İZMİR HABERLERİ

Kocaoğlu: Kentsel dönüşüm 'yap-satçılık' değildir

DHA
15.11.2017 - 10:56Son Güncelleme :
DHA

TÜRKİYE'de kentsel dönüşüme 'yap-sat' zihniyetinin hakim olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bu işe rant olarak bakılmaz. Biz bu işi doğru yapacağız ki, çocuklarımız, torunlarımız bir daha böyle bir problemle uğraşmasın. Büyükşehir Belediyesi'nin amacı budur" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti Grubu'nun farklı kentlerdeki kentsel dönüşüm uygulamalarını öne sürerek İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni eleştirmesi üzerine konuya ilişkin değerlendirme yaptı. Kocaoğlu, "Kentsel dönüşüm 'yap-satçılık' değildir. Bizim yaptığımız iş yavaştır, hızlıdır. Eleştirilebilir. Ancak bizde kentsel dönüşüm yüzde 100 mutabakatla yapılan bir iştir" dedi.

Kentsel dönüşüm konusunda bir yanlış anlamanın varlığına da dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı, "Alsancak’ta, 1. Kordon’da aynı binanın yıkılıp yeniden yapılması kentsel dönüşüm müdür? Bunu herkes yapıyor. Bu kentsel dönüşüm değil, bu yap-satçılıktır. Yapar, para kazanırsın. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da böyle bir şeye alet olmaz. Siz yap-satçılık yapıyorsunuz. Kentsel dönüşüm yapmıyorsunuz" diye konuştu.

"YAP-SAT'ÇILIK DEVLETİN İŞİ DEĞİLDİR"

İzmir’de 45 bin dönüm kentsel dönüşüm alanı bulunduğunu ve Büyükşehir Belediyesi'nin 2008 yılında yaptığı 1/25 binlik planlarda bu alanları belirlediğini ifade eden Kocaoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel dönüşüm uygulamalarını şu sözlerle eleştirdi:

"Bu alanlarda kentsel dönüşüm olduğu zaman, İzmir’in büyüme trendiyle birlikte 2040- 2050 yıllarına kadar konut ihtiyacı karşılanmaktadır. Bakanlığın Uzundere ve TOKİ’nin arkasındaki 900 dönüm yeri imara açması ise bir tek anlam içerir, o da şudur; ‘ey gecekondu sahibi, çarpık yapı sahibi, depreme dayanıksız ev sahibi. Sen burada otur, herhangi bir felaket olursa altında kal, ben kentsel dönüşüm yapmayacağım. Kamulaştırdığım arazileri imara açarak, konut üreteceğim, yap-satçılık yapacağım.’ Bu belediyenin, bakanlığın, TOKİ’nin işi değildir. Eğri, oturup doğru konuşacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı kentsel dönüşüm yavaştır, hızlıdır, eleştirilir. Ama yüzde 100 mutabakatla yapılan iştir. Bunun için yavaş gidiyoruz. Bugün firmalar hem Ege Mahallesi’nde hem Uzundere’de karlarını maksimize etmek için ihalelerimize girmiyor olabilir. Ama yarın daire fiyatları arttığı zaman girecekler. Biz inançla, kurduğumuz bu  sistem üzerinde ilerliyoruz. Siz böyle bir yöntem kurup ülkenin gündemine getirdiniz mi? Böyle bir şey düşündünüz mü? Tasarladınız mı? Vatandaşın, garibin yanında oldunuz mu, olmadınız mı? Hükümet, İstanbul Fikirtepe’ye para lazım, destek verecek. Bizimkilere para lazım değil mi kardeşim? Kentsel dönüşümün felsefesinde problem var. Kentsel dönüşüme rant olarak bakılmaz. Belediye, şu-bu para kazanacak diye bakmaz. Geçmişteki belediyelerin o günkü koşullarda zorunlu bir problemi vardı. Bugün bu problemi çözmek bize düştü. Biz bunun altından kalkacağız. Biz bu işi doğru yapacağız ki, çocuklarımız, torunlarımız bir daha bu problemle uğraşmasın. Yapmak istediğimiz, amacımız bu. Siz bildiğiniz yoldan devam edersiniz."

"45 MİLYAR LİRALIK YATIRIM NEREDE?"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, iktidar partisi mensuplarının İzmir için yaptıklarını öne sürdükleri yatırımlarla ilgili basında yer alan açıklamaları da yanıtladı. İzmir’e 45 milyar lira yatırım yapıldığı iddiasının gerçekçi olmadığını vurgulayan Kocaoğlu, "Önce 15 senede 15 milyar lirayı çıkarsınlar. 45 milyar yatırım yaptık diye laf edilmez, öyle bir şey yok. Burası belediye. Harcanan paralar bellidir. İzmir’e 50 tane spor salonu yaptık diyorlar. Halkapınar, Karşıyaka ve Bornova'yı biz yaptık. 27 çok amaçlı salonu da biz yaptık. İzmir’in Avrupa şampiyonasında adı yok, çünkü stat yok. Stat konusu İzmir’i çok yıprattı. 2011’den beri sarkaç gibi sallanıyor. Ben iki tanesini yaptım. Gücüm ona yetti. Bornova’ya 10 bin kişilik yaptık. Göztepe Süper Lig’e çıktı. Şimdi de Tire'ye 15 bin kişilik yaptık" diye konuştu.

"BOŞ ARSAYI İMARA AÇMAK KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL"

Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili  Bilal Doğan’ın, “Uzundere’de bakanlığın yürüttüğü kentsel dönüşümü inceleyin, bölgeye neler kazandırıyor" açıklaması üzerine söz alan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise şunları söyledi:

“Orada bir şey yapılıyor da biz mi görmüyoruz? 540 hektarlık alan var. 101 hektarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kamulaştırdı. İmar planını yaptı. Biz zaman zaman düzeltilmesi gereken uyarıları yaptık. Israrla bunlar dikkate alınmadı. Tabi ki dava açtık, iptal ihtimali görülünce planlar yenilendi. Boş  alanı imara açmak, kat karşılığı ihaleye çıkmak dönüşüm değil. Bugüne kadar hiç bir şey ortada yok. 6 yıl oldu, çıkarın biz de görüp örnek alalım. Bakanlığın çok becerikli teknokratları vardı da niye yapmadılar?"

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kocaoğlu: Kentsel dönüşüm 'yap-satçılık' değildir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

26 Mayıs 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:01
 • Guneş
  05:45
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  17:06
 • Akşam
  20:32
 • Yatsı
  22:08
Sayfa Başı