ANKARA HABERLERİ

Kocaoğlu: Kentsel dönüşüm Ankara'dan olmaz

Hürriyet Haber
08.09.2012 - 04:43Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

Burcu TANER (DHA)

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı’nın toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  kent dönüşümün adil olması gerektiğini vurguladı. Kocaoğlu, “Dönüşümü Ankara’dan yapmak zor. Hem konut sahibinin, hem de inşaat sektörü temsilcisinin haklarını koruyacak, adil davranacak ve çıkarlarını güvenceye alacak bir otoriteye, bir hakeme ihtiyaç var. Bunu İzmir’de yapabilecek olan kurum, kim ne derse desin, donanımı, birikimi ve ekibiyle Büyükşehir Belediyesi’dir” dedi.
İzmir'de kentsel dönüşüm zirvesi gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca düzenlenen “Kentsel Dönümde Sektörler Buluşuyor” konulu toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar katılmazken, Müsteşar Yardımcısı M. Bahaettin Kaptan, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum örgütü yetkilileri ile iş dünyası temsilcileri katıldı.
Göreve geldiğinden bu yana kentsel dönüşüm için çalıştıklarını söyleyen Kocaoğlu, “Dönüşüme en çok ihtiyaç duyan kentlerden biri İzmir. Kadifekale ve Örnekköy projelerimizle bu işin nasıl yapılacağını gösterdik. Bina yapmak iş değil. Önemli olan kent dönüşümünün felsefesi” diye konuştu.
Kocaoğlu, “Her bölgeyi tasarlamak zorundayız. Bu iş ‘yık binayı–yap binayı’ olayı değil. Herkes beyninin kılcal damarlarına bunu yerleştirsin. Bu bir tasarım işidir. Ya kenti tasarlayacağız ve diğer bölgelere örnek olacak ya da binayı yıkıp yapacağız. Biz kenti tasarlamaktan yanayız” diye konuştu.

Adil davranacak bir hakem gerekli

Bunu sadece Ankara’dan yapmanın zor olduğuna ve yerel ortaklarla da sıkı işbirliği gerektiğine işaret eden Kocaoğlu, şöyle konuştu: “Bir hakeme ihtiyaç var. Hem vatandaşa, hem inşaat sektörüne adil davranacak. Bunu İzmir’de yapabilecek olan kurum kim ne derse desin İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir. Eğer siz binaları yıkıp yaparsanız ayrı bir çekim merkezi yüklemezseniz o binaları satamazsınız. Yeni kentler, cazibe merkezleri yaratmazsanız o binalar orda kalır. Bu binaların kent dönüşümlerinin de konut arz ve talebine göre planlanması gerekmektedir. 300 bin konutu dönüştüreceğim diye buraya çıkarsanız ne inşaat sektörü ne de bir şey kalır. Bunun altını tekrar çizmek istiyorum. Eğer İzmir’de bir sihirli el, ekonomideki sihirli el gibi konut arz talebini dengelemezse inşaat sektörüne yazık olur. Arz talep dengesi bozulur. Dengelenmezse bunun sonu hüsran olur, konut fiyatları çöker.”

İzmir'i Ankara ile kıyaslamak gerek

Kocaoğlu ayrıca İzmir’in kentsel dönüşüm konusunda en yakın Ankara ile kıyaslanabileceğini, burada pek çok yeni kent kurulacak arazi varken İzmir’in arazi konusunda avantajlı olmadığını dile getirdi. Bakan Bayraktar’ın TOKİ başkanlığından bu yana yakın çalıştıklarını da hatırlatan Kocaoğlu, “Bakanımız haklı olarak Ankara’dan baktığında İzmir’in kent dönüşümünde şu kadar paraya ihtiyaç olduğunu telaffuz ediyor. Doğrudur, yaklaşıktır. Ben de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak İzmir’de dönüşecek 300 bin konut için bu kentin kentsel dönüşümüne bir kuruş para harcanmayacaktır. Kendi kendini dönüştürecektir. Tabii ki Kadifekale’de 250 milyonu harcayacaksınız çünkü arsa yok. Ege Mahallesi’ne harcayacaksınız. Ama diğer yerlerde cazibe merkezleri yaratıldıkça, süreç doğru yönetildiğinde hem inşaat sektörü kazanacak hem de kent dönüşümü kendi yağıyla kavrulacaktır” dedi. Kocaoğlu, sözlerine Ankara’ya gönderdikleri kentsel dönüşüm projelerinin bir an önce onaylanması temennisi ile son verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kocaoğlu: Kentsel dönüşüm Ankara'dan olmaz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı