İZMİR HABERLERİ

Kocaoğlu: Kültürpark'ta bir karış toprak satılmayacak

DHA
17.10.2017 - 10:13Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, muhtarlar buluşmasında Kültürpark konusundaki eleştirileri hatırlatarak,  "Kültürpark'ta bir karış toprak satılmayacak. Orada inşaatı azaltıp yeşili çoğaltmak istiyoruz. Bizim tıynetimizde kenti bozmak yok, kentliye kente hizmet var. Hala 'Basmane Çukuru'nu konuşanlar var. Türkiye Cumhuriyeti'nde sözleşmesi bitmiş, anlaşması yapılmış bir konuda, masa başına oturup da yerel yönetimin hakkını 1.5 kat artıran başka bir delikanlı bulursanız, getirin benim karşıma, konuşun" dedi.

Kentteki tüm muhtarların sorunlarını ve taleplerini yüz yüze dinlemek üzere seri toplantılar başlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Konak'ta bazı muhtarların dile getirdiği "Kültürpark ve Basmane Çukuru ile ilgili rant iddiaları" hakkında önemli açıklamalar yaptı. Kocaoğlu, "Ben 6 ay değil, 3 yıl değil, tam 13.5 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Nasıl durduğum, nasıl yürüdüğüm belli. Kültürpark'ın  bir karış toprak satılamaz. Evet fuar eskidi, yıprandı. Kültürpark'ta artık Enternasyonal Fuar dışında fuar yapılmıyor. O yüzden yeşili çoğaltarak inşaatı azaltmak istiyoruz. Yıkılacak alan 35 bin metrekare; karşılığında sadece 11 bin metrekarelik bir alana hem İzmir Enternasyonal Fuarı'nın ihtiyacını görecek hem de Kültürpark'ı Kültürpark yapacak kültür-sanat faaliyetlerinin olacağı bir yer yapalım dedik. Bizim tıynetimizde kenti bozmak yok, kentliye kente hizmet var" şeklinde konuştu.

"ÜSTÜMÜZE ÇULLANDILAR AMA ÇİZİK BİLE BULAMADILAR"

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde sadece yasaların uygulandığını ileri süren Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2011'in Mayıs ayında, Türkiye Cumhuriyeti'nin ne kadar hakimi, polisi, savcısı, vergi memuru ne varsa üstümüze çullandı. 6 sene dava sürdü, bir çizik bile bulamadılar ve beraat ettik. Bu adama bu söylenir mi ya! Bu kadar mı siyaset, mevki, makam bürüyor bu adamların gözünü ya! Bu fitne fücurun başında kimler var, kim kiminle dans ediyor, kim kimin başına fes giydiriyor, hepsini biliyorum. Ben burada kavga etmek için yokum, ben kente yararlı olmaya çalışıyorum. Benim ne mevki, ne makamla işim olmadı. Ama kendinden menkul adamlar da 3 sene önce 'beyaz' dediklerine 3 sene sonra çıkıp 'kara' demeyecekler. İzzeti nefis olacak adamda; adamına göre konuşmayacak."

"SADECE CENAZEYİ KUCAĞIMDA BULDUM"

Halk arasında "Basmane Çukuru" olarak bilinen araziyle ilgili de konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, 'Basmane çukuru' olarak bilinen arazide 12 bin metrekare inşaat hakkımız vardı, 30 bin metrekareye çıkardıklarını belirterek,

"Hala Basmane Çukuru'nu konuşanlar var. O araziyi ben vermedim, oradaki adamları ben iflas ettirmedim. Sadece cenazeyi kucağımda buldum. Orada Belediye'nin hissesi yüzde 12'ydi; yüzde 88'i başkasına aitti. Ben yoğun çaba harcayıp Belediye hissesini yüzde 30'a çıkardım. Türkiye Cumhuriyeti'nde sözleşmesi bitmiş, anlaşması yapılmış bir konuda, masa başına oturup da yerel yönetimin hakkını 1.5 kat artıran başka bir belediye başkanı bulursanız, getirin benim karşıma, konuşun. Yazıktır günahtır! 12 bin metrekare inşaat hakkımız vardı, 30 bin metrekareye çıkarttım. Daha önce burada kamunun hakkı; belediyenin, İzmirli'nin hakkı yenilmiş diye çıkarttım. Türkiye Cumhuriyeti'nde bunu yapacak başka bir delikanlı varsa, çıksın gelsin. Adam gitti, TMSF'den 80 milyon dolara ihaleyle araziyi aldı. Benim hakkım da baki. Belediye payını yüzde 12'den yüzde 30'a çıkartırken TMSF'de her yere kaydettirdim. Benim işim sağlam" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kocaoğlu: Kültürpark'ta bir karış toprak satılmayacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Nisan 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:00
 • Guneş
  06:28
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:58
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:17
Sayfa Başı