledi. Belediye olarak konunun tarafı olmadıklarını, açtıkları bir dava bulunmadığını söyleyen Akpınar, "Karşıyaka Stadı konusunda siyasetçilerin ve bazı grupların ısrarcı bir tutumu var. Yalı'ya yapılacak stat konusunda buranın birşey kazandırmayacağını düşündüğümü, muhalefetimin devam ettiğini bilinmesini istiyorum. AKP döneminde Türkiye'de yapılan 25 stadın 23'ü şehirlerin dışına yapıldı. Karşıyakalılar olarak stada karşı değiliz ama yeni stadın Örnekköy'de spor adası olarak yapılmasının doğru olduğunu düşünüyoruz. Yalı'daki tesis spor üssü olmalıydı. Nitekim buradaki stat ve tesisler yıkıldı, Karşıyaka voleybol salonu bulamadı. Tenis kortları için Örnekköy'de biz kulübe tahsis yaptık. Gerçekten istenilse, statlar siyaset malzemesi olarak görülmese şimdiye kadar hayli hayli yapılırdı. Biz engel oluyoruz gibi bir durum yok" dedi. 

GÖZTEPE'DE ACİL KAMULAŞTIRMA 

Göztepe Gürsel Aksel Tesisleri'ne yapılması planlanan ve Ocak 2014'te düzenlenen ihalesi mahkeme kararıyla iptal edildiği için önümüzdeki aylarda yeniden tekrarlanacak yeni stat için Gençlik Spor Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırma kararı çıkartıldı. Toplam 37 bin 95 metrekarelik alanda bulunan, projenin yapımına engel teşkil eden 150 metrekarelik şahıs arazisi kamulaştırıldı. Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan karar 6 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kamulaştırmaya söz konusu alan İzmir Konak Üçkuyular Mahallesi 6268 ada 1 parselde yer alıyor.

 
 
 
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden "Statlar için her türlü özveride bulunmaya hazırız" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ekim 2016 tarihinde saat 14 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Statlar için her türlü özveride bulunmaya hazırız" haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ocak 2020, Salı
 • İmsak
  06:53
 • Güneş
  08:18
 • Öğle
  13:27
 • İkindi
  16:04
 • Akşam
  18:27
 • Yatsı
  19:47
Sayfa Başı