Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kocaoğlu: Benim arkadaşlarımdan çete reisi olmaz

  Utku BOLULU, İZMİR (DHA)
  06 Mayıs 2011 - 17:52Son Güncelleme : 06 Mayıs 2011 - 17:53

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyon sonucu tutuklanan 7’si belediye bürokratı 17 kişinin, neyle suçlandıklarının bilinmediğini, avukatların savunma yapamaz durumda olduğunu söyledi. Kocaoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti’nde kimden çete reisi olur bilmem ama benim kardeşim gibi sevdiğim Pervin Şenel Genç’ten, Reha Pekertem’den çete reisi olmaz" dedi.

  Aziz Kocaoğlu, Ege Belediyeler Birliği Genel Kurulu’nda yeniden Birlik Başkanı seçildi. Genel Kurul çıkışında basın mensuplarına Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyonun ardından mahkeme tarafından tutuklanan 17 kişiyle ilgili açıklama yaptı. Kocaoğlu, "Bu operasyonda 44 arkadaş gözaltına alındı. Bu sabaha karşı 17’si tutuklandı. Bunların 7’si İzmir Büyükşehir Belediyesi personelidir. Biz süreci yaşıyoruz. Tahmin ettiğimiz şekilde devam ediyor. Her an izliyoruz. Hukuk mücadelemizi veriyoruz. Ancak, avukatlarımız mahkeme kararından başka ve neyle suçlandığı bilinmeyen, arkadaşlarımızın yapılan sorgu tutanaklarında başka hiçbir belge alamamışlardır. Mahkeme kararında kısıtlılık vardır. Ve savunma avukatlarımız, görevini yapamaz duruma gelmişlerdir. Savunamaz duruma gelmişlerdir. Çünkü arkadaşlarımızın neyle suçlandığı bilinmemektedir. Bu süreç umuyorum önümüzdeki günlerde aşılır da avukatlarımız görevlerini yapabilirler. Arkadaşlarımızın suçlandığı bilgilere ulaşabilirler. Bunun Türk adaleti açısından hukuk devleti açısından savunma hakkının kullanılabilmesi açısından çok önemli olduğunu, olmazsa olmaz olduğuna inanıyoruz. Bu konudaki değerlendirmeler avukatlarımızın genel görüşüdür" dedi.

  NÖBETÇİ HAKİM TESADÜF

  Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nden pek çok belge talep edildiğini ve enterasan bir süreç de yaşandığını belirterek "Tabii ben hukuki yorum yapacak değilim. Ama operasyon kararını, bilgilere ulaşılmaması için kısıtlılık kararını veren ve dün de yedi arkadaşımıza tutuklama kararı veren, tesadüfen iki gece de Pazar ve perşembe günü nöbetçi hakim olmuştur" dedi.

  ZİMMET, HAKSIZ KAZANÇ YOK

  Kocaoğlu, avukatların bu konunun özel yetkili mahkemede yargılanmayı gerektiren konu olmadığını da açıkladığını ve şiddetli itirazlarda bulunduğunu söyledi. Bu süreci de önümüzdeki günlerde yaşayacaklarını dile getiren Kocaoğlu, "İlk gün söylediğim gibi arkadaşların her koşulda yanlarındayım. Onların masum olduğuna inanıyorum. Zaten suçlamada da zimmet, haksız kazanç elde etmek gibi en ufak iddia yoktur. Türkiye Cumhuriyeti’nde kimden çete reisi olur bilmem ama benim kardeşim gibi sevdiğim Pervin Şenel Genç’ten (Genel Sekreter), Reha Pekerten’den (Gran Plaza Genel Müdürü) çete reisi olmaz" dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı