İZMİR HABERLERİ

Kocaoğlu: "İzmir'e yapılacak her türlü doğru işte varım. Ama yanlışta yokum"

DHA
22.08.2017 - 14:09Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İEF açılış töreninden Kültürpark projesine kadar kent gündeminde yer alan pek çok önemli konuya ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2004 yılında göreve geldiği ruh, inanç, heyecan kişilik ve yaşam biçimiyle çalışmaya devam ettiğini söyledi. Ben TV’de Erol Yaraş’ın sorularını yanıtlayan Başkan Kocaoğlu, “13 buçuk senedir özveriyle çalıştım. Önümüzde 1,5 sene daha var. Onu da İzmirli hemşehrilerimize yararlı olacağını düşündüğüm işler yaparak geçireceğim. İzmir'e yapılacak her türlü doğru işte varım. Ama yanlışta yokum" dedi.

Kültürpark’ta gerçekleşen yayınında kent gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın gelecek yılki partner ülkesi için şimdiden çalışmalara başladıkları müjdesini verdi.

"SADECE DENİZ KUM DEĞİL"

Kocaoğlu, İEF'nin our konuğu ülkesi Rusya için beklentinin sadece turizm olmadığına dikkat  çekerek, Rusya Federasyonu'ndan yatırımcıların turizm konusunda da, hizmet sektörü konusunda da yatırım istekleri olduğunu biliyoruz. Hatta arazi alımları vesaire olduğunu biliyoruz. Bunların gerçekleşmesi için hep beraber konuşuyoruz. İlçe belediyeleri ve Büyükşehir belediyesi olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Bizim şu anda 2 tane kür merkezi projemiz var. Bunları yaptığımızda, turizm sezonunu 1 ay uzatabilirsek, işletmelerin geriye dönüşünü 4’te 1 değil, yüzde 50 arttırmış olacağız. Zaten 3 ayda herşeyi yapıyor, bütün sabit gelirleri karşılıyorlar. Sezonun 1 ay uzaması demek, karlılığın ciddi anlamda artması demek. Biz bunu 12 aya da yayacağımıza inanıyoruz" dedi.

CHP'Lİ VEKİLLERE: HEPSİ BİZİM ARKADAŞIMIZ, KARDEŞİMİZ

86. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılışı töreninde, kendilerine birinci sırada yer ayrılmadığı gerekçesiyle salondan ayrılan CHP milletvekilleriyle ilgili de ilk kez konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, şunları söyledi:

"Şimdi bir salon var; 26 tane de yabancı bakan, cumhurbaşkanı, bakan yardımcısı, büyükelçi ve yahut müsteşar düzeyinde konuk var. Bunları devlet protokolüne göre oturtmanız lazım. O nedenle bütün milletvekillerine, sadece Cumhuriyet Halk Partili sadece Adalet Kalkınma Partili değil, bütün milletvekillerine 2. sırada yer ayrıldı. Sayın Akif Hamza Çebi 1. sıraya oturtuldu. TBMM Başkan Vekili olduğu için. Sanayi ve Ticaret Komisyonu Başkanı da onun yanına oturtuldu. Biz vekillerimizi 1. sıraya oturtsaydık, o zaman konuk bakanları 2. sıraya almamız gerekiyordu. Bu mümkün değil. Maalesef İzmir Enternasyonal Fuarı'nın açılışında yıllar önce başlayan bir olaydan sonra, herkes tabir-i caizse en ufak şeyden etkileniyor. Artık bunu aşmamız gerekiyor. Ben milletvekili arkadaşlarımıza saygı duyuyorum, böyle bir talepleri olabilir. Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekillerine ön sıraya yer ayrılıp CHP'liler için arka sıra gösterilseydi, o zaman bunu yapmaları doğaldı. Öyle ya da böyle. Hepsi bizim arkadaşımız, kardeşimiz. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda olan tüm olumsuzluklar, tabii ki de bizi üzüyor. Ama haksızlığa uğradığım zaman Parlamento'da bizi savunanlar da yine o milletvekili arkadaşlarımdır."

 

"İNCİRALTI'NDA ALGI YÖNETİMİ YAPILIYOR"

Son günlerde yeniden gündeme gelen İnciraltı'nın planlanması konusunda kamuoyuna yeterli bilgilendirmeyi yaptıklarını kaydeden Başkan Aziz Kocaoğlu, “Algı yönetimi denilen, benim de hiç anlamadığım bir mekanizma var. Burada bunu yapmaya çalışıyorlar. Ama bunlar doğru şeyler değil. Bunu kime karşı yapıyorsun? Rüştünü ispat etmiş, 13 senedir kimsenin bir şey diyemediği, bu kent için bir şey yapmaya çırpınan belediye başkanına karşı yapıyorsun. Planı yapan biziz, öneri planı götüren biziz. 'Efendim şuraya niye karşı çıktın' diyorlar. Ben İnciraltı planlansın diyorum. İlk göreve geldiğim günden beri diyorum. Her platformda söylüyorum. Ne kadar Bakan gelip geçtiyse söylüyorum. Sayın Başbakan'a arz ettim, öneri planımı götürdüm. İnciraltı planlansın demek, akla ve bilime dayanmadan, planlama ilkelerine uyulmadan, işimize geldiği şekilde planlansın demek değildir. Bunun altını çizmek istiyorum. Evet, planlanmasından yanayız. Oturup karşılıklı mutabık kalarak planlamaktan yanayız. İleride doğacak hataların bertaraf edilerek planlanmasından yanayız. Eğer bir yanlış planlamaya gidiş varsa, bunu yapan kim olursa olsun, İzmir Büyükşehir Belediyesi karşı çıkacaktır. Öyleyse oturalım, konuşalım; doğrusunu bulup planlayalım" diye konuştu.

"DAYATMAYA KARŞIYIZ"

Ulaştırma master planının yenileme çalışmalarını sürdürdüklerini açıklayan Başkan Aziz Kocaoğlu, İnciraltı'ndaki tüp geçidin karadan nasıl geçeceği konusundaki önerilerinin dikkate alınmadığını ve tam tersine, dayatmayla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kente yapılacak her türlü doğru işte, akla ve bilime uyarak yapılacak her işte varız. Ama yanlışta yokuz. Yarın telafi edilemeyecek konularda yokuz. Bakın, geçmişte yanlış yapıldı; planlama olmadan gecekondular yapıldı. Şu anda kentsel dönüşüm diye niye çabalıyoruz? Böyle  hatalar bir daha yapılmasın diye. Büyükşehir Belediyesi’nin bir duruşu var. Burası doğal sit alanı.. Siz buraya TOKİ gelecek diye planlamayı Büyükşehir'den alıp ve 80 yere dağıtıp sonra 'ben bu yanlışı dayatıyorum' derseniz, kim derse desin yasal hakkımızı bugüne kadar aradık, bundan sonra da arayacağız. 'Sen kentin kalkınmasını istemiyorsun' derlerse, biz de 'Sen kentin kalkınması için ne yaptın? Bu kente nasıl bakıyorsun? Senin kentin kalkınmayı istemiyor dediğin Büyükşehir Belediyesi neler yapmış sanayide, hizmet sektöründe, turizmde, tarımda? Hangi rakamlara ulaşmış?' diye sorarız adama.. Önce bunlara bakacaksın. Biraz da insaf varsa, oturacaksın ona göre konuşacaksın ve o lafın da bir haysiyeti olacak."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kocaoğlu: "İzmir'e yapılacak her türlü doğru işte varım. Ama yanlışta yokum" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı