Ege Haberleri

  KOCAOĞLU SERT KONUŞTU

  Eray ARPAŞİN/ İZMİR (DHA)
  21.09.2013 - 14:52 | Son Güncelleme:

  BUCA'da kurulacak Sosyal Yaşam Kampüsü'nün temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çöp tartışmaları üzerinden AK Parti milletvekili İlknur Denizli'ye yüklendi.

  Kocaoğlu “1.5 milyarlık yatırım yapacağız. ‘Bu Aziz burada bir çöp tesisi kurabilir, o zaman baştan yok edelim' diye bir telaş içinde hareket ediyorlar. Bugünden itibaren seçim süreci başlamıştır. Bugünden itibaren kim İzmirliye Büyükşehir Belediyesi'ne, kim boyunu aşan, yüreğini, bilgisini, becerisini aşan laf ederse bizden cevabını en ağır şekilde alacaktır. Bu da bir milattır. Bunun böyle bilinmesi gerekmektedir. Hodri meydan, Kimin kucağında, hangi taş varsa gelsin. Hadi bakalım” dedi.

  ÇÖPÜN ALTINDA KALACAKLAR

  Buca Tınaztepe'deki 65 bin 302 metrekarelik alanda kurulmaya başlanan “Sosyal Yaşam Kampüsü”nün temelini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları ve CHP İzmir Milletvekilleri attı. Huzurevi, engelli eğitim merkezi, engelli ve yaşlı rehabilitasyon merkezi, çocuk ve gençlik merkezi, aşevi ve kapalı spor salonu bulunacak olan tesiste açık alanlarda rekreasyon düzenlemesi, çocuk oyun ve açıkhava spor alanları ile otopark alanları yapılacak. Temel atma töreni öncesi konuşan Aziz Kocaoğlu, “Bütün çevre yatırımlarını toparladık. Sadece çöp tesisi kaldı. Bu tesis üzerinden oynanan oyun, sağlanmaya çalışılan siyasi rant çöpü de aştı, milletin boyunu da aştı. Eğer bu mantıkla, bu siyasi yaklaşımla devam ederlerse çöpün altında kalacaklar. Kalmak zorundalar. Yeri buluyoruz. Geçerken bir bakanın önünü kesiyorlar, çalışmalar çöpe gidiyor. Yer bulurken, resmi kurumlarla ön görüşmeler yapıyoruz. Yazılı görüşler alıyoruz. Kimsenin kullanmadığı ve kullanmaya niyetli olmadığı, aklı ve bilimi ku
  llanarak tesisin yerini belirlemeye çalışıyoruz. Görüşler normal gelirken, yerel seçim telaşıyla birisi oraya bir engel çıkartmak istiyor. 3-4 gündür gazetelerde çöp davasıdır gidiyor. Raporlar alınmış, yayınlanmış. Bilirkişi raporlarına saygılıyız ancak onların bizimle bir irtibatı olmadı. Bilirkişiler bu çöp bertaraf tesisini, nasıl yapacağımızı bizden istemediler. Meslek odalarıyla alana gittik. Her meslek odası mensubu kendi penceresinden alan baktı ve herkesten de genel kabul gördü. İtiraz söz konusu olmadı. ‘Bu Aziz burada bir çöp tesisi kurabilir. O zaman baştan yok edelim' diye bir telaş içinde hareket ediyorlar. Çok yazık. Çok üzücü. Bu tesiste külden ve kumdan başka bir şey kalmayacak” dedi.

  KİMİN NASIL DANS ETTİĞİNİ BİLİYORUM

  Tesisten maksimum enerji elde edileceğini söyleyen Kocaoğlu, eleştirilere çok sert yanıt verdi. Kocaoğlu “Dünyanın en modern tesisi kurulacak. Maliyeti de 1,5 milyar lira olacak. Onların bu paraya aklı ermez. Türkiye'de hiçbir kent 1,5 milyar lira para harcamayı göze alarak tesis kurmadı. Bunu biz kuracağız. Koskoca körfezi temizlemeye kalktığımız gibi. 400 milyon liraya fuar alanı yapmaya başladığımız gibi. Yer mi verdin? Fuar alanını parasıyla aldık. Eğer sizin bir idealiniz, bir hayaliniz varsa siz o yola emin adımlarla ve ayaklarınız yere basarak ve İzmirli'nin desteği ile gerçekleştirirsiniz. Onlar da destek olmadıkları için engellemeye kalkar. Gölge etmeyin. Biz 9,5 senedir bu koltukta oturuyoruz. Duymadığımız, bilmediğimiz, komplekslerini, hastalıklarını, rahatsızlıklarını, iyi ve kötü meziyetlerini bilmediğimiz bir Allahın kulu yok. Kimin hangi çıkar için nasıl bir tavır içinde olduğunu, kimin nasıl dans ettiğini biliyorum. Kim ne çıkar peşinde biliyorum. Kendinden menkul çeşitli söylentilerle, dikkate alınmayacak söylemlerle İzmirli hemşerilerimize, negatif enerji salgılıyorsunuz. Moral bozuyorsunuz. Zaten ülkenin morali bozuk. Siz de çöp tesisi kurmak isteyen belediye başkanına bile negatif olay yaratıyorsunuz. Bunu kullanmak cesaretini ve bedbahtlığını gösteriyorsunuz. Bu olacak iş midir” dedi.

  KOCAOĞLU SERT KONUŞTU

  SEÇİM SÜRECİ BAŞLADI, HODRİ MEYDAN

  Çöp eleştirileri üzerinden AK Parti Milletvekili İlknur Denizli'ye de ateş püsküren Kocaoğlu, “Bu kendinden menkul kişinin, ne düşündüğünü, ne yapacağını, hedefinin ne olduğunu, beyninin kılcal damarlarına kadar bilirim, biliyorum. Çeşitli ayak oyunlarıyla, manipülasyonlarla, atraksiyonlarla -kedi her zaman keş yemez-. Kedi bir defa keş yer- Bir defa yedirdin. Bundan sonra otur. İzmir'in işine karışma. Senin öyle bir hakkın ve birikimin yok. Emeğin yok. Milletin başına dert olma. Git bak işine. Bizden ırak ol. Nereye direk olursan, oraya ol. Bizim verilmeyecek hesabımız yok. Saldırıları göğüslemeyecek zayıflığımız yok. Konuşmuyorsak, bu kentliye olan saygımızdandır. Onların durumuna düşmemek ve kentin moralini bozmamak içindir. Bugünden itibaren seçim süreci başlamıştır. Bugünden itibaren kim İzmirliye, Büyükşehir Belediyesi'ne, kim boyunu aşan, yüreğini, bilgisini, becerisini aşan laf ederse bizden cevabını en ağır şekilde alacaktır. Bu da bir milattır. Bunun böyle bilinmesi gerekmektedir. Hodri meydan. Kimin kucağında, hangi taş varsa gelsin. Hadi bakalım. Hadi buyurun” dedi.

  İZMİR'E KÖR BAKIYORSUNUZ

  Konuşması sırasında, alanda bulunanlarca ayakta alkışlanan ve sözleri sık sık sloganlarla kesilen Başkan Kocaoğlu, AK Partili Bakanları da hedef aldı. Kocaoğlu “Siz İzmirli'nin karşısına, çakma milletvekillerinizle, çakma 9 Eylül günleri ile mi çıkacaksınız. ‘Gavur İzmirle' mi çıkacaksınız? Faşist ve ‘sümüklü İzmir' söylemleriyle mi çıkacaksınız. Siz ‘hicap' duyduğunuz, ‘irfanı eksik' İzmir'le mi çıkacaksınız bu vatandaşın karşısına. Siz İzmir'e ‘şaşı bakıyordunuz'. Şimdi kör bakıyorsunuz. İzmir'i görmüyorsunuz. İzmir'i ve İzmirliyi tanımıyorsunuz. Politika yaptığınızı sanıyorsunuz. Halbuki işkence yapıyorsunuz. Sakinliğimizde de çalışmamızda da ölçü yoktur. Ama haddini bilmeyene, haddini bildirmek de en tabi görevimizdir” dedi.

  DENİZLİ'YE OBSESİF YAKIŞTIRMASI

  Kocaoğlu, kendisine ‘öfkeni kontrol et' diyen İlknur Denizli'ye son olarak şu sözlerle yüklendi:

  “İnsanın öfkesi olur. İnsan haksızlığa karşı durur. O çünkü insandır. Etten kemikten yapılmıştır. O muhterem kişiyle ben her türlü doktorlar heyetinin karşısına çıkmaya hazırım. Kimin psikolojik problemi var? Kim obsesif? Onu da doktorlar belirlesin. Güveniyorsa gelsin. Tanıdığım, kılcal damarlarına kadar bildiğim adam bana konuşmasın.”


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı