Çukurova Haberleri

ÇUKUROVA

  Kocamaz: Mersin’i ortak akılla yönetiyoruz

  dha
  14.04.2016 - 14:21 | Son Güncelleme:

  MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, modern bir şehirleşme için Mersin’i ortak akılla yönettiklerini söyledi.

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nın ikinci oturumu Burhanettin Kocamaz’ın başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti. Faaliyet Raporu ile Denetim Komisyonu Raporu’nun görüşüldüğü toplantıda gündem dışı 10 madde de meclis üyelerinin oylamasına sunuldu. Partileri adına söz alarak faaliyet raporu ile ilgili görüş ve önerilerini sunan meclis üyelerinin eleştirilerine yanıt veren Başkan Kocamaz, mecliste yapılan tartışmaların ortak yolun ve aklın bulunmasında önemli bir rol oynadığını belirterek, Mersin’in bu ortak akıl ile birlikte gelişip büyüyeceğini dile getirdi.

  2014 yılında iyi niyetli, azimli ve kararlı bir şekilde Mersin’i büyükşehir yapmak için yola çıktıklarının ifade eden Kocamaz, "Eleştirileri yapanlar daha önceki eksiklikleri görmeden bizden 1 yılda her şeyi yapmamızı bekliyor. Biz görevi devraldığımızdan beri birçok zorlukla karşı karşıya kaldık. Mersin’de olması gereken çevre düzeni planından tutun da kent ana planına kadar kentin ana çerçevesini belirleyen hiçbir plan yoktu. Biz şu an bunları planlıyoruz" diye konuştu.

  Tulumba Bat-Çık ile ilgili yapılan eleştirileri de yanıtlayan Kocamaz, şunları söyledi:

  "Mersin’de böyle bir işi yapabilecek uzman firmalar yok. Tulumba Bat-Çık projesinde İstanbul’dan uzman bir firma ile çalıştık. Projenin dört dörtlük olabilmesi için sıfırdan imar olması gerekti. Yaya geçidi ile ilgili Tulumba Bat-Çık Doğu-Batı uzantısında yer altından yaya alt geçidini, Kuzey-Güney uzantısında ise yaya üst geçidini yapacağız. Her iki geçitte de engelliler için asansörlerin olacak."

  Tabelalar ve billboard kirliliği ile ilgili konuşan Burhanettin Kocamaz şöyle devam etti:

  "Billboard kirliliğinden biz de rahatsızlık duyuyoruz. Ama bizden önceki dönemde yapılan ihale süresi 7 yıllık, 1765 adet billboardı kapsıyor ve yerleri nokta nokta belirlenmiş. Tabelalar için ise meclise bir yönetmelik değişikliği getirdik. 8 ay bekletildi. Şubat ayında ise yönetmelik değişikliğini yapabildik. Zaman içerisinde birçok tabela kaldırılacak. Açık ve şeffaf belediyecilik anlayışı ile Mersin’in sorunlarını kentin tüm dinamikleri ile birlikte tartışarak çözeceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak kent bütününde kent araştırma marifeti ile devamlı surette araştırmalar yapılıyor. Projelerimizi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına dayalı olarak belirliyoruz."

  Başkan Kocamaz, Narenciye Festivali’nin bu yıl terör olayları nedeniyle yapılmadığını ifade ederek, Mersin’in dünyaya tanıtımında etkili olacak olan bu tarz etkinliklerin sürekliliğinden yana olduklarını da sözlerine ekledi.

  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı