"Selim Türsen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Türsen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Türsen

Kocaoğlu kararını vermiş

Kocaoğlu kararını vermiş

BİRKAÇ gün önce Başkan Aziz Kocaoğlu’yla geçen hafta yayın hayatına başlayan Hürriyet Tarım ve Gıda gazetesi için keyifli bir sohbet yaptık. Neşesi yerindeydi Başkan’ın. İzmir’in bütün Türkiye’ye rol model olan süt kuzusu projelerinden çiçekçilik kooperatiflerine, organik pazarlardan jeotermal seracılığa kadar pek çok konuya değindik. Kocaoğlu kendisi de çiftçi bir aileden geldiği için bir çok tarım ve hayvancılık projesinin gelişimine bizzat öncülük ediyor. Aslında başarı hikayesi olan bazı konuları da olağan bir vaka gibi dile getirince Basın Danışmanı Reşat Yörük dayanamayıp “Başkan çok mütevazi anlatıyor ama süt kuzusu projesi bütün Türkiye’ye örnek oldu. İzmir’in modeli başarılı olunca hükümet de benzerini uyguladı. Bu modelle bugün Türkiye’de yüzbinlerce ilkokul çocuğu bedava süt içebiliyor. Hem çocuklar mutlu oldu, hem de sektöre büyük bir destek yaratıldı” dedi.

Sohbetin sonunda merak edilen konuyu ben de Kocaoğlu’na “Yeniden aday olacak mısınız? Olacaksanız ne zaman açıklayacaksınız?” diye sormadan edemedim. Başkan beklediğim gibi hiç renk vermedi. Süreci izlemeye devam ettiğini, şartlar oluştuğunda kararını açıklayacağını belirterek, pazartesi günü twitterda açıkladıklarına benzer şeyler söyledi. Ama “10 yıldan bu yana yaptıklarımızla kendimizi ispat etmişiz. Güven kazanmışız” gibi bazı sözleri ise bende yola devam kararını vermiş bir Başkan izlenimi uyandırdı. Zaten bir ara “Metroda işler nasıl Başkan. Ben olsam o kadar sıkıntıyı çektikten sonra metroyu açtığım gün adaylığımı da açıklarım” diye takıldığımda attığı kahkahalardan kafasında bir şeyleri çözdüğü anlaşılıyordu. Böyle konularda tahminlerde bulunmak risktir, ama bence Kocaoğlu yeniden adaylığını koymaya karar vermiş.

Bunca yaşanan olaydan sonra partisinin Aziz beyi yeniden aday göstermek istemesi hiç sürpriz olmaz. Kocaoğlu ile birlikte büyük badireler atlatan yakın çalışma arkadaşlarının beklentileri ise Başkan’ın yeniden aday olarak kendilerini yalnız bırakmamaları. Sanırım Kocaoğlu bir süre daha izlemeye devam edecek ve Büyükşehir’in adayları ekim ayında netleşmiş olacak.

Başkan’dan hükümet ve orduya mektup

Başkan Aziz Kocaoğlu bir yandan yerel seçim öncesinin yoğun trafiğiyle uğraşırken, diğer yandan yüzlerce kişiye iş yaratacak projeler peşinde. Seferihisar’da açtıkları kuyulardaki jeotermal kaynakların ekonomiye katkısını sağlamak için hükümetin ve ordunun desteğini arıyor şu günlerde. İl Özel İdaresi’nden devir aldıktan sonra işler hale getirilen ve yeni açılan kuyularla birlikte Seferihisar’da 500 ile 1000 dönüm serayı ısıtabilecek kadar sıcak suları olduğunu belirten Kocaoğlu, şunları söylüyor:

“Seracılıkta en büyük maliyet ısıtmadan gelir. Jeotermal kaynaklarla ısıtılan seraların üretim maliyeti düşük olduğu için rekabet güçleri artıyor. Hazine’den Seferihisar’da 160 dönümlük bir araziyi jeotermal seracılık için istedik, ama olumsuz yanıt aldık. Halbuki seracılıkta her bir dönüm arazi bir kişiye iş demektir. Lojistiği, yan işleriyle birlikte bu sayı daha da artar. Ama nedense en az 160 kişiye geçim kaynağı olabilecek sıcak suyu da hazır bu proie nedeni açıklanmadan ret edildi.”

Ama Kocaoğlu işin peşini bırakmaya hiç niyetli değil. Şimdi de Doğanbey ile Seferihisar arasındaki 39 bin dönüm askeri tatbikat bölgesinin bir bölümünde jeotermal seralar kurulabilmesinin olanaklarını araştırıyor. Hükümete, ilgili bakanlıklara, orduya mektup yazıp “Böyle bir kaynağı gün yüzüne çıkarttık. Bizim sıcak suyumuz hazır. Bize kontrollü olarak 500, 600, 700, 1000 dönüm alanı sera bölgesi olarak verin” diyeceğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, olumlu cevap aldıklarında hemen tesviyeye başlayacaklarını aktarıyor.


Seracılıkta zaten topraksız tarım yapıldığı için hemen üretime geçilebileceğini, organik tarımla yüzde 100 yerli ürünle ihracat yapıp ciddi döviz girdisi yaratılırken, çok en az 500 ile 1000 kişiye iş yaratılabileceğini söyleyen Kocaoğlu, “Bacasız sanayi dediğimiz budur” diyerek, ekonomiye katkı yaratacak modeline destek istiyor.

Yılda bir kez kullanılan 39 bin dönüm askeri tatbikat bölgesinden sadece 500 ile 1000 dönüm ayırıp en az 1000 kişiye iş imkanı yaratma fikri bana çok iyi geldi. Ekonomisi güçlü olan ülkenin savunması da güçlüdür mantığından yola çıkarsak, yüzlerce kişiye iş imkanı yaratıp, milyonlarca dolar döviz girdisi sağlayacak bu projelerin destekleneceğini umuyorum.

X