Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kocamı Suriye’ye Türkler teslim etti

  Hürriyet Haber
  16 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ekim 2011 - 02:08

  Türkiye’de mülteci kampından alınıp Suriye’ye iade edildiği konuşulan isyancı komutan Albay Hüseyin Harmuş’un eşi Gufran Hicazi, CNN’e verdiği röportajda, “Eşimi, 29 Ağustos’tan beri görmedim. Kocamı bir Türk, Suriye’ye teslim etti” dedi.

  SURİYE’de Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtı protestoculara katılan isyancı askerlerin liderlerinden Albay Hüseyin Harmuş’un, Türk yetkililer tarafından Suriye’ye iade edildiği öne sürülüyordu. Şimdi Harmuş’un eşi de “Kocamı bir Türk Suriye’ye teslim etti” dedi.

  Altınözü mülteci kampında CNN’e konuşan Gufran Hicazi, rejim muhaliflerinin 29 Temmuz’da kurduğu ‘Hür Suriye Ordusu’nun önde gelen isimlerinden olan ve Türkiye’de çekip internete yüklediği Esad karşıtı videolarla dünya çapında tanınan kocası Albay Harmuş’u 29 Ağustos’tan beri görmediğini söyledi.
  /images/100/0x0/55eaa586f018fbb8f88da4f0
  Hicazi’ye göre o gün kocası, mülteci kampından Türk polisinin koruması eşliğinde çıktı. Kısa süre sonra kayıplara karışan Harmuş cep telefonuna yanıt vermemeye başladı. Hicazi, “O anda kocamın Suriyelilere verildiğini anladım. Hayal dünyasında yaşayıp kör veya sağırmışım gibi yapamam. Kocam şu anda Suriye’de gözaltında olmalı” dedi.

  CNN’e konuşan sürgündeki Suriyeli muhalif Ömer El Muktad, “Harmuş ile 29 Ağustos sabahı görüşmüştüm. Bir Türk güvenlik görevlisiyle buluşacağını söyledi” demişti. Hicazi bu sözleri de “Belki de kocamla buluşan bir istihbarat görevlisi değildi, ama Türkler’den biriydi. Kim olduğunu bilmiyoruz ama telefonda kendisini ‘Ebu Muhammed’ olarak tanıtmış” diye yorumladı.

  Zindandan çıkması zor

  Türk yetkilileri Esad’la işbirliği yapmakla suçlayan Hicazi şöyle konuştu: “Pasaportlarımızı alamadan ülkeden kaçtığımız için evli olduğumuzu kanıtlayamadığımdan Türkiye bana bilgi vermiyor. İki ülke arasındaki anlaşma gereği kocamı tutukladıklarına inanıyorum. Sünni olduğu için orduda yükselmesi engellenmişti. Yaşıyorsa sabırlı olmasını istiyorum. Ama kimsenin Suriye gizli servisinin işkence ve zindanlarından sağ çıkabileceğine inanmıyorum.”

  İki çarpıcı iddia

  Tammo’yu PKK öldürdü
  SURİYE’de öldürülen Kürt muhalif Meşal Tammo hakkında Suriyeli Kürtler arasında ilginç bir iddia dolaşıyor. Reuters’e konuşan “Kawa” adlı Kamışlılı bir yüksek lisans öğrencisi, “Tammo’yu Esad yandaşlarıyla birlikte PKK öldürmüş olabilir. Esad son dönemde PKK’nın yeniden canlanmasına izin vermişti. Tammo, Kürt olmaktan önce Suriyeli bir vatanseverdi” dedi. Bu arada Kamışlı’daki Tammo’yu anma gösterisine 20 binde fazla kişinin katıldığı bildirildi.

  Suriye ordusu Lübnan’da
  SURİYE Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, ülkesindeki isyanı desteklediği gerekçesiyle Lübnan tarafındaki bazı Sünni köylere baskın düzenlediği öne sürülüyor. Sınırötesi operasyonun hedefindeki en önemli yerleşimlerden biri Arsal kasabası. Nitekim, Esad yanlısı gösterilerde, “Arsal’ı yıkın” diye sloganlar atılıyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı