İZMİR HABERLERİ

Kocaoğlu: "İzmir en çok yaşanmak istenen kent oldu"

DHA
23.06.2017 - 13:33Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hayata geçirilen projelerle üzerindeki durgunluğu silkeleyip attığını belirttiği İzmir'in, Türkiye'deki insanların en çok dikkat ettiği, takip ettiği, en çok yaşamak istediği bir kent haline geldiğini söyledi. Kocaoğlu, yüzülebilir Körfez hedefiyle hazırladıkları projeyi, belediyenin kendi gücüyle, özkaynaklarıyla yapacağını da açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve yöneticiler personelle Meclis Salonu'nda bayramlaştı. Ramazan Bayramı öncesi son mesai gününde bir araya gelen Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutlayan Başkan Kocaoğlu yaptığı konuşmada kentin kalkınması için hazırladıkları yol haritasını uygulamaya tavizsiz devam ettiklerini, stratejik planı beş yılda bir revize ettiklerini söyledi. Pek çok projeyi gerçekleştirdiklerini, İzmir'in çok önemli bir mesafe katettiğini belirten Kocaoğlu "İzmir'in üzerindeki durgunluğu silkeleyip attık. İzmir Türkiye'nin en çok dikkat ettiği, en çok takip ettiği, en çok yaşamak istediği bir kent haline geldi. Bunu birlikte başardık. Mütevazı olmaya gerek yok. İşin lokomotifi İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleridir. İnandık, tasarruf ettik, doğru finans politikası izledik. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni Türkiye'nin en güçlü devlet kurumlarının başına çektik. Bugün herkes belediyemizin ülkede ve dünyadaki itibarından, gücünden, yönetim anlayışından, 'İzmir modeli' diye nitelendirdiğimiz yerelde kalkınma stratejilerinden bahsediyor. Ne mutlu bize" dedi. Kocaoğlu, 4 milyon 250 bin İzmirliyle aralarında bir güven oluştuğunu, birlikte hedefe yürüdüklerini söyledi.

"İZMİRLİYE DAYATAMAZSINIZ"

İzmirlilerin yaşam felsefesinden taviz vermediğine dikkat çeken Kocaoğlu, "Eylemi, icraatı bir tarafa bırakarak söylemlerle her ili peşinize takıp götürebilirsiniz. Bugüne kadar istisnalar hariç böyle oldu. Ama İzmirliyi götüremezsiniz, İzmirliye bir şeye dayatamazsınız. Öncelikle İzmirli sizinle güven bağı kurmalıdır. İzmir'de iş alemi, sanayici, çiftçi yoğun çalışıyor. Yatırımlara öncülük yapan altyapıyı geliştiren bir belediye var" diye konuştu.

KEZEY ALMANYA İLE BOY ÖLÇÜŞECEĞİZ

Kocaoğlu, metroyu 11 kilometre olarak devraldıklarını, bugün raylı sistemin 138 kilometre olarak çalıştığını belirterek, 2019 yılında tamamlanan veya yapımı devam eden 250 kilometre raylı sisteme ulaşılacağını söyledi. Katı Atık Tesisi sorununu da çözdüklerinde, çevre yatırımlarında önde gelen Kuzey Almanya ile boş ölçüşecek duruma geleceklerini belirten Kocaoğlu şöyle devam etti:

"Havanızı toprağınızı suyunuzu koruyamaz, gıda güvenliğini sağlamaz, iyi tarım-hayvancılık uygulamaları ile kenti sağlıklı hale getirmezseniz bu kenti kalkındıramazsınız. Kültür sanat faaliyetlerine önem vermezseniz kenti kalkındıramazsınız. İzmir'e gelenlere sağlıklı gıda, güzel sanat etkinlikleri sunamazsanız bu kenti belki balon olarak şişirip bir noktaya getirebilirsiniz ama kalkınmayı sürdüremezsiniz. Sürdürmek için kültür sanat yatırımlarına önem vermeniz gerekir."

Kocaoğlu, İzmir'in kalkınmada sıçrama yapmasının, kültür sanatla desteklemek şartıyla hizmet ve turizm sektörünün gelişmesiyle olacağını söyledi. Kış sezonunda İstanbul'da otel doluluk oranının yüzde 35-40 iken İzmir'de yüzde 80 olduğunu belirten Kocaoğlu, belediyenin tek başına yaptığı Fuarİzmir ile bu başarıyı sağladığını söyledi. Kocaoğlu "Hayal peşinde koşmadan hayal ederek ama bunu gerçekleştirebilecek boyutta tutarak kenti ileriye taşıyacağız" dedi.

KÖRFEZ PROJESİNİ KENDİ GÜCÜMÜZLE YAPACAĞIZ

Başkan Kocaoğlu, yüzülebilir Körfez hedefiyle hazırladıkları Büyük Körfez Projesi'nin belediyenin kendi gücüyle gerçekleştirebileceğini söyledi. İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi'nde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı sirkülasyon kanalıyla ilgili çalışmalara başlayacaklarını belirten Kocaoğlu, "Avam da olsa finansal ve yapılacak olanların boyutları çıktı. İZSU Genel Müdürlüğü'nün ihaleyi çıkıp kendi özkaynaklarıyla yada belli miktarda İzmir Büyükşehir Belediyesi desteği yada kredi olanaklarıyla çözebilecek. Süreç başlayacak. Önce müşavirlik ihalesi sonra projenin yapımı başlayacak. İZSU'nu bu projeyi yapabileceğinin tespitini yaptık. Bu proje tek başına dünyanın geri dönüşüm, çevre yatırımı açısından en büyük projelerinden bir tanesi olacaktır. Bunu başardığımız zaman hatta kazmayı vurduğumuz zaman İzmir dünyada farklı bir boyuta gelecektir" diye konuştu.

BİRBİRİMİZİ ELEŞTİREMENİN; KUSUR ARAMANIN FAYDASI YOK

Türkiye'nin içinde bulunduğu durum, terör odakları, komşuların iç savaşları ve birbirleriyle sorunlarına da dikkat çeken Başkan Kocaoğlu şunları söyledi:

"Bizim her zamankinden daha çok birbirimize dayanmamız birbirimizi desteklememiz ve mücadele etmemizi gerekiyor. Birbirimizi zor günlerde eleştirmeye, kusur aramaya, farklılıklar üzerinden konuşmaya hiç gerek yok. Faydası da yok. Farklılıklarımız bizim zenginliğimiz. Anadolu kültüründe sabır ve yardımlaşma vardır. Bıçak kemiğe dayandığındaysa ise Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi yapamayacağımız şey yoktur. Devlete olan inancımızı güvencimizi saygımızı sürdürmeliyiz. Devlet bizim mal ve can güvencemizdir. Devlet bizim babamızdır. Bizde kim ne araştırma yaparsa yapsın güven açısından Türkiye Cumhuriyeti Ordusu birinci çıkar. Biz devleti Ordumuzun koruyacağına inanırız. Ulu Önder'imizin kurduğu hukuk devletinde, cumhuriyette demokraside biz çok büyük mesafeler aldık. Birlik olalım birbirimize sahip çıkalım."

Personele de mesaj veren Başkan Kocaoğlu, mesaide çalışmaların özveriyle yapılmasını istedi. Kocaoğlu, "Zaten geliyoruz zaten oturuyoruz. Çalışmazsak vakit geçmiyor. Çalışmazsak dedikodu yapıyoruz. Ne kadar yoğun çalışırsak o kadar hem bedenimize hem ruhumuza faydamız olacaktır. Çıktığımız yolculukta hepinize destekleriniz için sonsuz teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Hepinizin, İzmirlilerin, ülkenin ve İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı kutluyorum. Bu bayramdan kardeşlik çıksın, düşmanlık çıkmasın" dedi.

Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kocaoğlu: "İzmir en çok yaşanmak istenen kent oldu" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:16
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:13
  • Akşam
   18:38
  • Yatsı
   20:03
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı